Blog Nasıl Açılır Adım Adım Blog Açma | Blog Kurma?

gizlilik politikası
Gizlilik Politikası Nasıl Oluşturulur | Google Adsense?
4 Şubat 2019
Wordpress düzenleyici geri getirme
WordPress Düzenleyici Geri Getirme Nasıl Yapılır?
4 Şubat 2019

Blog Nasıl Açılır Adım Adım Blog Açma | Blog Kurma?

blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır Adım Adım Blog Açma?

Bir blog açmak istiyorsunuz ama blog nasıl açılır hiçbir bilginiz yok? Blog kurmak için neler yapmalıyım? Blog kurmak için nereden başlamalıyım? Bende blog açarak para kazanmak istiyorum? Diyorsanız. O zaman doğru adrestesiniz.

Blog nasıl açılır hakkında tüm tecrübemi sizlere anlatacağım. Bu tecrübeyi kazanmak hiçte kolay olmadı. 3-4 ay her gece sabaha kadar araştırdığımı ve gözlerim kan çanağı olduğunu belirtmek isterim. Tabi gündüzleri yatıyorum onuda belirteyim.

Bu arada bu işe başladığımda 0 sıfır bilgim vardı. Günlerce yaptığım araştırmalar sonunda inanılmaz bilgi ve tecrübe sahibi olduğumu da belirtmeliyim. Ama şunu da belirteyim her gün yeni yeni bilgi ediniyorum. Çünkü hiçbir şey yerinde saymıyor.

Bu yüzden blog açmayı gerçekten istiyorsanız bence geç kalmamalısınız. Blog açmak o kadar da zor değil. Artık eskisi gibi kodlarla uğramıyorsunuz. Hazır site alt yapıları sayesinde sitenizi hemen oluşturabilir ve gerekli eklentiler ile aktif hale getirebilirsiniz.

Bu yazımda açacağınız blogu türü moda blogu nasıl açılır, makyaj blogu nasıl açılır, sağlık blogu nasıl açılır, yemek blogu nasıl açılır, kadın blogu nasıl açılır, gezi blogu nasıl açılır, fotoğraf blogu nasıl açılır, seyahat blogu nasıl açılır, iş blogu nasıl açılır ve kişisel blog nasıl açılır gibi birçok blog açma mantığı bu yazımdaki gibi olacaktır.

Blog kurmaya başlamadan önce blog nedir, blogger nedir ve blogging nedir gibi kavramlar hakkında Blog Nedir, Blogger Nedir, Blogging Nedir? yazıma bakarak bilgi edinmelisiniz. Temeli sağlam atarak bu işe başlamanızı tavsiye ederim.

Adımların birini dahi atlmamalısınız. Daha sonra karşınıza bir sorun olarak çıkmaması için bu adımları tek tek öğrenerek ilerlemeniz çok iyi olacaktır.

Blog nasıl açılır yazımın sonuna geldiğimizde göreceksiniz ne kadar çabuk bir blog kurulur şaşıracaksınız. Çok kısa bir sürede blogunuz hazır olacak.

Neden Blog Açmalısınız?

Hala blog kurma konusunda karar veremediyseniz karar verme konusunda Neden Blog Yazıyorum? bu yazıma bakarak ben neden blog yazmaya karar verdim öğrenebilir ve size karar verme konusunda yardımcı olmuş olurum.

Yazar olmak için blog açabilirsiniz: Bir yazar olmak için blog açmalısınız. Çünkü blog açarak kendinizi internette dünyaya tanıtabilirsiniz. Bu sayede tanınan bir insan olarak kitap dahi yazabilir ya da sitelerde makale yazabilirsiniz.

Para kazanmak için blog açabilirsiniz: Blog açarak para kazanabilirsiniz. Evet bu mümkün. Blog Site ile Para Kazanma Nasıl Yapılır? yazıma bakarak blog site ile para kazanma yolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hobi olarak blog açmak: Yazmayı, araştırmayı seviyorsanız blog site açarak, faydalı olacak makalelerinizi insanlara sunabilirsiniz. Böylece çok geniş kitlelere ulaşabilir ve hobinizi büyüterek bu alanda reklam alarak para kazanabilirsiniz.

Yani bir blog açmak için illaki bir sebebiniz olmasına gerek yok. Bugün birçok insan blog açarak kendi duygu ve düşüncelerini yazarak blog sayesinde insanlara sunuyorlar. Para kazanmak için ise her gün yazı yazmalı ve yayınlamalısınız.

Blog Nasıl Açılır Adım Adım Blog Açma?

blog nasıl açılır

1 – Blog Konusunu Seçin

Blog kurma işlemine başlamadan önce ilk yapmanız gereken kuracağınız blogunuzu hangi konu üzerine inşa edeceğinizi seçmelisiniz. Bu sizin bu işe başlamadaki ilk ve en önemli işinizdir.

Kuracağınız blogunuza bir blog konusu seçemiyorsanız, Blog Konusu ilgi Çekecek Tam 99 Adet? yazıma bakarak kendinize uygun bir konu seçerek ilk adımı atabilirsiniz.

Konu seçimi neden önemli derseniz? Size önemini hemen anlatayım. Seçeceğiniz blog konusu sizin yazılarınızı o konuya uygun yazılar olması gerekmektedir. Yani siz sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz ve uzmanı olduğunuz konuyla alakalı daha iyi ve kaliteli içerikli makaleler oluşturabilirsiniz.

Ama sevmediğiniz, ilgi duymadığınız ve hiçbir bilgi sahibi olmadığınız konuyla ilgili etkili ve ilgi çekecek yazılar oluşturmanız hiçte kolay olmayacaktır.

Birde konunuzu seçtikten sonra o konudan başka konulara dalmayın, yani niş bir blog kurmanızı tavsiye ederim. En büyük arama motoru olan Google’de  niş blogları sevmektedir.

Mesela gezi blogu açtınız, blonuza gezi ile ilgili içerikler girmeniz daha sağlıklı olacaktır. Gezi blogunda yemek ya da moda ile ilgili içerikler olması blogunuzu kötü etkileyecektir. Çünkü yazılarınız arasında bir bağlantı kurmanızda zorlaşacaktır.

Bu da blogunuza gelecek kullanıcıların sitenizden hemen çıkması ve kalma süresini vede blogunuzda dolaşmamasına neden olacaktır. Ama niş bir blog kurarak ziyaretçilerinizi sitenizden hemen çıkma oranını, kalıcılığını ve blogunuzda dolaşmasını sağlayarak trafiğinizi arttırmış olursunuz. Bu yüzden bu konuyu çok iyi düşünmenizi tavsiye ederim.

2 – Ücretsiz ya da Ücretli Blog Açma Platformları?

Ücretli ve ücretsiz blog sitenizi kurabilirsiniz. Burada size ücretli ile ücretsiz blog açmanın farkını anlatacağım. Size hangisi daha uygunsa onu seçebilirsiniz. Ama okumadan asla seçmeyin.

İlk önce ücretsiz blog kurma ne getirir ve ne götürür bakalım. Blogger, wordpress.com ile wordpress.org platformlardan ücretsiz olarak blogunuzu kurabilirsiniz. Ücretsiz olması sizin için hatta herkes için güzel birşey Ama?

wwww.blogadresiniz.blogger.com ve www.blogadresiniz.wordpress.com

Blogger ücretsiz blog açmak isteyenler için Blogger Site Kurulumu | Ücretsiz Blogger Blog Açma? yazıma bakarak en iyi şekilde blogger blog kurma adımlarını öğrenebilirsiniz. Blogger ücretsiz blog kurma aşamalarını tek tek anlatım.

Ücretsiz platformlardan blog kurmanız sizin o platformların alt alan adında blogunuz olması demek olacaktır. Bu da sizin blogunuzun ne derece kurumsal, ne derece kişisel ya da ne derece size ait bir blog olduğunu göstermeyecektir.

Bu da sizin blogunuza vereceğiniz emeklerinizin malesef o alan adına fayda sağlayacağını belirtmek isterim. Bu yüzden kuracağınız blogunuzun www.blogadresiniz.com olması vereceğiniz emeklerin sizin alan adınızda olması anlamına gelecektir.

Ücretsiz platformlardan açacağınız blog ya da bloglardan da para kazanabileceğinizi belirtmek isterim. En önemli para kazanma aracı olan Google Adsense bu ücretsiz platformlar ile blog açanlara reklam yayınlama sağlamaktadır. 

Bu nedenle para kazanmak istiyorsanız ücretli platformlardan blog kurarak para kazanabilirsiniz. Yani wordpress.org sitesi ile blogumuzu oluşturacağız.

Neden WordPress’i kullanacağız diye sorarsanız? Çünkü yukarıda da bahsettiğim üzere kodla uğraşmadan çabucak blog kurmamız için WordPress alt yapısını kullanacağız.

Peki ama WordPress alt yapısıyla nasıl blogumuzu nasıl oluşturacağız? Bunun için domain ve hosting almalısınız. Peki bunlar nedir ne anlama geliyor? Şimdide domain ve hosting hakkında bilgi edinelim.

3 – Domain (Alan Adı) Belirleyin?

Domain yani alan adı demektir. Bu sizin blogunuzun adı olacak alandır. Domain hakkında geniş bilgi edinmek için Domain Nedir | Uzantıları Nelerdir? yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken alan adınızı nasıl belirleyecek olmanızdır. Bunun için aşağıda belirttiğim maddelere dikkat ederek alan adınızı belirleyin ve ardından sorgulamasını yaparak, başkasının belirlediğiniz alan adını alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.

1 – Alan adınızı blogunuzun konusunu içerecek şekilde belirleyin.

2 – Ard arda gelen ünlü harf, rakam ve akılda karmaşa yaratacak adlardan uzak durun.

3 – Alan adınızı kolay, net, anlaşılır ve akılda kalıcı bir ad olmasına önem verin.

4 – Alan adınızın uzantısını .com olarak belirleyin.

5 – Türkçe karakterler kullanmayın. Ör; ç,ö,ş,ü gibi

Alan adı hakkında Domain Nasıl Alınır | Nelere Dikkat Edilir? yazıma bakarak daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz.

Alan adınızı belirledikten sonra bu adını başkalarının alıp almadığını burayı tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Ama satın almayın okumaya devam edin.

blog nasıl açılır

Açılan sayfada belirlediğiniz blog adresinizi kutuya yazarak arama butonuna basıp .com uzantılı adresi alınabilinirliğini kontrol edin.

4 – Hosting (Barınma Alanı) Belirleyin

Şimdi sırada hostunuzu yani barınma alanınızı nereden alacağımızı belirlemeye. Hosting kuracağınız blogunuzun ana serverinin olacağı yerdir. Bu server 24 saat blogunuzu kullanıcı ziyaretine açık ve aktif halde tutacaktır.

WordPress alt yapısıyla kuracağınız blogunuzu sağlayan bir hosting firmasından satın almalısınız. Kaliteli hizmet verecek ve size kısa sürede destek sağlayacak bir hosting firmasında host almalısınız.

Alacağınız hosting fiması hakkında bilgi edinmek için En iyi Yerli Hosting Firmalar Hangileridir? yazıma bakarak Türkiye’deki en iyi hosting firmalarına bakabilirsiniz.

5 – Domain (Alan Adı) ve Hosting (Barınma Alanı) Satın Alın?

Domain ve hosting almak için firmalarda yapılan kampanyalara bakarak almanızı tavsiye ederim. Artık bu iştede birçok firma birbiri ile rekabet halinde olduğundan hemen hemen hepsi kampanya yapmaktadır.

Bu rekabetten faydalanarak maddi açıdan daha uygun ve kampanyalar sayesinde de alabileceğiniz diğer hizmetleri de almalısınız. Mesela, SSL ve domaini hostinginizi alırken yanında ücretsiz veren firmalara bakmanızı öneririm.

Tabi bu firmaların size geri dönüşünü ve destek kalitelerine de dikkat edin. Aşağıdaki butonu tıklayarak, domain ve hosting alımı nasıl yapılır ve wordpress blogunuzu nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

WORDPRESS BLOG SİTE KURULUMU?

Bu yazımda blog türleri olan; moda blogu nasıl açılır, makyaj blogu nasıl açılır, sağlık blogu nasıl açılır, yemek blogu nasıl açılır, kadın blogu nasıl açılır, gezi blogu nasıl açılır, fotoğraf blogu nasıl açılır, seyahat blogu nasıl açılır, iş blogu nasıl açılır ve kişisel blog nasıl açılır gibi birçok blog türünü bu şekilde kurabilirsiniz.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

4 Comments

  1. blog nasıl açılır dedi ki:

    Çok detaylı bir yazı olmuş teşekkürler

  2. Kenar Yazarı dedi ki:

    Blog yazmaya yeni başlayacaklar için guzel bir makale olmuş. Blog yazanların sayısı artarsa internette özgün paylaşımlar da artar.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: