Google Adsense Onaylatma Yolları | Kesin Yöntem?

blog site ile para kazanma
Blog Site ile Para Kazanma Ek İş Nasıl Yapılır?
4 Şubat 2019
gizlilik politikası
Gizlilik Politikası Nasıl Oluşturulur | Google Adsense?
4 Şubat 2019

Google Adsense Onaylatma Yolları | Kesin Yöntem?

google adsense onaylatma

Google Adsense Onaylatma Yolları?

Blog site kurarak, sizde blogcular gibi para kazanmak istiyosunuz di mi? Bunun en güzel ve en garantili yolu Google Adsense ile reklam almaktan geçmektedir. Tabi burada hesabınızı Google Adsense onaylatma yapmanız gerekmektedir.

Google Adsense çok kazançlı bir kapı olduğundan her site sahibi bu kapıya başvurmaktadır. Tabi burada başvurular birçok blogcu Google Adsense onaylatma sorunu aldığını biliyorum. Çünkü, ilk başvurumda bende Google Adsense onaylatma sorunu yaşadım.

İşte tam da bu neden bu yazımda Google Adsense onaylatma sorunu yaşayanlar için bu yazımı yazmaya karar verdim. Burada birçok sorunuza yanıt bulacaksınız ve hesabınızı Google Adsense onaylatma sorununuzu ortadan kaldıracaksınız.

Google Adsense hangi sorunlar sebebiyle blogumuzu onaylamıyor olabilir? Sorunun cevabını beraber sorunları tek tek inceleyerek bakalım:

google adsense onaylatma

Google Adsense Onaylatma Yolları | Kesin Yöntem?

1 – Gizlilik Politikası 

Google Adsense onaylatma sorunlarından bir tanesi blogunuzda gizlilik politikası kısmının olmaması olabilir. Bu yüzden bir gizlilik politikası oluşturarak, blogunuzda yer vermelisiniz.

Ama ben gizlilik politikası olmasını istemiyorum, olmazsa olur mu? derseniz. Hemen cevabını vereyim. O zamanda Google Adsense blogunuzu onaylamayacaktır. Çünkü, Google Adsense başvuru şartlarından bir tanesi de gizlilik politikası oluşturmanızdır.

Google Adsenseye başvurduktan sonra Google Adsense sizin blogunuzu kontrol ederek, gizlilik politikanızın olup olmadığına bakacaktır. Eğer Google Adsense ile reklam anlaşması yapmak istiyorsanız, kesinlikle bir gizlilik politikası oluşturmalısınız.

Bu sorununuzu halletmeniz için Gizlilik Politikası Nasıl Oluşturulur | Google Adsense yazıma bakarak halledebilirsiniz.

2 – Hakkında Sayfası?

Aynı gizlilik politikasında olduğu gibi blogunuzda hakkında sayfasının olmaması Google Adsense onaylatma sorununuz olabilir.

Google Adsense başvurmadan bir hakkında sayfası oluşturmanızı tavsiye ederim. Neden mi? Google Adsense bu sayfanızın olup olmamasını kontrol edecektir ve malesef size olumsuz sonuç verecektir.

Bu yüzden hemen bir hakkında sayfası oluşturun ve Google Adsenseye o şekilde başvurun. Örnek bir hakkında sayfasına bakmak isterseniz hakkında sayfama bakabilirsiniz.

3- İletişim Sayfası?

Google Adsense onaylatma sorunlarınızdan bir tanesi de blogunuzda iletişim sayfanızın olmaması olabilir. Bu yüzden blogunuzda bir iletişim sayfasına yer vermelisiniz.

Google Adsense blogunuza gelecek ziyaretçileriniz ile iletişim yollarınızı da kontrol edeceğinizden şüpheniz olmasın. İletişim sayfanızın olması hem blogunuz hemde Google Adsense açısından önem arz etmektedir.

Bir iletişim sayfası örneği görmek isterseniz iletişim sayfası yazısına tıklayınız ve iletişim sayfası eklemeyi bilmiyorsanız WordPress İletişim Formu Eklemek ve reCAPTCHA Kurulumu?  yazıma bakarak ekleyebilirsiniz.

4 – Üst Alan Adı

Burada birçok insan ücretsiz olması nedeniyle blogspot ve wordpress.com alan adları ile blog site kurmaktadırlar. Burada Google Adsenseyi ilgilendiren tarafı işte bu ücretsiz alan adlarıyla ilgilidir.

Çünkü, bu alan adları alt alan adlarıdır. Google Adsense sizin üst seviye bir alan adına sahip olmanızdır. Hemen size örneklerle göstereyim.

Üst alan adı: https://wpwebblog.com    Google Adsense için uygun.

Alt alan adı: http://sizinsiteadınız.blogspot.com <<>> http://sizinsiteadınız.wordpress.com   Google Adsense için uygun değil.

Bu sorununuzu halletmeniz için Domain Nedir ve Uzantıları Nelerdir? ile Domain Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilir? yazılarıma bakarak bu sorununuzu halledebilirsiniz.

Alan adınızı yani domaininizi alırken, dikkat edeceğiniz hususlar?

a) Telif hakkına dikkat edin. Yani başkalarına ait isimleri kullanmayın.

b) Argo kelimeler, küfür, uyuşturucu ve cinsel gibi vb. olumsuz kelimeler kullanmayın.

c) Download, indir ve hack gibi kelimeleri de kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

5 – İçerik Sayıları

Google Adsense içerik sayılarınızın kaç olması gerektiğini belirtmiş değildir. Ama burada dikkat etmeniz gereken blogunuzun içerik sayısının az olmamasıdır. Neden mi?

Google Adsenseye başvuru yapmadan kesinlikle bu sorunuzu halletmelisiniz. Burada yapmanız gereken yazılarınızı tamamen kopyadan uzak ve özgün olarak yazmalısınız.

İçerik sayınızın en az 300-500 olması ve yayınladığınız yazılarınızın da sayısı en az 25-100 arasında olması blogunuzu Google Adsenseye onaylatmanız açısından daha kolay olmasını sağlayacaktır.

6 – İçerik Kalitesi

Google Adsense onaylatmak için en önemli sorunlardan bir tanesi de içeriklerinizin kalitesidir. Çünkü, Google çok zeki ve hatta çokta muhteşem bir ağa sahiptir.

Burada sakın ha kopya ile içerik yayınlayarak Google Adsenseye başvuru yapmayın. Google Adsense blogunuzu inceleyeceğinden size vereceği cevap ihlal politikalarını ihlal ettiğinizden bu ihlaleri düzeltmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Kesinlikle içerikleriniz kopyada uzak ve tamamen özgün ve google yayınlanmamış yani başka sitelerde yayınlanmamış yazılarla Google Adsenseye başvurmalısınız. Direk söylüyorum boşa kürek çekmeyin.

Peki ama yazılarımızın kopya olmadığını nasıl anlarız diyeceksiniz? Makale Özgünlük Kontrolü Yapmak | Kopyadan Kurtulun?  bu yazıma bakarak yazılarınızın kontrolünü sağlayarak sorununuzu halledebilirsiniz.

7 – Tasarım 

Google Adsense başvurunuzu onaylatmanız için tasarım da önemlidir. Neden mi? Çünkü, Google Adsense özgün olan içeriklerinizin zenginliği kadar kaliteli bir gösterişle sunulup sunulmadığına da dikkat etmektedir.

O yüzden burada blogunuz için kullanacağınız temanızı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. En iyi WordPress Temaları 20+ | Themes?  yazıma bakarak istediğiniz temayı seçebilirsiniz.

8 – Google Kayıt Olmak

Google ile tanışmanız ona kayıt olmanızdan geçer. Yani siz tanımadığınız kimseyle ortaklık yapmazsınız di mi? Burada da Google’nin tanımadığı kimselerle ortaklık yapmasını bekleyemezsiniz.

Burada Google botlarının sizin blogunuzu ziyaret etmelerini sağlamalızınız? Böylece Google sizi tanıyarak sizi indexleyecektir.

Googlenin sizi tanıyıp tanımadığını nasıl anlarsınız? Google arama motoruna sitenizinadı.com şeklinde yazarak arama yapıp indexlenip, indexlenmediğini yani blogunuzun arama sonucunda çıkıp çıkmayacağını görerek anlayabilirsiniz.

Google nasıl kayıt olurum diyorsanız? Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak? yazıma bakarak bu sornunuzu halledebilirsiniz.

9 – Google Analytics Kullanmak?

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bu araç zaten her blog sahibinin kesinlikle kullanması gereken harika bir uygulamadır. Blogunuzla ilgili birçok istatistik bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics’e blogunuzun sitemap (Site Haritasını) eklemeniz demek blogunuzun çok daha iyi yerlere gelmesi içinde önem arz etmektedir. Google Adsense’de  buna önem vermektedir.

Eğer blogunuz hala Google Analytics’e bağlı değilse şiddetle bağlamanızı öneririm. Nasıl mı? WordPress’te Google Analytics Kodu Ekleme? yazıma bakarak bu sorununuzu da halledebilirsiniz.

10 – Blogunuzdaki Başka Reklamları Kaldırın

Google Adsense blonuzda başka firmalara ait reklamların olmasına iyi bakmayacağından bu reklamları blogunuzdan kaldırmanız Google Adsense onaylatma işinizde o kolay olur.

11 – Diğer Hususlar
  • Google Adsense başvurmak için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir
  • Gerçek Kimlik ve adres bilgilerinizle başvurmalısınız.
  • Telif hakkı olan fotoğraf ve içeriklerle başvurmamaya özen gösterin.
  • Blogunuzu ziyaretçilerinizin kolay kullanabileceği şekilde tasarlayın.
  • Taklit ürün yapan ve satan bir siteye de Google Adsense reklam vermez.
  • Sitenizi yada blogunuzu yeni kurduysanız trafik almıyor olabilirsiniz.
  • Blogunuzda yada sitenizde ziyaretçilerinize blogunuzda rahatça gezinmelerini sağlayacak tasarıma sahip olmalıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum tüm bu sorunları halletmeden Google Adsenseye başvuru yapmamanızı öneririm. Çünkü, kesinlikle ret alırsınız. Ama blogunuza güveniyorsanız tabiki başvurabilirsiniz.

Başvurular genellikle 24 saat içerisinde size sonuçları bildiriyorlar. Bazı durumlarda uzayabiliyor. Birde Tüm bunlara ek olarak Adsense Online Hizmet Şartları ile Adsense program politikalarını okumanızı tavsiye ederim.

Google Adsense nasıl alırım, Google Adsense nasıl onaylatırım, Google Adsense onaylatma yolları, Google Adsense onaylamıyor, Google Adsense neden onaylamıyor gibi sorularınıza cevap bulacağınız bir yazı. 

ve böylece Google Adsense Onaylatma Yolları | Kesin Yöntem konulu yazımında sonuna gelmiş olduk, umarım faydalı olmuştur…

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

2 Comments

  1. salih merk dedi ki:

    hoçam bana yardım cı ola bilir siniz

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: