Blogger Yazı Yayınlama Blogger SEO Uyumlu Makale Yazma

Resim Boyutlandırma Programı
Resim Boyutlandırma Programı PIXresizer Kullanımı | Pixel
5 Mart 2019
Blogger Otomatik Yazı Zamanlama
Blogger Otomatik Yazı Zamanlama Nasıl Yapılır?
6 Mart 2019

Blogger Yazı Yayınlama Blogger SEO Uyumlu Makale Yazma

Blogger Yazı Yayınlama

Blogger Yazı Yayınlama ve Blogger Seo Uyumlu Makale Nasıl Yayınlanır?

Blogger yazı yayınlama işlemini bilmeyenler ve özellikle de Blogger seo uyumlu makale hazırlayarak yayınlama nasıl yapılır, Google açısından Blogger yazı yayımlama nasıl yapılır gibi sorulara cevap vereceğim.

Bu yazımda Blogger seo uyumlu yazı ve Blogger seo uyumlu makale, seo uyumlu Blogger makale nasıl düzenlenir, seo uyumlu blogger yazı nasıl düzenlenir tek tek ayrıntılarıyla birlikte sizlere anlatacağım.

Blogger seo uyumlu yazı yayınlama ya da Blogger seo uyumlu makale yayınlama yapmanız demek yazılarının Google botlarının dikkatini çekmenizi ve arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için çok önemlidir.

Siz ne kadar özen gösterip, düzenli ve kaliteli ve de seo uyumlu yazılar, makaleler, içerikler hazırlarsanız Google sizi o kadar sevecek ve aranız hep iyi olacaktır. Bu da yazılarınızın ve sitenizin üst sıralarda yer alması demek olacaktır.

Şimdi Blogger seo uyumlu yazı yayınlama yazıma geçmeden önce Blogger Blogspot blogunuzun temasını ayarlamanızı ve gerekli tüm ayarlarını tam anlamıyla hazır hale getirmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü daha sonra bu işlemlerle uğraşmamanız için ve zaman kaybı yaşamamanız için gereklidir.

1 – Blogger Meta Tag Eklemek | Blogger Meta Tag Oluşturmak

2 – Ücretsiz Blogger Tema Siteleri Ücretsiz Blogger Temalar?

3 – Blogger Tema Şablonu Yüklemek, Değiştirmek, Yedek Alma?

4 – Blogger Tema Düzenleme Ayarları Nasıl Yapılır?

5 – Blogger Menü Düzenleme Kodu | Blogger HTML Kodları

6 – Blogger Site İkonu Ekleme | Blogger İcon Değiştirme?

7 – Blogger İletişim Sayfası Oluşturma Nasıl Yapılır?

8 – Blogger Otomatik Yazı Zamanlama Nasıl Yapılır?

9 – Blogger Yerleşim Alanı Düzenleme | Blogger Gadget Ekleme

Blogger Yazı Yayınlama, Blogger Seo Uyumlu Makale Hazırlama?

Blogger blogunuz hazırsa ve artık sadece içerik girmek kaldıysa ve de hedefiniz Googlede üst sıralara çıkmaksa aşağıdaki adımları tek tek uygulayarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Yeni yayın sayfanıza girin. Daha sonra hazırladığınız kaliteli ve faydalı ve de kopyadan uzak olan yazınızı, makalenizi sayfaya ekleyin.

1 – Blogger Başlık Ayarları Nasıl Yapılır?

Blogger başlık, Blogger alt başlık ayarları yapmak için yayın sayfanızın üst kısmında bulunan Başlık bölümünden kesinlikle yazılarınızın başlıklarını ayarlamalısınız. Yapmanız gereken başlığınızı bir seçin, yada tıklayın ve başlık bölümünden yazınızın ilk başlangıç başlığını başlık olarak ayarlayın.

Daha sonra ikinci ve üçüncü başlıklarınızı 1. alt başlık olarak ayarların. Diğerler başlıklarınızıda 2. alt başlık olarak ayarlayın. Seo açısından başlık ayarlarınız bu şekilde olmalıdır.

Blogger Yazı Yayınlama

En üst kutuda yer alan ” Blogger Yazı Yayınlama ve Blogger Seo Uyumlu Makale Nasıl Yayınlanır?” başlığı google aramalarda görüleceğinden yani indexleneceğinden ilgi çekecek ve ziyaretçilerinizi sitenize yönlendirecek bir başlık oluşturmalısınız.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere başlık kısmı en büyük yazı ile görünecektir.

Blogger Yazı Yayınlama

2 – Blogger Yazıda Dış Link ve Blogger Yazıda İç Link Verme?

Blogger yazıda dış link ve Blogger yazıda iç link vermek hem Google Adsense politikaları açısından hem de Seo açısından kesinlikle yapmanız gerekenlerden bir tanesidir.

Yazıda dış link ve iç link vermek için yapmanız gereken link vermek istediğiniz kelimeleri seçip, yayın sayfanızın üst çubuğunda bulunan bağla butonuna basın. İç ve dış link vermeniz için bir ekran açılacak.

Görüntülenecek metin: Bu kısımda link vermek için seçtiğiniz metin yer alacaktır.

Bağlantı ver: Web adresi yazan yere vermek istediğiniz iç ya da dış link Url’sini buraya yazın.

Bu bağlantıyı yeni pencerede aç: Adından da anlaşılacağı gibi link verdiğiniz yazı tıklandığı zaman yeni ekranda açılması içindir. Burayı seçip seçmemek size kalmıştır.

”rel=nofollow” özelliğini ekleyin: Bu alan en önemli alanlardandır. Seo açısından vereceğiniz dış linklerin hepsini burayı işaretlemeden vermeyin. Sadece sitenizden backlink verecekseniz o zaman işaretlemeyin boş bırakın.

Son olarak tamam tuşuna basarak yaptığınız işlemi tamamlayın.

Blogger iç link kaldırmak, Blogger dış link kaldırmak için link verdiğiniz metinlerin üzerine gelin ve ister değiştir butonu ile değiştirin, isterseniz de kaldır butonu ile kaldırın.

Blogger Yazı Yayınlama

3 – Blogger Yazıya Resim Ekleme Nasıl Yapılır?

Blogger yazınıza resim eklemek için üst çubukta bulunan resim butonunu tıklayın ve bilgisayarından resminizi ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken iki husus vardır.

Birinci husus resimlerinizi blogunuzda güzel ve düzenli görünmesi için resim boyutlandırma programlarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Tavsiye Yaz: Resim Boyutlandırma Programı PIXresizer Kullanımı | Pixel 

Blogger Yazı Yayınlama

İkinci husus ise yazılarınıza eklediğiniz resimlerinize Seo açısından önemli olması için resimlerinize başlık metni ve alternatif metin kısımlarını anahtar kelimelerinizi içerecek kelimelerle kesinlikle doldurmalısınız.

Bu konu çok önemlidir. Çünkü Google’de görsel kısmından da resimleriniz yayınlanacağı için sitenize ziyaretçi gelmesini böylece sağlamış olacaksınız.

4 – Blogger Yayın Ayarları Nasıl Ayarlanır?

Bu alandaki her bölümü dikkatlice yapmanız gerekmektedir. Seo açısından oldukça önem arz eden bölümler burada bulunmaktadır. Şöyle ki, Anahtar kelimeleri, otomatik yayınlama, kalıcı bağlantı ayarları, konum, yazı açıklaması ve izinler buradan ayarlanmaktadır.

Blogger Yazı Yayınlama

5 – Blogger Etiket Ekleme Nasıl Yapılır?

Blogger etiket ekleme yapmak için yazılarınıza ait anahtar kelimeleri ayarlayın ve başına hiçbir şey koymadan aralarına sadece virgül koyarak altta bulunan tamamlandı butonuna basıp etiket ekleme işlemini tamamlayın.

Dikkat: Makalenizi blogunuzun hangi kategorisinde yayınlanmasını istiyorsanız o etiketi mutlaka bu alana yazmalısınız. Aksi takdirde yazılarınız sadece anasayfada yayınlanacaktır.

Etiketlerinizi seçerken yazılarınızı anlatan özlü kelimeler yani anahtar kelimeler olmasına dikkat edin. Ziyaretçilerinizin sizi bulmasında önemli bir faktörü olduğunu da unutmayın.

Blogger Yazı Yayınlama

6 – Blogger Otomatik Yazı Yayınlama Nasıl Yapılır?

Blogger otomatik yazı yayınlama ile yazılarınızı istediğiniz gün, ay, yıl ve saatte yayınlayabilirsiniz. Burada yapmanız gereken tarih ve saati ayarlayın butonuna basın ve tarihi ayarlayın. Tamamlandı butonuna basın ve son olarak yazı alnında çıkarken yayınla butonuna basarak zamanlayın.

Daha geniş bilgi edinmek için Blogger Otomatik Yazı Zamanlama Nasıl Yapılır? yazıma bakabilirsiniz.

Blogger Yazı Yayınlama

7 -Blogger Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Blogger kalıcı bağlantı ayarları çok önemlidir. Burada otomatik kalıcı bağlantı ya da özel kalıcı bağlantı ayarı yapabilirsiniz.

Otomatik kalıcı bağlantı: Burayı seçerseniz sistemin sizin oluşturduğunuz başlıktan alarak oluşturmaktadır.

Özel kalıcı bağlantı: Burayı seçerseniz kendi url bağlantınızı oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler ise biricisi kelimeler arasına ‘-‘ bu işareti koymalısınız ve ikincisi ş,ı,ç,ö,ü gibi harfleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Bu kısım çok önemlidir. Şöyleki, kalıcı bağlantı ayarlarını yaparken yazınızın anahtar kelimesini içermesine önem gösterin. Çünkü SEO açısından ve yazılarınızın index alması ve de ziyaretçilerinizin sizin yazılarınıza ulaşması için bu alana çok ama çok dikkat edin.

Yazınızın bağlantı ayarlarını bir kere yapıp, yazınızı yayınladıktan sonra değiştirirseniz yazınızın Seosu düşer ve yazılarınızın adresi değişeceğinden ziyaretçileriniz 404 not found hatası alacaktır.

Blogger Yazı Yayınlama

8 – Blogger Konum Ayarlama Nasıl Yapılır?

Blogger konum ayarlama ile konum ayarlayabilirsiniz.

Blogger Yazı Yayınlama

9 – Blogger Arama Açıklaması Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar?

Blogger arama açıklaması ekleme yapmayı kesinlikle unutmayın. Bu kısımı yazarken yazınızı anlatan güzel ve ziyaretçilerinizi sitenize çekecek yani dolu bir yazı olduğunu anlatacak bir cümle yazarak ekleyin ve tamamlandı butonuna basın.

Blogger Yazı Yayınlama

Neden önemli olduğunu ve Seo açısından ne işe yaradığını aşağıdaki resimden de anlayacaksınız. Gördüğünüz üzere Google yazınızı anlatan açıklamayı indexleyeceğinden ziyaretçilere bu açıklama kısmını bu şekilde gösterecektir.

Blogger Yazı Yayınlama

10 – Blogger Seçenekler Ayarları?

Seçenekler bölümünde bulunan kısımlardan okuyucu yorumlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Başka hiçbir kısma dokunmayın.

Yazım bu kadar artık size kalan sadece kaliteli ve faydalı içerikler hazırlayarak yukarıda anlattığım hususlara dikkat ederek yazılarınızı, makalelerinizi yayınlayın. Göreceksiniz arama motorlarından özelliklerde Google’de üst sıralara tırmanacaksınız. Blogger SEO ayarları bu şekilde kolay gelsin.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

4 Comments

  1. Erhan dedi ki:

    Blogger kullanıcıları için a dan z ye güzel bir çalışma teşekkürler

  2. Murat dedi ki:

    Çok açıklayıcı net izah etmişsiniz teşekkürler👍😊

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: