Google URL Denetimi Aracı Site, Makale ve Yazı | Kayıt

Blogger Site Yedek Alma
Blogger Site Yedek Alma | Blogger Yedek Yükleme?
10 Mart 2019
Blogger Tema Mobil Uyumlu Hale Getirme
Blogger Tema Mobil Uyumlu Hale Getirme Nasıl Yapılır?
12 Mart 2019

Google URL Denetimi Aracı Site, Makale ve Yazı | Kayıt

google url denetimi aracı

Google URL Denetimi Aracı Nedir Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Google gibi getir aracı yerine artık Google URL denetimi aracı kullanılacak. Google bunu Search Console sayfalarının hemen hepsinden aşağıdaki uyarı yazısını göstererek herkesi uyarmaktadır.

Google  ”Önemli: Bu araç 28.Mar.2019 tarihinden sonra kullanılamayacaktır. Lütfen onun yerine yeni URL İnceleme aracını kullanın.” şeklinde uyarıda bulunarak,  yeni Google URL denetimi aracı kullanılması gerektiğini belirtmektedir.

Dikkat ederseniz 28 Mart 2019 tarihinden sonra artık Google gibi getir aracı yok yani olmayacak, hatta kullandığınız sayfada sol tarafta bulunan birçok bölümde zaten kullanılmamaya başladı.

Çünkü Google artık yeni Search Console sayfasını oluşturdu bu yüzden de eski sayda girdiğiniz bölümlerde sizi yeni Search Console gitmeniz için yönlendiriyor.

Peki ama sitemi, yazılarımı, makalelerimi, linklerimi, site adreslerimi Google gibi getir olmadan Google nasıl tanıtır ve Google index almasını sağlarım diye sorabilirsiniz.

İşte tüm bu sorularınız için aşağıdaki adımları yeni Google URL denetimi aracı ile nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Bu sayede Google’e sitenizi index almasını sağlayacaksınız.

Siteniz eğer Google üst sıralara çıkamıyor ve kötü sonuçlar aldığınızı düşünüyorsanız eğer aşağıdaki tavsiye yazılarıma bakarak sitenizin sandbox ya da ban sorunu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Sitem Sandbox Da Mı, Google Sandbox Nedir, Kurtulmak?

Tavsiye Yazı: Domain Banlı Mı? Alan Adı Banlı Mı? Nasıl Anlaşılır?

Google URL Denetimi Aracı Nedir?

Google URL denetimi aracı web site linklerini, sayfaları, yazıları ve içerikleri arama motorları botlarını, Google botlarını web sitenize çağırarak tanımlama yapmaya yarayan araçtır.

Google gibi getir ne ise Google URL dentimi aracıda odur. Bu nedenle aynı hassas durum burada da geçerlidir. Bilmeyenler için aşağıdaki yazıma bakarak öğrenebilirler.

Tavsiye Yazı: Google Gibi Getir Nasıl Yapılır | Hatası ve Çözümü?

Google Url Denetimi Niçin Kullanılır?

Google url denetimi aracı aynı Google gibi getir işlemini yapmaktadır. Sadece adı ve sayfası değişti. Sitenize ekleyeceğiniz içerikleri, yazıları, sayfaları, kategorileri ve tüm site linklerinizi artık bu araç ile Google botlarını çağırarak dizine ekleme yapabileceksiniz.

İşte bu araç sayesinde Google’de yazılarınız, makaleleriniz, sayfalarınız, kategorileriniz ve sitenize ait URL adresleri indexlenerek yer almasını sağlayacak. Fakat bu aracı dikkatli bir şekilde kullanmayı unutmayın. Aşırı kullanımdan sakının.

 • Web sitesini Google kayıt etmek,
 • Google arama motorlarına kayıt,
 • Google add url ekle,
 • Google site kayıt,
 • Web sitesini arama motoruna ekleme,
 • Web sayfasını Google kayıt etmek,
 • Makaleleri Google kayıt etmek,
 • Yazıları Google kayıt etmek,
 • Görselleri Google kayıt etmek,
 • Sayfaları Google kayıt etmek,
 • Arama motorlarına site ekleme,
 • Web sitesini Google da yayınlama,
 • Google Search Console kayıt,
 • Sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz.

Google Url Denetimi Nasıl Kullanılır?

Şimdi de bu araç nasıl kullanılır hemen resimli bir şekilde gösterelim. İlk olarak yeni Google Search Console sitesine gidin.

Açılan ilk sayfada sol tarafta bulunan bölümlerden URL denetimi kısmını tıklayarak ya da sayfanın üst arama kısmından dizine eklemek istediğiniz web sitenizin adresini (URL) yazın ve enter tuşuna basın.

Bu alana URL’yi Google gibi getir de yaptığınız gibi değil tamamını girin.

google url denetimi aracı

Enter tuşuna bastıktan sonra Google Dizinin’den veri alınıyor ekranı açılacak, eğer URL’i yanlış yazdıysanız iptal ederek, tekrar girin.

google url denetimi aracı

Denetim bittikten sonra açılan ekranda dizine eklenmesini iste butonuna basarak arama motorlarında ziyaretçilerinizin görmesini sağlamayı unutmayın.

URL Google’de yok yazısını görünce korkmayın. Çünkü yazınızı daha yeni Google tanıtıyoruz. Bu yüzden devam edin. Burada Dizine eklemeden önce CANLI URL’Yİ TEST ET butonuna basarak Google yazımızın URL’sini test edin ki tanısın.

 

google url denetimi aracı

Dizi eklenmesini iste dedikten sonra açılan ekranda sizin bir iki dakika beklemenizi isteyecek. Burada Google’nin URL’nizi  dizine eklemesini bekleyin.

google url denetimi aracı

Yayınlanabilir URL’nin dizine eklenebilir olup olmadığını test etme bittikten sonra dizine eklenmesi istendi ekranını göreceksiniz. Anladım butonunu tıklayın.

google url denetimi aracı

Daha sonra dizine eklemek istediğiniz yazınızı Google arama motorundan kontrol ederek, dizinde olup olmadığını anlayabilirsiniz.

google url denetimi aracı

Google sitekayıt etmek, google url kayıt etmek, Google yazılarımı nasıl kayıt ederim, Google’de yazılarım görünmüyor, Google yazılarımı göstermiyor, Google’de sitem görünmüyor.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

4 Comments

 1. Bitcoin ve Para Kazan dedi ki:

  Bilgiler için teşekkürler. Uzun zamandır yazı girmediğim için yeni sistemi bilmiyordum. Faydalı bir yazı oldu 😉

 2. starksan62 dedi ki:

  Merhaba faydalı bir yazı olmuş teşekkürler. Bende Nisan 26 da sitemi açtım 27,28,29 ve 30’unda girdiğim yazılarım google da çıkıyor fakat mayıs ayında ki hiçbir yazım 15 gün geçmesine rağmen çıkmıyor nedeni ne olabilir sizce?

  • wpwebblogger dedi ki:

   Bende sizin gibi aynı sorunları yaşıyorum. Fakat Google Politikalarında der ki ben istediğim yazıyı gösteririm veya istemediğim yazıyı göstermem der. Eğer yazınız özgün ve gerçekten kaliteli bir yazı ise sabredin derim. Zaten yukarıdaki yazımda bahsettiğim işlemi yaptıysanız. Merak etmeyin zamanla yazınız sıralamalarda çıkacaktır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: