Zararlı Backlinklerden Kurtulmak Google Disavow Kullanımı?

Blogger Google Adsense Reklam Yayınlama
Blogger Google Adsense Reklam Yayınlama | Kod Ekleme
9 Mart 2019
Blogger Site Yedek Alma
Blogger Site Yedek Alma | Blogger Yedek Yükleme?
10 Mart 2019

Zararlı Backlinklerden Kurtulmak Google Disavow Kullanımı?

Zararlı backlinklerden kurtulmak Google Disavow kullanımı

Zararlı Backlinklerden Kurtulmak Google Disavow Kullanımı?

Zararlı Backlinklerden kurtulmak Google Disavow kullanımı nasıl yapılır ve ne içini ne amaçla kullanılır, zararlı backlinklere nasıl ulaşılır ve nasıl bunlardan nasıl kurtulunur adım adım göstereceğim.

Link satın alarak, özel blog ağları ve yabancı sitelerden ve değeri düşük sitelerden alınan backlinler sitenize zarar veriyor ve siz bu kalitesiz backlinklerden kurtulmaya çalışıyorsunuz.

Öncelikle bu kötü ve kalitesiz backlinkleri kullananlar Google arama motorlarınca önceleri iyi noktalara gelselerde şimdilerde ceza alarak çok daha kötü noktalara geldiklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Siteleri sıra kaybediyor ve yazıları ise sıralamalarda dahi çıkmıyor.

Sitenizin ya da blogunuzun banlı ya da sandbox cezası alıp almadığını kontrol etmek ister misiniz? Aşağıdaki tavsiye yazılarıma bakarak öğrenebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Domain Banlı Mı? Alan Adı Banlı Mı? Nasıl Anlaşılır?

Tavsiye Yazı: Sitem Sandbox Da Mı, Google Sandbox Nedir, Kurtulmak?

Zararlı Backlinklerden Kurtulmak Google Disavow Kullanımı?

Google Disavow Link Aracı Nedir?

Google Disavow link aracı sitenize bilginiz dahilinde olmayan diğer sitelerden sitenize bir link bağlantısı kurulması ya da bilginiz dahilinde yabancı yani alakasız sitelerden link alma ve yahut  link satın alma veya zararlı link elde ederek bu linklerden kurtulmak için bu linkleri tanımadığınızı Google arama motorlarına bildirmek için kullanılan araçtır.

Google bu aracı site sahiplerinin haberi olmadan sitelerine karşı yapılmış  kalitesiz backlinklerden ve de site sahiplerinin hatalarından dönmeleri bu linklerden kurtulmaları için bu harika aracı hizmete sunmuştur.

Yani anlayacağınız kimse kimsenin emeğini çalmasın diye Google bu yönde birçok önlemini almış diyebiliriz.

Haydi şimdi bu zararlı linklerden nasıl kurtulunur bakalım:

Google Disavow Link Aracı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle zararlı olan kalitesiz backlinkleri tespit etmelisiniz. Bunun için Google Webmaster Araçlarını kullanmalısınız.  Google Search sayfasına girin. Burada bağlantılar bölümünden dış bağlantılar kısmında bulunan site adresinizi tıklayın.

Google search console Disavow kullanımı

Açılan sayfada sitenize link veren siteleri göreceksiniz. Burada sağ üst köşede bulunanindir butonuna basarak CSV dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bilginiz dahilinde olmayan linkleri metin dosyası açarak (siteadresi.txt) şeklinde uzantısını ayarlayıp içerisine kaydedin.

Dikkatlice linkleri her satıra bir tane gelecek şekilde yazın. txt uzantılı dosyanızı bilgisayarınızın masaüstüne kaydedin ve devam edin.

Zararlı backlinklerden kurtulmak Google search console

Google Webmaster Disavow sitesine gidin. Burada bağlantıları reddetme alanından sitenizi seçerek bağlantıları reddetme butonuna basın.

Zararlı backlinklerden kurtulmak

Açılan sayfada bağlantıları reddet butonuna basın ve devam edin.

Google bağlantıları reddet

Açılan sayfada dosya seç butonuna basın. Bilgisayarınızın masaüstüne kaydettiğiniz kırık link, zararlı backlinlerin bulunduğu txt dosyasını buradan seçerek gönder butonuna basın. Başarılı yazısını görünce de bitti butonuna basarak çıkın. İşlem bu kadar.

bağlantıları reddetme

Böylece siteye gelen kırık link temizleme, kalitesiz backlink temizleme, kırık linklerden kurtulma, zararlı backlinlerden kurtulmak ve WordPress backlinklerden kurtulma gibi sorunlarınızdan Google Disavow link aracı sayesinde kurtulacaksınız.

Çünkü zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri Google Disavow link aracı ile Google arama motorlarına bildirmiş oldunuz. Bu sayede bu linklerden kurtulmuş olacaksınız.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: