Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

site trafiği arttırma ve organik hit arttırma
Site Trafiği Arttırma, Organik Hit Arttırma Yolları | Yanlışları?
8 Şubat 2019
başlık etiketi
Başlık Etiketi Taktikleri (Title Tag) Sıralama Arttırma Yolları?
8 Şubat 2019

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi

 Anahtar Kelime Analizi?

Anahtar kelime analizi çok önemli bir konudur. Özellikle site içi SEO konusu olduğundan daha da büyük öneme sahip olduğunu belirtmek isterim. Sitenizin Google arama motorlarında üst sıralara gelmesi için anahtar kelime analizi nasıl yapılır bu yazımda anlatacağım.

Bir noktaya da değinmek istiyorum anahtar kelime planlayıcı bir başka deyişle anahtar kelime oluşturucu araçlara bağlı kalmamalısınız. Neden mi ? İşte bu yazımı okuyunca çok iyi anlayacaksınız.

SEO için anahtar kelime seçimi ile web site anahtar kelime analizi yaparak, Google’de üst sıralara gelmesini ve sitenizin organik trafiğini arttırabileceğiniz en önemli yoldur.

 Anahtar Kelime Analizi

WordPress sitenizi ve blogunuzu Google’de üst sıralara çıkarmak, organik hiti ve site trafiğini yükseltmek için doğru anahtar kelime analizi yapmalısınız. Doğru anahtar kelime seçimi yaparsanız Google sizi sitenizin organik hitini yükselterek ödüllendirecektir.

Sitenizin organik hitini ve trafiğini arttırmak için Site Trafiği Arttırma, Organik Hit Arttırma Yolları | Yanlışları? yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz.

Google arama motorunda hızlı index alma konusunda Google Hızlı İndex Alma Yolları Arama Motorlarında | SEO yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz.

İşte Google tarafından böyle bir ödül almak için yapmanız gereken SEO anahtar kelime bulma konusunda adeta bir sanat icra ederek yazılarınızı hazırlamalısınız.

Aranma hacmi yüksek ve para kazanmak için gelir getirisi yüksek olan ve rakiplerinizin henüz kullanmadığı ve farkında olmadığı anahtar kelime analizi yaparak bu anahtar kelimeleri bulmalısınız.

A – Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime analizi yapmadan yazılarınızı oluşturmamalısınız. Anahtar kelimelerinizi ve bunun yanında anahtar kelimelerinizi destekleyici kelimeler ile sitenizin arama motorlarında istediğiniz sonucu almanıza yarayacaktır.

1 – Rakip Yazıları İnceleyerek Anahtar Kelime Bulma?

Bir yazı yazmaya ve hazırlamaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken rakip yazıları inceleyerek harekete geçmek en doğru adım olacaktır. Neden mi?

1 – Google ile hangi konuda yazacaksanız o konuyu aratın ve ilk sırada çıkan yazıları tıklayın.

2 – Bu yazıları okuyarak sizin yazacağınız konu hakkındaki baskın, etkili ve eşdeğer olan kelimeleri bir kenara not edin.

3 – Daha sonra aynı işlemi Google’de ilk sayfada yer alan 2, 3, 4 ve 5 gibi istediğiniz yazıları da kontrol edin.

Neden bu yazıları inceliyoruz derseniz:

1 – Google’de ilk sırada çıkan bu yazılar çoktan ilk sırayı almıştır.

2 – Bu yazılar hali hazırda anahtar kelime analizi yapılmış durumdadır.

3 – Bu yazılar içerisinde yer alan anahtar kelimelere sizinde ihtiyacınız var çünkü rakiplerinizle aynı seviyeye gelmeniz ilk şarttır.

4 – Böylece sizde rakiplerinizin aldığı trafiği almış olacaksınız.

5 – Şimdide rakiplerinizin önüne geçmek için yapmanız gereken bu anahtar kelimeler haricinde ek anahtar kelimeler üreterek yazılarınızı zenginleştirip rakiplerinizde olmayan kelimeler ile ilk sırayı almayı hedeflemelisiniz.

Peki anahtar kelime analizini nasıl yapacağız? Mesela Google’de ”Seyşeller hakkında” yazarak, ilk sırada gelen yazıyı inceleyelim. 

Burada dikkat etmeniz gereken yazacağınız konuyu anlatan, kelimeleri bularak not edin ve bu kelimelere sizde yazınızda yer verin.

  Anahtar Kelime Analizi

 

Birde çok önemli bir ipuçu vereyim sizlere, rakiplerinizin yazılarında bulunan fotoğraflar ve resimleri incelemeyi de unutmayın. Çünkü resim ve fotoğrafların alt yazıları sizlere bu yazının SEO uyumlu yazılması itibariyle anahtar kelimeyi size verecektir.

Bulduğunuz bu kelimelerin aranma hacimlerini öğrenmek için Google anahtar kelime aracı ile aratarak, Google’de en çok aratılan ve aratılma hacmi var olan kelimeleri hakkında ayrı bir not tutmalısınız.

Bu şekilde yaparak rakiplerinizin kullanmış olduğu kelimeleri ve anahtar kelimeleri hakkında bilgi sahibi olarak rakiplerinizle aynı seviyeye gelmiş olacaksınız.

Bütün bunları yaptıktan sonra rakiplerinizin önüne geçmek için bu kelimelerin yanı sıra sıradaki başlıkları okuyarak ek anahtar kelimeler bulup yazılarımıza ekleyerek, rakiplerinize ait olan organik hitini yani organik trafiğini almış olacağız. 

2 – Forumlar 

Anahtar kelime bulma konusunda bir diğer yolda forumlardır. Neden formlar olduğunu eminim düşünüyorsunuz ve ne alakası var diyorsunuz. Hemen açıklayayım.

Bir düşünün insanlar neden formları kullanır? Sebebi oldukça basit çünkü insanlar aradıkları sorulara ilişkin arama motorlarında herhangi bir yazı ya da cevap alamadıklarında formlara başvurmaktadırlar.

İşte bu da sizin anahtar kelimelerinizi oluşturmanız için çok önemli bir araç olmaktadır. Çünkü Google’de formlarda geçen kelimelerin olmaması sizin için adeta bir fırsat olduğunu belirtmek isterim.

Mesela Google arama motoruna ” Siteme ulaşamıyorum forum” şeklinde yazarak arama yapıyorum ve direk karşıma forum sitelerinde bu konu ile ilgili açılmış konuları getirmektedir. İşte bu forum sitelerine girerek yazıları incelemenizde anahtar kelime seçiminde çok büyük faydası olacaktır.  

 Anahtar Kelime Analizi

 3 – Google Arama Motoru Alt Kısım En Çok Arama Yapılan Kelimeler?

Anahtar kelime seçimi yapmak için en büyük arama motoru olan Google arama motorundan faydalanabilirsiniz. Peki ama anahtar kelime analizini Google’de nasıl yaparız? 

Google arama motoru ile makalenizi oluşturacağınız anahtar kelimeyi yazarak aratın. Sayfanın en alt kısmında kullanıcılar tarafından Google’de en çok aratılan kelimeleri size sıralayacaktır. Ben Google ”anahtar kelime analizi” yazarak arama yaptığımda karşıma aşağıdaki resimdeki sonuçlar çıkmaktadır.

 Anahtar Kelime Analizi 

Bu resimde kelime analizi nasıl yapılır, web site anahtar kelime analizi, anahtar kelime planlayıcı, anahtar kelime bulma, anahatar kelime oluşturucu, Google kelime istatistikleri, anahtar kelime nasıl bulunur ve SEO anahtar kelime gibi arama yaptığım kelime ile ilgili kelimeler yer almaktadır. 

Bu kelimelere ulaşmak gerçekten çok önemlidir. Arama motorunda bu sayede kullanıcıların en çok arama yaptıkları kelimelere sizde kullanarak üst sıralara tırmana bilirsiniz. 

Ayrıca Google anahtar kelime aranma hacimlerini Adwords anahtar kelime planlayıcı aracında da yer vermediğini belirtmek isterim.

Bitti mi hayır şimdide bu bulduğumuz kelimeleri aynı şekilde arama yaparak sayfanın en alt kısmında yeni kelimeleri de not edin ve bu şekilde bulabildiğiniz kadar kelime bulup, yazımızı oluşturmaya geçiyoruz.

Yazılarınızı ve makalelerinizi oluştururken yazı bütünlüğünü ve anlam bütünlüğünü bozmadan bu anahtar kelimelerinizi öyle bir şekilde yerleştirin ki Google’nin hoşuna gitsin ve yazılarınız üst sıralarda yer alsın. 

Tabi bu şekilde yaparsanız ortaya sitenizin SEO açısından muhteşem eserler sergileyeceği anlamına geleceğinden siteniz bu işi sizden daha iyi yapan çıkana kadar her zaman popülaritesini koruyacağını unutmayın.

B – Anahtar Kelime Planlayıcı Anahtar Kelime Bulma Araçları?

1 – Keyword IO Keyword IO

2 – Keyword Tool Keyword Tool

3 – UbberSuggest UbberSuggest

4 – Google Trends Google Trends

5 – Google Keyword Planner Google Adwords

6 – Microsoft Advertising Intelligence Microsoft Advertising Intelligence

7 – SeoQuake SeoQuake

8 – Keyword Spy Keyword Spy

9 – Wordstream Wordstream

10 – Yahoo Arama İpuçları Yahoo Arama İpuçları 

11 – Wordtracker Wordtracker 

12 – Trellian Trellian

13 – Searchmetrics Searchmetrics 

14 – Keyword Finder Keyword Finder 

Yukarıda bahsetmiş olduğum anahtar kelime analizi sonrası anahtar kelime seçimi ve kelime havuzunuzu yaptıktan sonra bu kelimeleri SEO uyumlu olarak yazılarınızda nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır | SEO Önemi? yazıma bakmanızı şiddetle tavsiye ederim. 

Birde SEO uyumlu yazı yazmak için SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır |  15 Altın Madde yazıma bakarak, yazılarınızı SEO uyumlu yapmanızı da öneririm. 

Birde yazılarınızı özgünlük kontrolü yaparak yayınlamanız da fayda olacaktır. Bu yüzden Makale Özgünlük Kontrolü Yapmak | Kopyadan Kurtulun? yazıma bakmanızı da öneririm.

Gördüğünüz gibi bir yazı yazma işi o kadar da kolay bir şekilde oluşmamaktadır. Yazılarımı oluştururken kimi zaman bir gün kimi zaman günlerce sürdüğünü belirtmek isterim. Ama şunu unutmayın emek vermeden sefa süremezsiniz. Kolay gelsin.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: