Backlink Nedir Ne İşe Yarar | Dofollow-Nofollow ?

seo uyumlu makale
SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde?
8 Şubat 2019
seo nedir
SEO Nedir, SEO Ne İşe Yarar | SEO Nasıl Yapılır?
8 Şubat 2019

Backlink Nedir Ne İşe Yarar | Dofollow-Nofollow ?

backlink nedir

Backlink Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Backlink nedir ? Backlink Nasıl Yapılır? Backlink Sitelere Nasıl Eklenir? Backlink Çeşitleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? NoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir? Doğal Backlink’in SEO’ya Etkisi Nasıldır?

# Backlink nedir, kısaca bir sitenin başka bir siteyi, önermesi ya da tavsiye etmesidir. Böylece bütün internet siteleri birbirlerine bağlanmaktadır. SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi ise (Arama Motoru Optimizasyonu) tamda bu noktada çok büyük öneme sahiptir.

# SEO uyumlu makale yazmayı SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde? yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

Backlink nedir

Backlink Nedir?

# Backlink, İngilizceden dilimize geri bağlantı anlamıyla gelmektedir. Baclinkler, SEO’da büyük bir öneme sahip olup, Off Page (Sayfa Dışı) SEO teriminin de unsuru sayılmaktadır. Backlink olmadan SEO dışı site olmaz, sadece SEO içi olur. SEO içi kadar çok büyük öneme sahip olan SEO dışı site olmasıdır.

# Bir örnekle anlatmak istersek, bir site yazısında sizin sitenizin linkini paylaşarak kendi kullanıcılarına, ziyaretçilerine sizin sitenizi tavsiye etmiş olacak olması bir backlink olayıdır. Burada sadece bir siteden olması da şart değildir. Mesela, sosyal medya araçları (Facebook, Twitter, Pinterest, Google+) gibi birçok internet dünyasındaki her noktadan sitenizin linkinin verilebilmektedir.

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalı ya da Alınmamalı?

Artık herkes backlink alıp almama konusunda Domain Authority değeri (DA) ve Page Authority değeri (PA) işte bu iki değeri yüksek olan siteleri seçmektedirler. Burada sizde bir siteden backlink almak için bu değerleri kontrol etmelisiniz.

Bir siteden backlink almak için ortalama 30 puan skora sahip olması iyi bir değerdir. Domain Autority değeri ve Page Autority değeri yüksek blog ve web sitelerden backlink almanız, sitenizin arama motorlarında çok iyi sıralara çıkmasını sağlayacaktır.

Blogger ve WordPress gibi platformlar hariç çünkü blogger uzantısı domain authority’den yüksek not almaktadır. Dolayısıyla, blogger uzantılı bir blogtan backlink almayı düşünüyorsanız, Page Authority değerine bakarak backlink almaya karar vermelisiniz.

Domain Autority değeri ve Page Autority değeri için moz sitesine giderek sitenizin değerini ve başka sitelerin değeri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca daha geniş bilgi için DA ve PA Değeri Sorgulama Nedir | Ne İşe Yarar? yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

 Backlink nedir

Backlink Nasıl Yapılır? Sitelere Backlink Nasıl Eklenir?

# Backlink nasıl yapılır, sitelere nasıl eklenir, gibi soruları duymuşsunuzdur. Yukarıda da bahsettiğim gibi backlinki sadece site sahiplerinin vermesi gerekmez. Backlinki birçok yerden yapılabileceğini anlatmıştım. Burada da bir örnek kod ile inceleyelim;

<a href=”http://www.siteadresi.com”>TIKLAYINIZ</a>

# Yukarıda vermiş olduğum basit bir html link kodudur. Buradaki işlem yazıda TIKLAYINIZ geçen yeri tıklayarak, “http://www.siteadresi.com” link olarak belirmiş olduğum siteye gidilebileceğini belirtmiş oldum.

 Backlink nedir

Backlink Çeşitleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

# Bu başlıkta Backlink’in NoFollow nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve DoFollow nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır hakkında sizlere bilgiler vereceğim.

NoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

# NoFollow Backlink, yazılarınızda bir yere link vermek istiyorsanız ve verdiğiniz linkin Google aramalarına etki etmesini istemiyorsanız, bu linkinizi NoFollow tagı ekleyerek vermelisiniz. Google, DoFollow backlinklere önem vermektedir. NoFollow ile ilgili bir örnek html kodu ile gösterelim.

< a href=”http://www.siteadresi.com/” rel=”nofollow”>NoFollow Backlink Örnek < / a>

DoFollow Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

# DoFollow Backlink kısaca sizin bu siteye güvendiğinizi göstermenizdir. Yani vereceğiniz bu linke sizin kefil olduğunuz anlamına gelmektedir. DoFollow backlinkler Google aramalarına direkt etki etmeye sahiptirler. Bu yüzden çok büyük bir öneme sahiptirler. DoFollow ile ilgili bir örnek html kodu ile gösterelim.

< a href=”http://www.siteadresi.com/”>DoFollow Backlink Örnek < / a>

Doğal Backlink ve Doğal Olmayan Backlink Nedir?

# Backlink sadece web siteleri tarafından verilmeyeceğini yukarıda da bahsetmiştim. Tamda bu noktada doğal backlink faktörü devreye girmektedir.  Sosyal medya, Onedio ve İnci gibi sitelerden backlink alabilirseniz siteniz için harika olur. Çünkü bu backlinkler doğal backlink olarak gösterilmektedir. Burada kullanıcılar kendi özgür iradeleriyle, bu siteyi övmekte vede tavsiye etmektedirler. Böylece Google bunu fark edebiliyor.

# Normal bir backlinki yazılarımızda eklediğimizde Google bunu doğal olarak görmeyebilir. Burada önemli olan özgün bir tanıtım yazısı formatında site içeriğimiz olarak gösterdiğimiz zaman, doğal link haline dönüştürmüş oluruz. Böylece Google’ın gözünde sahte bir şekilde değil, tamamen insanlar tarafından istem doğrultusunda öneri sağlanmış olacaktır.

# Doğal backlink, Google’ın arama motoru botları tarafından para karşılığında ya da herhangi bir karşılık ile elde edilmemiş olan backlinktir.

Doğal Backlink’in SEO’ya Etkisi Nasıldır?

# Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi, doğal backlink SEO için çok büyük avantaja sahiptir. Sahtelik etkilerinden uzak olunması ve doğal yollara başvurmanız sitenizin SEO’su açısından çok önemlidir. Çünkü Google sahtelik ve doğallık konusunda herşeyi çok iyi bilmektedir. Bu yüzden doğal bancklink yaparak sitenizin SEO’sunu etkin bir şekilde kullanarak Google’de iyi bir yerlere gelebilirsiniz.

Para ile Backlink Satın Almak?

Backlink satın almanızı kesinlikle önermiyorum hatta tavsiye dahi etmiyorum. Çünkü bilinçsizce yapılan bu girişimler, web sitenize, blogunuza yarardan çok zarar vermektedir.

Birçok site, backlink hizmeti satın alarak site trafiğini çok çabuk bir şekilde arttırmak istiyor. Hatta planlı ve doğru olarak alınan bu hizmetler sitenizin trafiğini hemen arttırabilir.

Fakat Google backlink satın al yazarak, karşınıza çıkan ilk siteden bu hizmeti almanız, sitenizin trafiğini bir anda düşmesine sebep olacağını belirtmek isterim.

Backlink konusunda çok dikkat etmelisiniz. Sitelerden alacağınız bu linkler süresiz olacaktır. Fakat backlink hizmeti satın aldığınız site 2 ay sonra web sitenize gelen linklerin bir anda kesilmesi, sizi sıkıntıya sokacaktır.

Backlink satın alma konusunda ısrarlı iseniz, makale backlink almanızı tavsiye ederim. Yani blogların sizin sitenizi tanıttığı, tanıtım yazıları yazdığı yazılar ile almanızı öneririm.

Tanıtım yazısı nasıl yazılır Tanıtım Yazısı Nedir | Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz. Birde tanıtım yazısı örneği Tanıtım Yazısı Örneği | Dikkat Edilmesi Gerekenler? yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: