Başlık Etiketi Taktikleri (Title Tag) Sıralama Arttırma Yolları?

Anahtar kelime analizi
Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?
8 Şubat 2019
google görsel sıralamasında üst sıralara
Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?
8 Şubat 2019

Başlık Etiketi Taktikleri (Title Tag) Sıralama Arttırma Yolları?

başlık etiketi

Başlık Etiketi Taktikleri (Title Tag) Sıralama Arttırma Yolları?

SEO‘da başlık etiketinin önemli olmadığını ve sıralamaları etkilemediğini düşünenler olabilir. Zira linke tıklanma oranını düşündüğünüz zaman, başlığında etkisinin olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Çünkü başlığa tıklanma oranı ne kadar artarsa, sitenizin trafiği de o oranda artacaktır. Bu nedenle başlık etiketi tıklanmasıyla sitenizin trafiği artacağından sıralamada yükselmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki başlıkları takip ederek sitenizde uygulayarak yapacağınız iyileştirmeler sitenizin trafiğini arttırmayı başarabilirsiniz. Ancak burada yapacağınız bu uygulamalar her site için aynı sonucu verecektir diye düşünmeyin.

Eğer gerçek başarıyı yakalamak istiyorsanız, ancak farklı taktikleri deneme yoluyla elde edebilirsiniz. Buradaki ipuçlarından bazılarını deneyerek, başlık etiketi hakkında SEO açısından bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başlık etiketi ipuçları, başlık etiketi taktikleri, etkili title oluşturma, seo title nasıl yazılır, seo title optimizasyonu gibi sorularınıza bu yazımda cevap bulacaksınız.

Tavsiye Yazı: SEO Uyumlu Yazı Taslağı Hazırlamada 12 Altın Madde?

Başlık Etiketi İpuçları Trafik Arttıran Başlık Etiketi Nasıl Olmalı?

Başlık etiketi 

1 – Sayılar

Başlık etiketinde sayıların bulunması ziyaretçilerin dikkatine çekmesini sağlayan etkenlerden bir tanesidir. Örneğin; “SEO Uyumlu Makale Yazmanın 14 Altın Madde”, “Site Trafiğinizi %20 yükseltin” gibi başlıklar ilgi çekici olacağından ziyaretçileri sitenize girmeye teşvik eder. Başlık etiketinde sayı kullanarak sitenizin organik hitini bu sayede artırabilirsiniz.

Tavsiye Yazı:  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde?

2 – Tarihler

Burada iki tür başlık etiketi kullanımından bahsedeceğim. Sitenizde nasıl bir yazı yayınlıyorsanız ona göre bu iki başlık etiketinden birini seçebilirsiniz.

a – Birinci başlık türü; “25 Nisan 2018 Fenerbahçe-Galatasaray maçı” gibi başlık şeklinde yapmanız uygun olmayabilir. Bu başlık türü sadece güncel ve günlük bilgiye ulaşmak için daha idealdir.

b – İkinci başlık türü; “En iyi WordPress Temaları 2018 ”, gibi tarihli başlıklar ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Bu başlık türü de daha genel zamanı kapsamaktadır.

3 – Başlık Etiketi Uzunluğu

SEO’da başlık etiketi konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de konu başlıkların uzunluğudur. Örneğin; “Makale” gibi çok kısa başlıklar ile “SEO uyumlu makale yazımında dikkat etmeniz gereken 10 altın kurallar” gibi anahtar kelimelerin istiflendiği çok uzun başlıklar görebilirsiniz.

Birinci başlıkta makale hakkında makale yazımı mı, makale açıklaması mı, SEO uyumlu makale mi anlatılmak istenen tam olarak anlaşılmamaktadır. İkinci başlık ise çok uzun olması sebebiyle ziyaretçi arama sayfasında bu etiketi okumak istemeyecektir.

Bu tür başlıkları arama motoru da ne olduğunu kestiremeyecektir. Ayrıca SEO açısından da uygun olmayan başlık türleridir. Daha belirgin ve içerik hakkında bilgi verecek olması çok ama çok önemlidir.

Tavsiye Yazı: H Etiketi Nedir? H1,H2,H3,H4 H5,H6 Etiketlerinin Kullanımı?

4 – Eş Anlamlı Kelimeler

Önceki örnek başlıkta verdiğimiz makale hem başlıkta hem de kategoride bulunduğu için etiket içerisinde iki kez kullanılmış oldu. Bu durum her zaman istenen bir şey değildir. Mesela; “ucuz otobüs bileti” anahtar kelimesinde sıralamanızı yükseltmek istiyorsunuz.

O zaman yapmanız gereken eş anlamlı kelimeler kullanarak hem başlığınızın karakter sayısını, hem de farklı eş anlamlarda arama yapan ziyaretçilere bu sayede ulaşabilirsiniz.

Örneğin; “ucuz ve indirimli otobüs biletleri, en uygun otobüs rezervasyonu” gibi bir başlık kullanımı idealdir. Çünkü ucuz yerine uygun fiyatlı veya indirimli gibi kelimeler kullanılması ziyaretçilerinize ulaşmanızı daha hızlı sağlayacaktır.

Keyword Explorer, SEMrush, Google Arama Motoru sayfası alt kısmı ve Google Search Console gibi araçları kullanarak eş anlamlı anahtar kelime başlık etiketleri yaratabilirsiniz.

5 – Harekete Geçirici Mesajlar (Call-to-action)

Arama motorlarında trafik artışına çok büyük etki sağlayan stratejilerden bir tanesidir. Satın al, bul, indir, ara, dinle ve izle gibi kelimelerini başlık etiketinizde kullanarak ziyaretçilere heyecan verebilirsiniz.

Ziyaretçiler arama motoruna bu kelimeleri yazmasalar dahi sonuçlarda bu tür başlık etiketlerini görmeleri dikkatlerini çekecektir. Bir örnek vermek gerekirse; “Tom ve Jery” diye bir arama yapıldığında başlık etiketinde “izle” kelimesini gören ziyaretçi o linke tıklarsa filmi izleyebileceğini anlayacaktır. Bu sayede sitenize trafik çekerek hitinizi arttırabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Etiket Kullanımı Nedir | Tag Kullanımı Nasıl Olmalı?

6 – Anahtar Kelimeler

Google Search Console aracı ile sitenizin en çok tıklanma aldığı anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Böylece sitenize giren ziyaretçilerin sitenizde bulmak istediği kelimeleri başlıklarınızda yer vererek, tıklanma oranınızı artırabilirsiniz. Google’nin bu hizmetini kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

Searh Console giderek, Arama Trafiği başlığı altındaki Search Analytics kısmından sayfanın alt tarafında bu kelimeleri görebilirsiniz.

 Başlık etiketi

Tavsiye Yazı: Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır | SEO Önemi

DİKKAT: Buradaki bu başlık etiketi taktikleri ile SEO title optimizasyonu, etkili title oluşturma işlemlerini yani başlık etiketi ipuçlarını kullanmak her siteye uygun olmayabilir. Bunun tercihini sitenize uygunluğu konusunda siz karar vermelisiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: