Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

başlık etiketi
Başlık Etiketi Taktikleri (Title Tag) Sıralama Arttırma Yolları?
8 Şubat 2019
Flycod Nedir
Flycod Nedir, Flycod Nasıl Kullanılır, Hazır Web Sitesi?
8 Şubat 2019

Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

google görsel sıralamasında üst sıralara

Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google görsel sıralamasında üst sıralara çıkmak Google’da en çok kullanılan sayfalardan bir tanesi de görsel sayfasıdır. Hatta yapılan aramaların üçte biri de görsel bulmak içindir. Bu nedenle görseller hiçte hafife alınacak unsurlardan değildir. Google görsel, SEO açıdan büyük öneme sahiptir.

Google’de, önceden görselin üzerine tıkladığınızda sizi görselin bağlı olduğu sayfaya yönlendirirdi. Şimdi ise aradığınız görsele ilk tıklamanızda görselin büyük halini gösteriyor ve ikinci tıklamada ise bağlı bulunduğu sayfaya bağlanıyor.

Tavsiye Yazı: SEO Nedir SEO Ne İşe Yarar | SEO Nasıl Yapılırİç ve Dış SEO hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu durumda Google’de bulunan görsellerin SEO uygulanmasının pekte gereği olmadığı aklınıza gelebilir. O zaman görseller için hangi SEO çalışması yapmak faydalı olacaktır? İşte bu noktayı sizlere anlatacağım.

Google Görsel Sıralamasında Üst Sıralara Çıkmak İçin SEO Olması Gerekir Mi?

Google görsel sıralamasında üst sıralara çıkmak için genellikle satılan mallar ve hizmetler için kullanılan görsellere SEO yapmak gerekir elbette. Kullanıcılar bazen bulmak istedikleri şeyleri Google görselleri kullanarak ulaşmayı tercih ederler.

Örneğin, bir kullanıcı arama motoruna ”Akıllı telefon modelleri” yazarak tek tek her sitedeki modelleri incelemektense Google Görsellere girerek buradan hoşuna giden modeli beğenip, burada bulunan linke tıklayıp siteye gidebilir.

Bu durumdan en çok otelcilik, mimarlık, fotoğrafçılık, teknoloji, dekorasyon, moda, yemek ve tüketici ürünleri gibi birçok sektörde web siteye ziyaretçi kazandırabilir. Hatta dönüşüm oranını bile arttırmanızı önemli derecede etkileyebilir.

Hazırladığınız grafik ve fotoğraflarınızı başkaları tarafından paylaşılarak, sitenize link vermesini sağlamak, web sitenizin görsellerde ilk sıraya çıkarmak için faydalı olacaktır. Böylece diğer kullanıcılar sizin web sitenize ait görsellerinizi kullandıklarında sitenizin trafiğinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Görsel satarak yani lisanslı görsel ile gelir elde edenlerdir. Google Görsel bölümünü, fotoğraf, grafik, logo ve daha birçok tasarımla ve resimlerle uğraşanların bu hizmeti kullanarak Google’de üst çıkmaya çalışmalıdır.

Google Resimli Aramada Görsellerin Orijinal Olması Şart Mı?

Resimlerinizin orijinal olması şart değildir. Satın aldığınız ya da indirdiğiniz görselleri SEO stratejinizde kullanabilirsiniz. İyi bir SEO çalışması olan site, görselin asıl sahibi olan siteyi Google görsel sıralamasında geçebilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu bazı görselleri kullanırken kaynak göstermeniz gerekmektedir.

Resimlerimin Google Görsel’de SEO Gerekliliğini Nasıl Anlarım?

Google görsel sıralamasında üst sıralara

Google’da kullanıcılar arama yaptığında bazen arama yaptıkları kelimelerde görselleri ilk sırada göstermektedir ve bunu yapmasının sebebi kullanıcıların işini kolaylaştırmaktır. Sizin de hedeflediğiniz anahtar kelime sonuçlarında bu görsellerle ilk sırada çıkmanız web sitenizin tıklanmasını arttıracaktır. Bu yüzden sizde görsel aramalarında ilk sırada çıkmak için SEO yapmaya özen göstermelisiniz.

Tavsiye Yazı: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | Olmazsa Olmaz 15 Madde?

Görsel Aramalarında Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Buraya kadar okuduysanız eğer ve artık Google görsel sıralamasında üst sıralara gelmek için görsel optimizasyonu yapmaya başlamalısınız. Görsellerde SEO optimizasyonu yapmak basittir. Bu işlemi yapmak için aşağıda belirmiş olduğum yolları yapabilirsiniz.

1 – Alternatif Metin Bölümü

Burada görsellerinizin kullanıcılar tarafından erişilebilir olması için alternatif metin kısmına kullanıcı tarafından aratılacağını düşündüğünüz anahtar kelimeyi yazmalısınız.

2 – Altyazı Bölümü

Bu kısım alternatif metin kısmından çok daha öneme sahiptir. Görsellerinizin kullanıcılar tarafından daha erişilebilir olması için kullanıcılar tarafından aratılacağını düşündüğünüz anahtar kelimeyi buraya yazmalısınız.

3 – Yazılarınızın İçerikleri

Elbette görsellerinizin durumu yazılarınızın içeriğine de bağlıdır. Makalelerinizde içerik ve görsel uyumu Yani kaliteli içerik ile görsel optimizasyonunda çok faydası olacaktır.

4 – Sayfa Başlığı

Web sitelerinizde başlığa verdiğiniz önemde olduğu gibi burada da sayfanın başlığı görsel açısından önemlidir.

5 – Sayfa URL’si

Bir URL’de çok sayıda görsel olması sizi sıkıntıya sokacak ve sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden 1 ile 4 adet arası görseli bir URL içerisine koymanız çok daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır.

6 – Görsel Etkileşimi ve Popülerliği

Google’de görseller site linklerine oranla daha hızlı sıralamada yukarıya tırmanabilir. Mesela bir örnek ile açıklamak gerekirse kullanıcıların 15. sıradaki görsele hep tıklıyorsa, Google tarafından bu görsel fark edilir ve kısa sürede üst sıraya çıkaracaktır. Bu nedenle burada iş yine sizin kaliteli, değişik ve ilginç görseller oluşturup kullanıcıların o görsele tıklamasını sağlamanız gerekmektedir.

7 – Görsel Ölçüleri ve Boyutu

Dikkat ederseniz Google’nin değişik ölçütlere sahip olan görsellere yer vermediğini görürsünüz. Bu nedenle aşırı dikey ya da aşırı yatay görsellerin üst sıralara çıkması pek mümkün olmayacağını da söyleyebiliriz. Ayrıca görsellerinizin çok küçük boyutlarda olmamasına da dikkat etmelisiniz.

8 – Görselin Doğruluğu

Google, artık kelime ve görsel arasındaki uyumun olması gerektiğine dikkat ediyor ve önem gösteriyor. Mesela “Van Kedisi” kelimesinde araba resminin yükselmesi malesef üst sıralara çıkması mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Google görsel sıralamasında üst sıralara çıkmak için yapmanız gerekenler konusunda bilgi vermeye çalıştık şimdiden kolay gelsin.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: