H Etiketi Nedir? H1,H2,H3,H4 H5,H6 Etiketlerinin Kullanımı?

seo nedir
SEO Nedir, SEO Ne İşe Yarar | SEO Nasıl Yapılır?
8 Şubat 2019
hacklink nedir
Hacklink Nedir Nasıl Yapılır ve Nasıl Önlenir?
8 Şubat 2019

H Etiketi Nedir? H1,H2,H3,H4 H5,H6 Etiketlerinin Kullanımı?

h etiketi nedir

H Etiketi Nedir?

H etiketi nedir, nereden gelmiştir, ne için kullanılır, H etiketi nasıl kullanılır gibi sorular sorulmaktadır. H tag (etiketi) İngilizce heading tags olarak bilinmektedir. Türkçesi ise başlık etiketi anlamına gelmektedir.

H1 ana başlıktır. H2, H3, H4, H5, H6, etiketleride alt başlıklardır. İçeriklerinizi oluştururken başlıklarınızda kullandığınız H etiketi, bir başka deyişle H tagı (başlık etiketi) denilmektedir. SEO için önemli bir konudur. Tam olarak iç SEO’nun konusudur.

H Etiketi Nasıl Kullanılmalıdır?

H etiketileri kullanım önceliğine göre belli bir düzene ve sıraya göre sıralamanız gerekmektedir. Yani içeriklerinizi hazırlarken H etiketileri sırasıyla 1,2,3,4,5,6, diyerek belli bir düzene sahip olmalıdır.

Bu düzene uymanız SEO açısından önemli olduğundan sitenizin arama motorlarında üst sıralarda kalıcılığınızı arttırması demektir. H etiketlerinin kullanılması bu yüzden önemlidir.

H1 etiketi hepinizin de bildiği gibi içeriğin başlık (title) kısmında kullanılmaktadır. H1 etiketini kullandıktan sonra yazınızda bir daha kesinlikle kullanmamalısınız.

Başlık kullanacağınız zaman yani yan başlıklarınızı H etiketi seçerken H2 ve H3 kullanmaya özen gösterin. H2 ve H3 etiketlerini kullanırken çok kullanmamalısınız. Herşeyin sınırı olduğu gibi burada da H etiketlerinin SEO açısından kullanım sınırı vardır.

Mesala H2 etiketinden 3’ü geçmemenizi tavsiye ederim. Diğer etiketilerden ise en fazla 4 adet kullanabilirsiniz. Burada önemli olan içeriğinizde kullanacağınız H etiketilerin sıralamasıdır. Örneğin H2 etiketinden sonra H4 etiketini ya da H3 etiketinden sonra H6 etiketini kullanmamalısınız.

H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 Etiketlerinin Kullanılması Nasıl Olmalıdır?

Yazınız kullanacağınız H2 tagı belirlediğiniz bir başlıkta örneğin İKİNCİ kelimeleriyle kullandınız. Başka bir içerikte veya aynı içeriğin başka bir bölümünde tekrardan H2 etiketi ile İKİNCİ olarak belirlerseniz. Google sitenizin bu yazısı hakkında kopya muamelesi yapacaktır.

H etiketlerin de en önemli nokta da burasıdır. Buraya dikkat ederseniz sitenizdeki yazılarınızın arama motorlarında üst seviyelere çıkmasını ve trafik almasını da sağlayabilirsiniz.

H etiketlerinin sitenizde uyumlu mu ya da uyumsuz mu kullanıldığını öğrenmek için Screaming Frog SEO Spider programını indirerek öğrenebilirsiniz. Bu program size hemen bir rapor sunarak öğrenmenizi sağlayacaktır.

SEO uyumlu yazı yazmayı öğrenmek içi SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde? yazıma bakarak nasıl SEO uyumlu yazı yazılır öğrenebilirsiniz.

Anahtar keileme kullanımı İçin Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır | SEO Önemi? yazıma bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: