SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde?

makale özgünlük kontrolü
Makale Özgünlük Kontrolü Yapmak | Kopyadan Kurtulun?
7 Şubat 2019
backlink nedir
Backlink Nedir Ne İşe Yarar | Dofollow-Nofollow ?
8 Şubat 2019

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde?

seo uyumlu makale

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale nedir? Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Seo uyumlu ne demek? Seo uyumlu içerik nasıl olur? Seo uyumlu yazılar nasıl olur? gibi vb sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz. Seo uyumlu makale yazmak istiyorsanız, inanın doğru adrese geldiniz. Öğrenmek için her satırı tek tek okuyarak, adım adım ilerlemenizi tavsiye ederim.

Google arama motorlarında her site ilk sırayı almak için içeriklerini en özgün şekilde yazmaya çalışır. Birde bu içerikleri oluştururken Seo uyumuna çok büyük önem verirler. İşte burada sizlere Seo uyumlu makale oluşturma hakkında altın kuralları vereceğim.

Google açısından Seo uyumlu makale neden önemli diye sorabilirsiniz? Hemen nedenini açıklayayım; arama motorlarında makalelerinizin, google botları tarafından indexlemesini sağlamanız açısından yazılarınızı Seo uyumlu yazmaya çok önem vermelisiniz.

Google böylece yazılarınızın hem özgün oluşunu hemde Seo uygunluğunu dikkate alacak ve bu makalelerinizi üst sıralara getirecektir. Özellikle Google Adsense ile reklam vermek isteyenler, bu şekilde Seo uyumlu makale yazmaya dikkat etmelidirler. Google Adsense Onaylatma Yolları | Kesin Yöntem yazıma bakarak Adsense sorunlarınızı halledebilirsiniz.

Seo uyumlu makale yazdıktan sonra bu yazılarınızın kopya içerik içerip, içermediğini nasıl anlarız? Makale Özgünlük Kontrolü Yapmak | Kopyadan Kurtulun? yazıma bakarak bu sorununuzu halledebilirsiniz. Bunu yeni başlayanlara şiddetle tavsiye ederim zira Google Adsense onayı almakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden yazılarınızı konrol etmenizi tavsiye ederim.

Seo uyumlu yazı yazmanız için wordpress uyumlu bir eklenti kullanmanızı öneririm. Bu ekelenti Yoast Seo ve All İn One Seo Pack eklentileridir. Bu eklentiyi kurmak için WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?  ile All İn One SEO Pack Ayarları ve Detaylı Kurulumu? yazılarıma bakarak kurabilirsiniz.

Seo uyumlu makale yazma nedir? Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Seo uyumlu ne demek? Seo uyumlu içerik nasıl olur? Seo uyumlu yazılar nasıl olur? gibi vb sorularınıza burada cevap bulabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır, SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

1 – Yazınız Hakkında Konu Belirlemesi Yaparak Konunuzu Araştırın?

Seo uyumlu nasıl yazılır 

# Birçok blog ve site sahipleri hiçbir araştırma yapmadan yazılarını yazıp yayınlıyor. Sonrada benim siteme neden hiç ziyaretçi gelmiyor diyerek, kimi yazmaktan soğuyor, kimide artık siteyle uğraşmaktan vazgeçiyor.

# İşte bu duruma düşmeden yapmanız gereken bir konuyu seçtikten sonra hemen yazıp yayınlamayı düşünmemelisiniz. İlk önce yapmanız gereken belirlediğiniz konu hakkında araştırma yapmak. Ne kadar kaliteli bir bilgi toplayıp ve Google’nin sevdiği kaynaklara dayandırırsanız sitenizin hiti o kadar artacak ve Google sitenizi indexleyecektir.

# Yazınızda yabancı kaynaklardan yararlanmayı da unutmayın. Birde Google Akademik arama motorundan makaleleriniz için faydalanabilirsiniz.

2 – Anahtar Kelime ve Etiketlerinizi Belirleyin?

 Seo uyumlu yazı makale

# Konunuzu belirledikten sonra kesinlikle bir anahtar kelime belirlemesi yapmalısınız. Çünkü anahtar kelime sizin yazılarınızın ana düşüncesi yani içeriklerinizin toplandığı merkezdir.

# Burada bazı araçlar kullanarak hedef kitlenize ulaşabileceğiniz bir anahtar kelimeyi üretmelisiniz. Çünkü ziyaretçilerinizi çekmeniz için buna ihtiyacınız var. Aşağıda vermiş olduğum siteleri kullanarak çok rahat anahtar kelimenizi belirleyebilirsiniz.

Moz Keyword Explorer

Serps Keyword Explorer

Ahrefs Keyword Explorer

Google Adwords

# Bu sitelerde anahtar kelime analizinizi yaparken diğer tred olan kelimeleri de unutmayın. Anahtar kelime hakkında daha geniş bilgi edinmek için Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır | SEO Önemi? yazıma bakabilirsiniz.

# Etiketlerinizi de yazınızın içeriğinde kullandığınız yazılarınızda en çok kullandığınız kelimelerden belirlemelisiniz. Etiketler hakkında daha geniş bilgi için Etiket Kullanımı Nedir | Tag Kullanımı Nasıl Olmalı? yazıma bakabilirsiniz.

3 – Yazınızın Şeklini (Taslağını) oluşturun?

 Yazınızın Şeklini seo uyumlu

# Konunuzu ve anahtar kelimenizi ve trendlerini belirledikten sonra kafanızda şekillendirdiğiniz yazınızın giriş, gelişme ve sonuç bölümleri uygulayarak yazınızı yazın. Böylece yazınızın taslağını oluşturarak, istediğiniz türde yazınızı daha hızlı ve kısa bir sürede bitirerek yayınlayabilirsiniz.

Yazı taslağı oluşturma hakkında daha geniş bilgi edinmek için SEO Uyumlu Yazı Taslağı Hazırlamada 12 Altın Madde? yazıma bakabilirsiniz.

4 – Yazınıza İlgi Çekecek Başlık Eklemek ve Alt Başlıklar Oluşturmak?

 Yazınıza İlgi Çekecek Başlık Eklemek ve Alt Başlıklar Oluşturmak?

# Bir yazının başlığı yazınızın okunabilirliğini çok çok artırabilir. Ziyaretçilerinizi çekebilmeniz için ilgi çekecek bir başlık koymalısınız. Burada seo açısından önemli olan başlığınızı oluştururken anahtar kelimenizi içeren bir başlık olmasına dikkat etmelisiniz.

# Yazınızla alakalı başlık koymazsanız sitenize gelen ziyaretçi hemen geri çıkacaktır. Bu duruma düşmemek için başlığınızı dikkat çekecek ve yazınızla alakalı olacak şekilde oluşturmanız hem hitiniz açısından ve hemde ziyaretçilerinizin sitenizdeki kalış süresinin artmasını sağlayabilirsiniz.

# Yazılarınızın başlıkları hakkında geniş bilgi edinmek için H Etiketi Nedir? H1,H2,H3,H4 H5,H6 Etiketlerinin Kullanımı? yazıma bakabilirsiniz.

5 – Alt Başlıklar Oluşturarak Yazınızı Süsleyin?

 Alt Başlıklar Oluşturarak Yazınızı Süsleyin?

# Ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre kalması için yazılarınızı alt başlıklar ile süsleyerek ziyaretçilerinizin sitenizde kalma süresi uzatın. Sadece yazıdan oluşan bir siteye siz olsanız uzun uzun bekleyip okur musuz? İşte yazılarınızın belli kısımlarına alt başlıklar ekleyerek süslemelisiniz.

# Örnek derseniz şuan okuduğunuz yazımızda yaptığımız gibi alt başlıklar altında yazılarımızı oluşturarak ziyaretçilerimize yazılarımızı sunuyoruz. Sizde bu şekilde yaparak ziyaretçilerinizin sitenizde kalış süresini arttırabilirsiniz.

6 – Paragraflarınızı Kısa Tutun?

 Paragraflarınızı Kısa Tutun?

# Siz kendinizi okuyucunun yerine koyun ve uzun paragraflı yazılar okur musunuz? Ben hayır diyorum. Eminim sizde hayır diyorsunuzdur. Yazınızın paragraflarını oluştururken kısa kısa oluşturarak yazının okunabilirliğini ve göze hitap etmesi açısından büyük öneme sahiptir. Böylece ziyaretçilerinizin sitenizde kalış süresini daha da arttırabilirsiniz.

7 – Kelime Sayısı?

 Kelime Sayısı?

# Seo açısından çok büyük öneme sahip noktalardan bir tanesi de yazılarınızın kelime sayısıdır. Yazılarınızın kelime sayısı kesinlikle 300 kelimeden az olmamalıdır. Seo için gerekli olan bir durumdur.

# Yazılarınızı 1000, 2000, 3000… gibi çok kelime kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken çok kelime kullanim derken öyle boş boş şeyler yazarak yazılarınızın kalitesiniz düşürmemeye dikkat etmelisiniz.

8 – Site İçi Bağlantı Verin?

 Site İçi Bağlantı Verin?

# Site içi bağlantı vererek sitenize ziyarete gelen ziyaretçilerinizin, yazılarınıza ekleyeceğiniz linklere tıklayıp, diğer sayfalarınıza girmesini sağlayabilirsiniz. Bu da ziyaretçilerinizin sitede kalma süresini arttırabilir.

# Burada yazılarınıza vereceğiniz linkler yazınızdaki konularla ilgili olmasına dikkat edin. Konudan alakasız yerlere vereceğiniz linkler ziyaretçilerinizi kaçırmanıza neden olabilir.

# Yazınızın içinde link vermeyi öğrenmek için WordPress Sayfa İçi Link Verme Eklentisi Ayarları?  yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

9 – Görsel Kullanmayı Unutmayın?

 Görsel Kullanmayı Unutmayın?

# Ziyaretçilerinizin sitenizde kalmasını etkileyecek hususlardan bir tanesi de yazılarınıza ekleyeceğiniz görseller olacaktır. Yazılarınızın görsellerle süslü olması yazınızın index almasını da sağlayacaktır. Burada önemli olan yazılarınıza uygun görseller seçmenizdir. Buna çok dikkat etmelisiniz.

# Dikkat etmeniz gereken bir hususta burada resimlerinizin boyutlarıdır. Sitenizde görselli yazılarınız çoğaldığı zaman boyutlarına dikkat etmeden yayınlayacağınız görseller ileride sitenizin hızı etkileyecektir.

# Bu da seo açısında hiç iyi birşey değildir. Hız seo için çok önemlidir. Bu yüzden resimlerinizi belli oranlarda boyutlandırarak yazılarınızı yayınlayın.

10 – Kaynak link Vermeyi Unutmayın?

Kaynak link Vermeyi Unutmayın 

# Kaynak link yazılarınızda yer vereceğiniz içeriklerinizi destekleyen dış bağlantılardır. Burada kaynak link istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.

# Google tarafından sitenizi güçlendirecek linkler kullanmanız çok önemlidir. Bu link uzantıları ”.gov” ile ”.edu” uzantılarıdır. Bu uzantılarla kaynak link oluşturmanız halinde siteniz Google’de çok iyi durumlara gelecektir.

11 – Terminolojiye Önem Verin?

Terminolojiye Önem Verin 

# Yazılarınızda teknik terimler kullanarak ziyaretçilerinizin, bilmediği kelimelere ilgi uyandırarak kısa bilgi verip, bu terim ile ilgili kaynak link verebilirsiniz. Yazılarınızda terminolojiyi kullanmanız yazınızın kalitesini arttırarak, anahtar kelimelere dayandırıp arama motorlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz.

12 – Listelere Yer Vererek Yazı Hazırlayın?

 listelere yer ver

# Yazılarınızda liste oluşturarak yazınızı daha daha renkli hale getirmelisiniz. Çünkü, algoritmalar bileşeni çok olan yazılara daha büyük önem vermektedirler.

13 – Meta Açıklamalarını Kullanın

 meta açıklaması

# Yazılarınızın içeriği hakkında kısa bilgi verecek bir meta açıklaması yapmalısınız. Bu açıklamada anahtar j-kelimeye de yer vermeyi unutmayın. Bu kısım arama motorlarında çıkacağı için dikkat çekecek bir meta açıklamasıyla yazınızın kalitesi hakkında ziyaretçileri çekebilirsiniz.

14 – Yazı Adresini Anahtar Kelime İle Oluşturun?

adreste anahtar kelime 

# Yazınızın anahtar kelimesi kesinlikle yazınızın adresinde olması gerekmektedir. Seo açısından da çok önemlidir. Yazınızı yayınlamadan yazınızın adresini anahtar kelime kullanarak belirlemelisiniz.

15 – Sonuç Kısmına Yer Verin?

 makalede giriş gelişme

# Her yazının bir giriş, gelişme ve sonuç bölümü vardır. Burada da aynı şekilde yazılarınızın son kısmana geldiğinizde yazınızı özetleyen bir yazıya yer vererek yazınızı taçlandırmalısınız.

 Seo uyumlu hale getirmek

#15 maddede Seo uyumlu makale nasıl yazılır anlattık. Buradaki maddelere uyarak yazacağınız yazıların nasıl üst sıralara çıkacağını göreceksiniz.

Genel Anlamda Yazılarınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler?

SEO uyumlu makale örneği nasıl olmalıdır, SEO uyumlu yazı nasıl olmalıdır kısaca madde madde anlatmak gerekirse:

a – Başlık Kısmı

Başlık kısmı anahtar kelimeyi içermeli kesinlikle içermelidir.
Ayrıca başlık kısmı anahtar kelime ile başlamalıdır.
Başlık kısmı en az 3 kelimeden oluşacak şekilde ayarlanmalıdır.
Başlık kısmı en fazlada 66 karakterden oluşturmaya dikkat edin.

b – Meta Kısmı

Açıklama bölümü anahtar kelimeyi içermelidir.
Açıklama kısmı en fazla 160 karakter ile sınırlıdır.
Açıklama kısmı anahtar kelime ile başlaması daha uygun olacaktır.

c – Makale İçi Başlık Kısmı

Anahtar kelime h1 etiketinde ilk başlıkta kullanılmalıdır.
h1 etiketi ilk başlık anahtar kelime ile başlamalıdır.
Anahtar kelime h2 etiketinde ikinci başlıkta da kullanılmalıdır.
Anahtar kelime h3 etiketinde üçüncü alt başlık ile de kullanılmalıdır.

d – İçerik, Makale, Yazı Kısmı

Makaleleriniz, yazılarınız en az 300 kelime olacak şekilde oluşturmalısınız.
Yazılarınızda anahtar kelime oranı %2.5 ile %3 olmalıdır.
Anahtar kelime içeriğin ilk 50 ve 100 kelimesi arasında bulunmalı ve ilk paragrafta yer almalıdır.
İçeriğin görsellerinden en az bir tanesinin alt etiketinde anahtar kelime bulunmalıdır.

İçerikte anahtar kelime ile giriş ve çıkış link olmamalıdır.
Son olarak anahtar kelime içeriğin son 50-100 kelimesi arasında da olmalıdır.

e – Bağlantılar (Url Kısmı)

Yazılarınızın ve makalelerinizin Url’si anahtar kelimeyi içermelidir.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

4 Comments

  1. Harun dedi ki:

    Emeğinize sağlık gayet açık ve guzel anlatmışsiniz

  2. Öğrenelim Portal dedi ki:

    Makale yazarken seo uyumlu olmasına çok dikkat ederim. Arada atladıklarım oluyormuş farkettim teşekkürler 🙂

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: