Yoast SEO Eklentisi Kullanımı Yazı ve Makale Yazımı?

google hızlı index
Google Hızlı İndex Alma Yolları | Ping Servisleri?
8 Şubat 2019
Google gibi getir
Google Gibi Getir Nasıl Yapılır | Hatası ve Çözümü?
8 Şubat 2019

Yoast SEO Eklentisi Kullanımı Yazı ve Makale Yazımı?

Yoast SEO eklentisi kullanımı

Yoast SEO Eklentisi Kullanımı Yazı ve Makale Yazımı?

Yoast SEO eklentisi kullanımı sayesinde makale yazmak, en önemlisi de SEO uyumlu makale yazımı için çok harika bir araçtır. Yoast SEO eklentisi kullanımı ile SEO uyumlu yazı yazmak için bu eklentiyi etkili bir şekilde kullanmalısınız.

Yoast SEO eklentisi kullanımı için öncelikle bu eklentiyi sitenizde kurmalısınız. Bu eklentiyi kurup ayarlamaları yapmak için WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu? yazıma bakarak Yoast SEO eklentisi ayarlarını yaparak detaylı bir şekilde kurabilirsiniz.

Kurulumu yaptıktan sonra makalenizi SEO uyumlu yazı haline getirmek için bu eklentinin ayarları yazı sayfanızın en alt kısmında olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi kırmızı ve turuncu olan yerlerin hepsini Yoast SEO eklentisi kullanımı etkili olması için yeşile döndürmemiz gerekmektedir.

Bunun için yazı sayfasının altında bulunan Yoast SEO eklentisinin, Keyword (Anahtar Kelime) ve Readability (okunabilirlik) bölümlerindeki başlıkları makale yazarken ya da içerik girerken yeşil olacak şekilde ayar yaparak, SEO uyumlu yazı haline getirip yazınızı öyle yayınlamalısınız.

A – Keyword (Anahtar Kelime)

Bu bölümde Analyts kısmındaki başlıkları ayarlamasını yapacağız. Bunun için bu kısımdaki başlıkları tek tek kontrol ederek, ayarlamayı yapalım.

 yoast seo eklentisi kullanımı

1 – Odak anahtar kelime kopyanın ilk paragrafında görünüyor.

Bu başlığı yeşil hale getirmek için, makaleniz için seçmiş olduğunuz anahtar kelimenizi yazınızın ilk paragrafında bu anahtar kelimeye yer vermelisiniz.

Anahtar kelime hakkında bilgi edinmek için Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır | SEO Önemi? yazıma bakabilirsiniz.

2 – Anahtar kelime yoğunluğu 0.5% ki bu harika; anahtar kelime 6 kere bulundu.

Bu başlıkta ise makalenizde anahtar kelimenize yer vermeniz gerektiği belirtiliyor. Bunun içinde yazınızın yoğunluğuna göre makalenizde anahtar kelimenize yer vermelisiniz.

Yoast SEO Eklentisi Kullanımı?

3 – Meta açıklaması odak anahtar kelimeyi içeriyor. 

Bu başlıkta da yazı sayfanızın altındaki Yoast SEO eklentisinin meta kısmı bulunmaktadır. Bu kısıma yazacağınız açıklamada anahtar kelimenize yer vermelisiniz.

Bu meta açıklaması Google’de aşağıdaki resimde de ”1” numarada gördüğünüz gibi kullanıcılara görünecektir. O yüzden buraya yazacağınız açıklama kullanıcının dikkatini çekecek ve makalenizi anlatan bir yazı olmasına dikkat etmelisiniz.

 yoast seo eklentisi kullanımı

4 – Meta açıklamanın güzel bir uzunluğu var. 

Bu başlıkta ise, yukarı kısımda da bahsettiğimiz açıklamanın uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Burada yapmanız gereken, meta kutusunda yazacağınız  açıklamanızı kutunun alt kısmında bulunan çubuğu turuncudan yeşile dönene kadar açıklama eklemek olmalıdır.

 yoast seo eklentisi kullanımı

5 – Odak anahtar kelimesi, kopyanızda 2 (9 üzerinden) alt başlıkta görünür.

Bu başlıkta yapmanız gereken makalenizde başlığa yer vererek H1 ve H2 title yani başlıklarında seçtiğiniz anahtar kelimenize yer vermelisiniz. H Etiketi Nedir? H1,H2,H3,H4 H5,H6 Etiketlerinin Kullanımı?  yazıma bakarak başlıkların  kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

6 – Bu sayfadaki görseller alt özelliklerinde odak anahtar kelime içeriyor.

Bu başlıkta yapmanız gereken makalenize ekleyeceğiniz görsellere alt metin kısmına anahtar kelimenizi eklemeniz gerektiğidir.

 yoast seo eklentisi kullanımı

7 – Metin 1234 kelime içeriyor. Bu, önerilen minimum 300 kelimeden fazla veya eşittir.

Bu başlıkta makalenizi oluştururken yazılarınızdaki kelime sayısının en 300 olması gerektiğini belirtiyor. Bu yüzden yazılarınızı oluştururken en 300 kelime altında yazmamaya özen gösterin.

Yoast SEO Eklentisi ile Makale Yazımı?

8 – Bu sayfada, gönderilmemiş 0 giden link (ler) ve 1 normal giden link (ler) var. 

Bu başlıkta makalenizde en az bir dış bağlantıya yer vermelisiniz. Yani başka bir siteye giden bağlantı eklemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yazınızın SEO otoritesini vereceğiniz linke verebilirsiniz.

Bu yüzden yazınızın SEO otoritesini korumak için Nofollow Link Nasıl Yapılır | External Links Eklenti Kullanımı? yazıma bakarak bu sorunu halledebilirsiniz.

9 – Bu sayfa, iç içe aktarılmamış iç link (ler) ve 6 normal dahili link (ler) içerir. 

Bu başlıkta da tam tersi makalenizde sitenizin diğer sayfalarına en az bir iç bağlantı vermelisiniz. Bu sayede kullanıcıyı sitenizde kalıcı hale getirerek, sitenizin içinde dolaşmasını sağlamanız için harika bir yoldur.

10 – SEO başlığı odak anahtar kelime içeriyor ve en başta ki bu sıralamayı iyileştiren bir durumdur.

Bu başlıkta yapmanız gereken anahtar kelimenizi eklentinin SEO başlığı kutusunda yer vermelisiniz. SEO başlığında başlığı yazarken anahtar kelimenizi ilk başa yazmayı unutmayın.

Aşağıdaki resimde bulunan ”3” numaralı yerde görüldüğü gibi Google arama motorunda görüleceğinden kullanıcıyı sitenize çekmek için dikkat çekecek bir başlık oluşturmalısınız.

 yoast seo eklentisi kullanımı

11 – SEO başlığının uzunluğu yeterli.

Bu başlıkta yapmanız gereken yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere başlığı oluştururken turuncu renkten yeşil renge gelecek şekilde SEO başlığınızı yazın.

Yoast SEO Eklentisi Kullanımı?

12 – Odak anahtar kelime sayfa adresinde yer alıyor.

Bu başlıkta yapmanız gereken eklentinin kısa isim kutusuna anahtar kelimeyi içeren bir URL oluşturmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken makalenizi yayınladıktan yazınızın URL’sini düzenleyeceğiniz zaman 301 hatası alabilirsiniz.

Anahtar kelime / cümle bu sayfanın adresinde görünmüyor. Adresi yeniden oluşturmaya karar verirseniz eski adresin 301 yönlendirmesi ile yeni adrese yönlendiğini kontrol edin!

Bu şekilde hata uyarısı alabilirsiniz. Bu da sizin SEO kaybetmenizi sağlar. Bu yüzden yapmanız gereken eğer URL’yi değiştirecekseniz eski URL’yi yeni URY’ye 301 yönlendirme yapmalısınız. Çünkü kullanıcılar ilk yazınıza girecekleri zaman hata alacaklardır.

Bu sorunu çözmek için 301 Yönlendirme Neden Kullanılır | 301 Kodları Nelerdir? yazıma bakarak halledebilirsiniz. Birde redirection eklentisi ilede yapabilirsiniz.

 yoast seo eklentisi kullanımı

13 – Çok iyi, daha önce bu odak anahtar kelimeyi hiç kullanmamıştınız.

Bu başlıkta da sitenizde kullandığınız anahtar kelimelerden kullanmadan başka anahtar kelimelere yer vermeniz gerekmektedir.

Yukarıda bahsettiğim 13 başlığı da kurallara uygun yaparsanız,  SEO uyumlu makale olacak ve aşağıdaki resimdeki gibi olacağını göreceksiniz.

 yoast seo eklentisi kullanımı

B – Okunabilirlik

Bu bölümde yapmanız gereken 3 başlık bulunmaktadır. Şimdide bunları tek tek yaparak makalemizi SEO uyumlu hale getirelim.

 yoast seo eklentisi kullanımı

4 – Yoast SEO Eklentisi Kullanımı

1 – Alt başlıkların her birini takip eden kelime miktarı, önerilen maksimum 300 kelimeyi geçmez, bu harikadır.

Bu başlıkta yapmanız gereken makalenizde yer alan başlıklarınızın altında en fazla 300 kelimeyi geçmeyecek şekilde başlık altı yazılarınızı oluşturmalısınız.

2 – Paragraflarınızın hiçbiri çok uzun değil, ki bu harika.

Bu başlıkta da yapmanız gereken makalenizde yazılarınızın paragraf kısımları çok uzun olmayacak şekilde ayarlamalısınız. Bu yazıda da dikkat edeceğiniz gibi paragrafları kısa ve net oluşturmalısınız.

3 – 0% oranındaki cümleler 20 ve daha fazla kelime içeriyor, ki bu önerilen en fazla değer olan 25% değerinden fazla.

Bu başlıkta yapmanız gereken makalenizde paragraflarınızdaki vurgulamaları düzeltmelisiniz. Bu başlığın yanındaki göze tıklayarak hangi paragrafı düzeltmeniz gerekeceğini size renklendirerek bildirecektir. %25 oranında size zaten izin veriliyor bunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim 3 başlığı da kurallara uygun yaparsanız,  SEO uyumlu makale olacak ve aşağıdaki resimdeki gibi olacağını göreceksiniz.

yoast seo eklentisi kullanımı

ve böylece Yoast SEO Eklentisi Kullanımı ve Makale Yazımı? başlıklı yazımın sonuna geldik, umarım faydalı olmuştur.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

2 Comments

  1. salih merk dedi ki:

    yoast seo /academy/all-around-seo-training/outbound-links/#utm_source=yoast-seo&utm_medium=software&utm_term=outbound-links-cta&utm_content=content-analysis&utm_campaign=wordpress-ad&php_version=5.6.40&platform=wordpress&platform_version=5.1.1&software=free&software_version=10.0.1&role=administrator&days_active=17981

    bu nasıl yapılır

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: