Domain Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilir | Uygun Alan Adı

hosting nedir
Hosting Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?
5 Şubat 2019
domain nedir
Domain Nedir Domain Uzantıları ve Ülke Uzantıları Nelerdir?
6 Şubat 2019

Domain Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilir | Uygun Alan Adı

domain nasıl alınır

Domain Nasıl Alınır?

Domain nasıl alınır? Demeden önce domain nedir, uzantıları nelerdir, ne işe yarar? Bir de domain hakkında bir bilgiye sahip misiniz? Diye sormak istiyorum. Bilginiz olmadan nasıl hiçbir işe başlanmazsa bu işe de başlayamazsınız.

Herşeyden önce bir bilgi sahibi olmak için Domain Nedir? başlıklı yazıma bakarak bilgi edinebilir ve ilk adımı atarak başlamış olursunuz.

Domain (Alan Adı) Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Domaininizi kuracağınız sitenize uygun bir isim ya da Google de daha önce bu ismi kullanmamış ve sitenizin googlede üst sıralarda olması durumunu da düşünerek harika bir isim belirlemelisiniz.

Ayrıca belirleyeceğiniz bu kısa isim, sitenizin herkes tarafından akılda kalıcı olması ve dikkat çekici olması da büyük önem taşımaktadır.

Çünkü sizin sitenizin ismi ne kadar akılda kalırsa ziyaretçileriniz Google’de en çok sizi ziyaret edeceklerdir. Her site sahibi de bunu istemektedir. Eminim sizde istiyorsunuzdur.

1 – Alan adınızı blogunuzun konusunu içerecek şekilde belirleyin.

2 – Ard arda gelen ünlü harf, rakam ve akılda karmaşa yaratacak adlardan uzak durun.

3 – Alan adınızı kolay, net, anlaşılır ve akılda kalıcı bir ad olmasına önem verin.

4 – Alan adınızın uzantısını .com olarak belirleyin.

5 – Türkçe karakterler kullanmayın. Ör; ç,ö,ş,ü gibi

Domainimi Hangi Uzantıda Almalıyım?

Domain almadan hangi uzantıda alacaksınız ve hangi konuda site açacaksanız önce ona karar vermelisiniz. Çünkü açacağınız sitenizin uzantısı da bir bakıma konusuna bağlıdır.

Domain Nedir | Uzantıları Nelerdir? Yazıma bakarak, domain uzantılarının hangi konuda alınması gerektiği tek tek belirtilmiştir.

Domain uzantıları sitenizin konusu ya da kuruluş amacına göre değişmektedir. Yani her site sahibi hangi konu ve amaç üzerine sitesini tasarlayacaksa ona göre de domain uzantısı almaktadır.

Örnek verecek olursam, .edu eğitim kurumlarının kullandığı uzantıdır. .gov devlet kurularının kullandığı, uzantıdır. En çokta .com uzantısıdır. Bu uzantıda hem ticari hem de genel siteler içindir. Daha birçok uzantı bulunmaktadır.

domain nasıl alınır

Domain Nasıl Alınır?

Kuracağınız web siteniz için hostinginizi nereden alacaksanız aynı yerden domaininizide alabilirsiniz. Çünkü, firmalar çeşitli zamanlarda kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalarda domaini ücretsiz vermektedirler. Bu yüzden kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Alan adınızı belirlediyseniz hemen yapacağınız ilk iş domain satan firmaların sitelerine gitmek. Belirlediğiniz alan adınızı kimsenin alıp almadığını sorgulayarak öğrenip alabilirsiniz.

Daha önce yazmış olduğum yazılarıma bakarak istediğiniz yerli ve yabancı en iyi hosting firmalarını öğrenerek domaininizi alabilirsiniz.

1 – En iyi Yerli Hosting Firmalar Hangileridir?

2 – En İyi Yabancı Hosting Firmalar Hangileridir?

Gerçekten para kazanmak istiyorsanız ücretsiz domain ile alt alan adında site kurmamalısınız. Çünkü Adsense ile reklam almanız mümkün olmayacaktır. Kendi sitenizi size ait bir alan adı ile kurarak emeklerinizi başkalarının alan adına vermemelisiniz. O yüzden kendi alan adınızı kurmalısınız.

Örnek alt alan adları:

www.siteniz.wordpress.com     —     www.siteniz.blogger.com

Size ait olacak örnek alan adları:

www.siteniz.com         —         www.siteniz.net

Not: Hosting alacağınız firmalar bazen kampanya yaparak bizler için domaini (alan adını) ücretsiz olarak vermektedir. Bu kampanyaları kaçırmamanızı tavsiye ederim. Paranız cebinizde kalsın.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: