Hosting Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?

ssl sertifikası kurulumu
SSL Sertifikası Kurulumu Ücretsiz Nasıl Yapılır | WordPress
5 Şubat 2019
domain nasıl alınır
Domain Nasıl Alınır Nelere Dikkat Edilir | Uygun Alan Adı
6 Şubat 2019

Hosting Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?

hosting nedir

Hosting Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?

Hosting nedir? : Sizin sitenize ait tüm dosyalarınızın barındığı alana denilmektedir. Resim, dosya, tema, eklentiler, video ve müzik gibi vb. birçok dosyanızı barındıran alandır. İki çeşit hosting vardır.

1 – Linux Hosting: PHP siteler içindir. Linux işletim sistemi alt yapısıyla kurulan site barındırma sistemidir. Linux hosting PHP desteği sunduğundan WordPress, Joomla ve Drupal gibi sistemler ile  performanslı çalışıyor. MySQL, Javascript, Java, Mysql, Oracle, Postgresql ve HTML gibi ve benzeri veritabanlarıyla iletişime geçebilmektedir.

2 –  Windows Hosting: ASP.Net siteler içindir. Bu hostingte Windows işletim sistemi olan sunucularda barınmaktadır. PHP, HTML, Javascript, Java, Flash ve CouldFusion çalıştırır MS Access MsSQL veritabanlarıyla uyumlu olarak çalışmaktadır. WordPress, Joomla ve Drupal gibi sistemler için uygun bir sistem değildir. Çünkü yönetim sistemindeki izinlerle ilgili karmaşıklık oluşturabiliyor.

PHP tabanlı siteler için siteniz varsa Linux işletim sistemi olan hosting en uygunudur. Genelde PHP tabanlı siteler zaten Linux hostingleri seçmektedirler.

Hosting Nedir, Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting alacağınız firmanın yer sağlayıcı belgesinin olmasına dikkat edin.

Evden hizmet veren firmalara dikkat edin yarı yolda kalmayın.

Ofisi olan ve 24 saat size hizmet veren firmayla çalışın.

Açık adresi, telefonları ve bütün bilgilerini ileten firmayla çalışın.

Hosting almadan önce firmayla görüşerek her türlü bilgi sahibi olun.

Saat kaç olursa olsun size dönüş yapıp yapmayacaklarını öğrenin

Hangi firmaların güvenilir olup olmadığı hakkında form sitelerinde bilgi edinin.

Sitenizin hızlı olması açısından Türkiye Lokasyonlu hosting alın.

Hostinginizi almadan iyice araştırıp, sitenizi en doğru kurulum yapacağınız firmayı seçin.

Acele etmeyin.

NOT: Hosting almayı düşünenler hosting nasıl alınır yazıma bakarak bilgi edinebilirsiniz. Türkiye lokayonlu hostinglere nasıl ulaşabilirim derseniz? En iyi Yerli Hosting Firmalar Hangileridir? yazımda sizler için seçtiğim en iyi 10+ firmalara bakabilirsiniz.

1 – Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting, sistemdeki tüm kaynağın bölünerek diğer kullanıcılara dağıtılmış hotsingdir. Küçük ve içerik üretmeyecek site kurmak isteyenler içindir. Büyük site kuracaklar için kesinlikle uygun değildir. Neden derseniz? Kuracağınız site büyük projeli ise zamanla dolacağından alan problemi, CPU problemi ve ziyaretçileriniz çoğalacağından trafik problemi gibi sorunlar oluşturacaktır. Yok eğer siteniz küçük projeyle açacaksanız size ideal bir hostingtir.

2 – Reseller Hosting Nedir?

Reseller hosting, alan ve trafik bakımından sıkıntısız olup, CPU bakımından limiti olan hostingdir. Siteniz zamanla dolsa bile alan açısından sıkıntı çekmezsiniz. Hatta trafik yoğunluğunuz da aynı şekilde sıkıntısız olur fakat CPU limitini aşarsanız siteniz askıya alınır. Eğer kuracağınız siteniz, CPU bakımından size sıkıntı çıkarmıyorsa size uygun hostingdir.

3 – VPS (Virtual Private Server) Nedir?

VPS (Paylaşımlı Özel Sunucu), paylaşımlı özel sunucu anlamına gelen sanal sunuculardır. Ortak disk, ortak işlemci ve ortak ram birbirinden bağımsız çalışmaktadır. RAM sunucu bütün VPS’lere atanmaktadır. Normal büyüklükte siteler içindir. Ücreti de uygundur.

4 – VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

VDS (Paylaşımlı Ayrılmış Sunucu), sunucuda hiçbir bölünme olmaksızın paylaşımlı hosting, reseller, vps ve vds oluşturmanızı sağlar. Ücreti pahalıdır. Çok büyük site sahipleri içindir.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: