cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme?

Cpanel ile Wordpress site kurulumu
Cpanel ile WordPress Site Kurulumu Nasıl Yapılır?
6 Şubat 2019
MySQL veritabanı yedek alma
MySQL Veritabanı Yedek Alma | Geri Yükleme?
6 Şubat 2019

cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme?

Cpanel ile Wordpress yedek alma

cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme?

Cpanel ile WordPress yedek alma ve geri yükleme yapmak için hostunuzu yani barınma alanınızı aldığınız firmanın sitesinden cpanele ulaşabilirsiniz.

Hemen WordPress sitemizin cpanel üzerinden yedek alma yöntemiyle isterseniz başlayalım daha sonra da geri yüklemeye geçeriz.

Filezilla ile WordPress yedek alma ve geri yüklemek için Filezilla İle WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme? yazıma bakarakta sitenizin yedeğini alabilirsiniz.

1 – Cpanel ile WordPress Yedek Alma?

# Cpanel yönetim sistemine giriş yaparak açılan ilk sayfada yani ön yüzde bulunan yedekleme sihirbazı butonuna basarak giriş yapın.

Cpanel ile WordPress yedek alma

# Açılan sayfa Back Up or Restore ekranıdır. Burada sayfanın sol alt kısmında yer alan Back Up butonuna basarak ikinci kısıma geçiş yapıyoruz.

Cpanel ile WordPress yedek alma

# Bu kısım tam ya da kısmi yedekleme ekranıdır. Yani aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere sitemizi ya tam ya da bir kısmının yedeğini alabilmemiz için ayarlanmıştır.

a – Tam Yedekleme: Bu butona basarak WordPress sitenizin tüm dosyalarını indirebilirsiniz.

Cpanel ile WordPress yedek alma

b – Kısmi Yedeklemeyi Seç: Burada 3 buton bulunmaktadır. Bunlar; Giriş dizini, MySQL veritabanları ve e-posta ileticileri & filtreler bunlardan hangisini isterseniz o kısmın yedeğini alabilirsiniz.

# Giriş dizini butonuna basarak son bölüm olan indir kısmına geçiyoruz. Burada bir giriş dizini indir başlığının altında bulunan Giriş Dizini butonuna basarak sitemizin yedeğini alıyoruz.

Cpanel ile WordPress yedek alma

# Birde isterseniz MySQL Veritabanını indirelim. Sayfanın ortasında bulunan geri dön butona basarak Tam yedekleme ve kısmi yedekleme sayfasına gelin, MySQL Veritabanları butonuna basın.

# İndir sayfasına geleceksiniz.

# Bir MySQL veritabanı yedeği indir başlığının altında veritabanınızın adının üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.

Cpanel ile WordPress yedek alma

# Sitenizin cpanel ile wordpress yedek alma işlemini böylece çok kolay bir şekilde yaparak yedeğimizi nasıl indireceğimizi öğrenmiş olduk.

# Şimdi ise cpanel ile wordpress yedek nasıl yüklenir bakalım.

2 – cPanel İle WordPress Yedek Yükleme?

# Cpanel üzerinden yedeğimizi aldığımız kısımdan bu seferde geri yükleme işlemini yaparak yedeğimizi kolay bir şekilde yükleyeceğiz.

# Gördüğünüz gibi Back Up or Restore ekranıdır. Burada  sayfanın sağ alt kısmında yer alan Geri Yükle butonuna basarak ikinci kısıma geçiş yapıyoruz.

Cpanel ile WordPress yedek alma

 Geri yükleme tipini seç ekranı açılacak. Burada sizden giriş dizini, MySQL veritabanları ve e-posta ileticileri & filtreler butonuna basarak hangi yedeğinizi yükleyecekseniz onu seçmenizi istiyor.

# Hangi yedeğinizi yükleyecekseniz o butonu seçerek son bölüme geçin.

Cpanel ile WordPress yedek alma

# Son bölümde ise geri yükle ekranıdır. Bu sayfaya gelerek sayfanın sol alt kısmında bulunan Dosya Seç butonundan yedeğinizi bilgisayarınızda hangi klasörde ise onu seçin.

# Yükle butonuna basarak wordpress yedeğinizi ana dizine yükleyin.

Cpanel ile WordPress yedek alma

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: