WordPress’te Google Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?

MySQL veritabanı yedek alma
MySQL Veritabanı Yedek Alma | Geri Yükleme?
6 Şubat 2019
gravatar
Gravatar Profil Resmi Yüklemek Nasıl Yapılır | Tıkla Öğren
6 Şubat 2019

WordPress’te Google Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?

google analytics

WordPress’te Google Analytics Kodu Ekleme?

Google analytics nedir ne işe yarar önce ondan bahsedeyim. Sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin sitemize yaptıkları ziyaret hakkında her türlü bilgileri tarafımıza iletmektedir. Bu ziyaretleri bize hem görsel olarak hemde rapor olarak sunmaktadır. Birde canlı yapılan tüm ziyaretleri izleme imkanı veren, ücretsiz bir google uygulamasıdır.

  • Sitemize giren ziyaretçilerin konumu,
  • sitemizde girdikleri sayfalar ve kategoriler,
  • Ziyaretçi giriş zamanı ve ziyaretçi çıkış zamanı,
  • Hangi aygıt ile sitemize girdikleri,
  • Hangi tarayıcılar ile sitemize girdikleri,
  • Ziyaretçilerin cinsiyetleri,
  • Hangi sosyal medya ile sitemize girdikleri,
  • Sitemizin genel hit durumunu göstermektedir.

Google Analytics’i kesinlikle kullanmalısınız. Siteniz hakkında her türlü ziyaretçi bilgilerini alabileceğiniz harika bir yardımcıdır. Çünkü yazdığınız yazıların hangileri ziyaretçileriniz tarafından kabul görülüyor ya da kabul görmediğini anlayarak yazılarınızı o doğrultuda yazarak hitinizi artırabilirsiniz.

WordPress Google Analytics Kodu Ekleme Detayları?

# Yapacağınız ilk iş Google Analytics BURADAN girerek kayıt olmalısınız. Bu çok basit sadece siteye girerek gmail hesabınızla otomatik olarak giriş yaparak kayıt olmuş oluyorsunuz.

# Sayfanın en alt kısmında bulunan Yönetici butonuna basarak Mülk Ayarlarına gelip Yeni mülk oluştur butonuna basın. Burada Google size 50 site izleme hakkı vermektedir.

google analytics

# Açılan yeni sayfada sitenize ait bazı bilgileri girerek sitenizi buraya kayıt etmelisiniz. Buradaki formda belirtilen, web sitesi adı, web sitesi URL’si sektör kategorisi ve raporlama saat dilimi yerleri doğru ve eksiksiz yazın. Sonra da izleme kimliğini al butonuna basıp, izleme kodunuzu oluşturun.

google analytics

# Yeni açılan sayfada size bir izleme kodu verecek bu kodu kopyalayarak sitenizin admin paneline gidin.

google analytics

# Admin paneli>>Görünüm>>Düzenleyici bölümünü tıklayarak girin. WordPress admin panelinde düzenleyici göremezseniz WordPress Düzenleyici Geri Getirme Nasıl Yapılır? yazıma bakarak halledebilirsiniz.

google analytics

# Tema düzenle bölümünden sağ kısımda Tema üst bölümü kısmına gelin <head> etiketlerinin arasına kopyaladığınız script etiketini yapıştırın ve Dosyayı Güncelle diyerek kaydedin.

google analytics

# Tekrar google analytics sayfasına gelerek Leam more butonuna basarak sistenizle olan bağlantıda bir hata olup olmadığını kontrol edin.google analytics

# Veri Toplama sekmesini tıklayın ve burada Yeniden Pazarlama ve Reklamcılık Raporlama Özellikleri kısmını aktif hale getirin. Burası sizin insiyatifinize kalmıştır.

google analytics

# İzleme Kodu sekmesine tekrar gelin. Burada Google Search uygulamasının sitenizle bağlantısı olup olmadığını Test trafiği gönder butonuna basarak kontrol edin.

# Eğer sitenizi görmezse bir hata yapmışsınız demektir. tekrar başa dönerek script etiketlerini <head> etiketlerinin arasına yanlış ya da eksik kopyalamadığınızdan emin olun.

google analytics

# Sitenizin bağlantısının yapıldığını gördüyseniz Google Search anasayfaya gelerek sitenizi ziyaret edenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

google analytics

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: