MySQL Veritabanı Yedek Alma | Geri Yükleme?

Cpanel ile Wordpress yedek alma
cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme?
6 Şubat 2019
google analytics
WordPress’te Google Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?
6 Şubat 2019

MySQL Veritabanı Yedek Alma | Geri Yükleme?

MySQL veritabanı yedek alma

MySQL Veritabanı Yedek Alma | Geri Yükleme?

MySQL veritabanı yedek alma oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Yedek yüklemede bir o kadar basittir. Burada yapmanız gereken hostunuzu yani sitenizin barınma alanını aldığınız firmanın sitesine giderek cPanel yönetim sistemine giriş yapmalısınız.

cPanel üzerinde phpMyAdmin sayfasına bağlanarak wordpress sitemizin tüm veritabanına erişmemiz gerekmektedir. Hem yedek alma hemde yedek yüklemek için bu kısım gereklidir.

cPanel sitemizin tüm veri tabanlarına ulaşma imkanımızı sağlamaktadır. Şimdi wordpress sitemizin MySQL veritabanı yedek alma ve yedek yükleme işlemlerini nasıl yapılır bakalım.

1 – MySQL Veritabanı Yedek Alma?

# MySQL veritabanı yedek alma işlemi için cPanel yönetim sistemine gidiyoruz. Burada ilk sayfada aşağı kısımda yer alan phpMyAdmin butonu yardımıyla wordpress sitemizin veritabanına erişim sağlıyoruz.

MySQL veritabanı yedek alma

# PhpMyAdmin sayfasında sol tarafta wordpress sitenizin veritabanı adını tıklayın. Sitenizin tüm veritabanı açılacaktır.

MySQL veritabanı yedek alma

# Wordpress sitenizin tüm veritabanı açıldı bu sayfada yukarıda Dışa aktar butonuna basın ve yine yeni bir sayfa açılacaktır.

MySQL veritabanı yedek alma

# Açılan sayfada Hızlı sadece en az seçenekleri göster kısmını işaretleyin. Biçim başlığını da SQL olarak belirleyin. En son olarak da Git butonuna basarak wordpress sitenizin tüm veritabanını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

MySQL veritabanı yedek alma

2 – MySQL Veritabanı Yedek Yükleme?

# MySQL veritabanı yedek yükleme işlemi için de cPanel yönetim sistemine gidiyoruz. Burada ilk sayfada aşağı kısımda yer alan phpMyAdmin butonu yardımıyla wordpress sitemizin veritabanına erişim sağlıyoruz.

MySQL veritabanı yedek alma

# PhpMyAdmin ön sayfasında üst kısımda bulunan İçe aktar butonuna basarak yeni sayfaya gidin.

# Açılan sayfa içe aktar sayfasıdır. Burada ilk önce wordpress sitenizin veritabanı yedeğini yüklemeniz gerekmektedir. Sayfanın orta kısmında bulunan Dosya Seç butonuna basarak bilgisayarınızda bulunan sitenizin veritabanı seçin.

# Aşağı kısımda bulunan biçim başlığını kontrol edin. Çünkü wordpress sitenizin veritabanı yedeğini SQL olarak indirmiştik ve burada SQL seçili olduğundan emin olunuz. En son olarak da sayfanın en alt kısmında bulunan Git butonuna basarak wordpress sitenizin veritabanı yedeğini yükleyebilirsiniz.

MySQL veritabanı yedek alma

# MySQL veritabanı yedeğini almak ve tekrar geri yüklemek gördüğünüz gibi gayet basit ve kolaydır. Her işte olduğu gibi biraz dikkat ederek ve sırayı takip ederek her işin üstesinden gelinebilir.

# Wordpress sitenizin yedeğini almak için cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme? ile Filezilla İle WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme? yazılarıma bakabilirsiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: