Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak | Sitemap

WordPress 404 Hatası Çözümü Nasıl Yapılır | Kesin Çözüm
6 Şubat 2019
wordpress en iyi güvenlik eklentileri
WordPress En İyi Güvenlik Eklentileri Hangileri | Tıkla Öğren
6 Şubat 2019

Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak | Sitemap

Site haritası oluşturmak

Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak?

Site haritası oluşturmak demek sitenize ziyarete gelen ziyaretçilerinize sitenizin tüm içeriklerini ve sayfaların bağlantı adreslerini site haritası oluşturarak sunabilirsiniz. Böylece arama motorlarında daha ilk sıralarda yer alabilirsiniz.

Burada yaptığınız bu işlem, sitenizin tüm içeriklerin ve sayfaların bulunduğu bağlantı adreslerinin oluşturduğu çıktıya site haritası yani sitemap diyoruz.

Tavsiye Yazı: Google Hızlı İndex Alma Yolları | Ping Servisleri?

Google search console sayesinde sitenizin index durumunu, tarama hatalarını, arama sonuçları ve geliştirme önerileri hakkında bilgiler alabilirisniz. Aranma istatistikleri, iç ve dış bağlantılarını görmenizi sağlayacak harika bir uygulamadır. Daha birçok önemli parametreleri sağlamakta ve en önemlisi ücretsiz olmasıdır.

 • Web sitesini Google kayıt etmek,
 • Google arama motorlarına kayıt,
 • Google add url ekle,
 • Google site kayıt,
 • Web sitesini arama motoruna ekleme,
 • Web sayfasını Google kayıt etmek,
 • Makaleleri Google kayıt etmek,
 • Yazıları Google kayıt etmek,
 • Görselleri Google kayıt etmek,
 • Sayfaları Google kayıt etmek,
 • Arama motorlarına site ekleme,
 • Web sitesini Google da yayınlama,
 • Google Search Console kayıt,
 • Sitenizi arama motorlarına ücretsiz kayıt edebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri yapmak için Lütfen aşağıdaki diğer yazı alanımdan yapınız.

 

DİKKAT: Web sitesini, sayfaları, yazıları ve görselleri Google arama motoruna 28.Mar.2019 tarihinden sonra yeni kayıt sayfasından yapmanız gerekmektedir.

 

YENİ URL DENETİMİ YAZIMDAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

 

 

Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak?

1 – Google Kayıt Olmak

# Öncelikle google search console giderek kayıt olmalısınız. Daha sonrada aşağıda yapacağım işlemleri adım adım takip ederek yapmalısınız.

# Kayıt olduktan sonra Search Console girdiğinizde ilk açılan sayfa aşağıdaki resim gibidir. Burada yapmanız gereken site adresinizin URL’sini kutuya yazarak Özellik Ekle butonuna basınız.

Site haritası oluşturmak

# Açılan sayfada Alternatif Yöntemler sekmesine girin ve HTML etiketini seçerek karşınıza çıkan kodu kopyalayın.

Site haritası oluşturmak

# Bu kodu eklemeniz gereken yer sitenizin admin paneline giderek (header.php) dosyasıdır. Bu dosyaya sitenizin admin paneli>görünüm>Düzenleyiciye girerek ulaşabilirsiniz.

Site haritası oluşturmak

# Tema üst bölümü (header.php) başlığına girerek <?php wp_head( ); ?> ile </head> kodlarının arasına kopyalamış olduğunuz etiketi yapıştırıp, Dodya Güncelle diyerek Search Console sayfasına tekrar dönün.

# Admin panelinizde düzenleyiciyi göremezseniz wordpress düzenleyici geri getirme yazıma bakarakta bu sorunu halledebilirsiniz.

Site haritası oluşturmak

# Bu işlemi isterseniz hem FTP hemde cPanel üzerinden de rahatça yapabilirsiniz.

# Bu işlemi FTP programında public_html / wp-content / themes / header.php dosyasına girerekte yapabilirsiniz.

# Bu işlemi birde cPanel üzerinden Dosya yöneticisi / public_html / wp-content / themes / header.php dosyasına girerekte yapabilirsiniz.

# Kodu gerekli yere yükleyip kaydettikten sonra tekrar Search Concole gelin. Burada sayfanın alt kısmında yer alan Doğrula butonuna basarak işlemi tamamlayınız.

Site haritası oluşturmak

# Doğrula butonuna bastıktan sonra tebrikler mesajını görmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kod kopyala ve yapıştır yaparken eksik ya da yanlış yapmış olabilirsiniz. Bu yüzden tekrar adımları tek tek dikkatlice girerek yapmanız gerekecektir.

Site haritası oluşturmak

2 – Site Haritası (Sitemap) Oluşturmak

# Sitenizin site haritasını görüntülemek için aşağıdaki resimdeki gibi tarayıcınızın üst kısmına wep sitenizin adresini yazın. Sonuna /sitemap.xml yazarak entere basın ve site haritanız gelecektir.

Site haritası oluşturmak

3 – Site Haritası Göndermek

# Site haritalarınızı göndermek için yukarıdaki oluşturduğunuz site haritalarınızı search console girerek tek tek test etmelisiniz. Sitenizin üzerini tıklayın.

Site haritası oluşturmak

# Açılan sayfada en alt kısımda bulunan Site Haritası Yok butonuna basın.

Site haritası oluşturmak

# Açılacak sayfada sağ üst kısımda bulunan Site Haritası Ekleme/Test Etme butonunu tıklayın. Sitemaplarınızı tek tek girerek Gönder butonuna basın eklendiğini göreceksiniz.

Site haritası oluşturmak

# Sitenizin haritalarını search console ekledikten sonra artık bir daha eklemenize gerek yoktur. Otomatik her gün sistem güncelleme yapmaktadır.

Site haritası oluşturmak

Dikkat: Yukarıda yaptığınız bu işlemi sitenizin ana dizini ile ilgili olduğundan kodları eklemeden ya da düzenleme yapmadan sitenizin yedeğini alın. Kod bilginiz yoksa bir profesyonelden yardım alarak yapmanız daha garanti olacaktır. WordPress site haritası oluşturmak.

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: