WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır | .html Yapma

wordpress kullanımı
WordPress Kullanımı, Kategori, Sayfa, Yazı, Hazırlama?
6 Şubat 2019
WordPress 404 Hatası Çözümü Nasıl Yapılır | Kesin Çözüm
6 Şubat 2019

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır | .html Yapma

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları?

WordPress alt yapısına sahip tüm site sahiplerinin WordPress kalıcı bağlantı ayarları yapması şarttır. Çünkü WordPress başlangıçta size varsayılan bir kalıcı bağlantı ayarları ile kurulumunuzu yapmakta olduğundan hem SEO açısından hem de kullanıcı dostu olmaktan uzak bir bağlantı ayarına sahiptir.

Bu nedenle blogunuzu ve sitenizi kurduktan sonra ilk yapmanız gerekenlerden bir tanesi kalıcı bağlantı ayarları değiştirmek olduğunu WordPress Sitemi Kurdum Şimdi Ne Yapmalıyım? yazımda bahsetmiştir.

Blogunuzun ve sitenizin kalıcı bağlantı ayarları SEO dostu olması demek, arama motorlarındaki sıralamanızı arttırma anlamına geleceğini belirtmek isterim. Yani Google birçok şeye önem vermekle birlikte URL yapısına da önem vermektedir.

WordPress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır, WordPress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı, WordPress link düzenleme ve WordPress kalıcı bağlantı düzenleme ile ilgili konuları detaylı olarak anlatacağım.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Varsayılan Hali?

WordPress kalıcı bağlantı ayarı, yani blogunuzun ya da sitenizin URL yapılarının nasıl olduğudur. Yazdığınız yazıların, makalelerin linklerinin adres çubuğunda nasıl görüneceğini belirlemek anlamına gelmektedir.

WordPress varsayılan olarak URL yapısı yani yazılarınıza otomatik olarak verdiği link düzensiz harf ve rakamlardan oluşturmaktadır. Mesela bloğunuzda ya da sitenizde bir makale yayımladığınızda, yazınızın varsayılan olarak URL adresi, linki aşağıdaki gibidir.

https://reflatun.com/ ?p=25

İşte bu şekilde oluşturulmuş URL yapıları hem SEO dostu, hem Google dostu, hem de kullanıcı dostu olmaktan uzaktır. Google botları sitenizde ya da bloğunuzda yayımladığınız bir içeriği ziyaret ettiği zaman ilk olarak o yazı ve makaleye ait URL adresine göz atmaktadır.

Bu nedenle URL adresiniz düzensiz harf ve rakamlardan oluşuyorsa, Google botları yazılarınız URL adresini yani linkini bağdaştıramayacaktır.

Kalıcı bağlantıların bu durumu ziyaretçiler içinde geçerli olmaktadır. Potansiyel ziyaretçiler bir blogu ya da siteyi ziyaret etmeden önce sadece URL adresini, linki görerek içerik hakkında bilgi edinmesini sağlamalısınız.

Bunu sağlamanın yolu da aşağıda vermiş olduğum ve benimde kullandığım gibi URL yapılarını anlamlı kelimeler bütününden oluşturup sunmaktan geçmektedir.

https://reflatun.com/wordpress-dersleri/ wordpress-sitemi-kurdum-simdi-ne-yapmaliyim.html

1 – Kalıcı Bağlantı Ayarları Nereden Değiştirilir?

WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesinden bloğunuzun ya da sitenizin URL yapısını değiştirebilirsiniz.

Kalıcı bağlantılar sekmesini tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sayfa açılacaktır. Bu kısımda sitenizin kalıcı bağlantı ayarının değişikliğini yapacağımız yer, Özel Yapı seçeneği başlığıdır.

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları

2 – SEO Dostu, Google Dostu ve Kullanıcı Dostu URL Yapısını Oluşturma

Kalıcı bağlantılar sayfasında URL yapısı birçok şekilde ayarlayabilirsiniz. Kendi WordPress blogumda da kullandığım URL yapısını sizlerin de kullanmasını tavsiye ederim. İlk önce blog adı daha sonra kategori ve daha sonra yazı şeklindedir. Burada iki seçenekten size uygun olanı seçebilirsiniz.

a – Yazılarınızı, makalelerinizi sürekli güncelleniyor ve değişikliğe uğruyor ise URL yapınızı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz;

/%category%/%postname%/

b – Statik bir web sayfanız var ise de (Mesela blog içeriği gibi) URL yapınızı bu seferde aşağıdaki gibi yapabilirsiniz;

/%category%/%postname%/.html

Böyle yaparak sitenizin özel yapısı ile sitenizin URL yapısı “?p=25” gibi ifadeler gibi değil de, katarogilerinizin ve yazılarınızın isimlerinden oluşarak hem SEO hem de Google dostu olacaktır. Örneğin;

https://reflatun.com/ wordpress-dersleri/wordpress-kalici-baglanti-ayarlari.html 

Buradaki URL yapıları kendim kullanmaktayım. Elbette sizler farklı korelasyonlarda da yapabilirsiniz. WordPress sizlere farklı kalıcı bağlantı ayarları yapmanız için bazı kısa kodlar sunmaktadır.

3 – Kalıcı Bağlantı Kısa Kodları

%year% Bu kısa kod, makalenizin yayımladığı yılı (4 rakam ile) URL içerisinde göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/2018

%monthnum% Bu kısa kod, makalenizin yayımladığı ayı göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/04

%day% Bu kısa kod, makalenizin yayımladığı günü göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/04/21

%hour% Bu kısa kod, makalenizin yayımlandığı saati göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/04/21/12

%minute% Bu kısa kod, makalenizin yayımlandığı dakikayı göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/04/21/12/44

%second% Bu kısa kod, makalenizin yayımlandığı saniyeyi göstermektedir. Örnek;

https://reflatun.com/örnek-yazi/04/21/12/44/31

%postname% Bu kısa kod, makalenizin başlığının büyük harfleri küçültülmüş ve Türkçe karakterler ingilizce karakterlere bürünerek, kelime arasında da (-) işaretler olarak yazılmasıdır. Örnek;

wordpress-kalici-baglanti-ayarlari

%post_id% Bu kısa kod, makalenizin ID’sini göstermektedir. Örnek;

534

%category% Bu kısa kod, makalenizin hangi kategoriye aitse, o kategoriyi URL’ye ekler.

%author% Bu kısa kod, makalenizin URL yapısında yazarı göstermektedir.

Bu ve daha fazla kod için WordPress bağlantılar için Codex for Permalinks sayfasına giderek WordPress link düzenmeyi çeşitli şekillerde yapabilirsiniz.

WordPress Admin Paneli >> Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar kısmına yapıştırıp, Değişiklikleri Kaydet butonuna basarak kaydedin.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: