WordPress Kullanımı, Kategori, Sayfa, Yazı, Hazırlama?

yazı renklendirme ve içerik düzenleme
Yazı Renklendirme ve İçerik Düzenleme Kodları?
6 Şubat 2019
Wordpress kalıcı bağlantı ayarları
WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır | .html Yapma
6 Şubat 2019

WordPress Kullanımı, Kategori, Sayfa, Yazı, Hazırlama?

wordpress kullanımı

WordPress Kullanımı, Yönetim Paneli, Kategori, Sayfa, Yazı, Hazırlama Nasıl Yapılır?

WordPress sitenizin kurulumu sonrası WordPress yönetim paneli ile WordPress kullanımı öğrenmek için her ayrıntısını bu yazımda bulacaksınız. WordPress kullanımı ne kadar kolay, ne kadar basit olduğunu burada çok iyi anlayacaksınız.

WordPress sitenizi kurduktan sonra WordPress Sitemi Kurdum Şimdi Ne Yapmalıyım? yazıma bakarak gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bu yazımı okumanızı tavsiye ederim. Çünkü sitenizin sağlam temel üzerine içeriklerinizi girmeniz daha doğru olacaktır.

Bu yazımda kategori nasıl yapılır, kategori menü yapma, kategori listeleme, kategori sayfası yapma, sayfa nasıl yapılır, sayfa ayarları, sayfa oluşturma, sayfa silme, yazı nasıl yazılır, içerik girme, içerik ekleme, etiket nasıl eklenir, sayfaya etiket ekleme ve fotoğraf yükleme ve fotoğraf galerisi oluşturma nasıl yapılır öğreneceksiniz.

Gerekli eklentileri kurup, ayarlamaları yaptıktan sonra WordPress yönetim panelinde yapacağınız ayarlamalara geçebilirsiniz. 

WordPress Kullanımı WordPress Yönetim Paneli?

1 – WordPress Kategori Oluşturma ve Kategori Listeleme Kategori Silme

Kategori, sitenizde yayınladığınız yazılarınızı, içeriklerinizi ekleyeceğiniz bölümdür. Bu bölümü hazırlarken yazılarınıza uygun kategori adı belirlemelisiniz. SEO açısından da önemlidir.

WordPress kategori oluşturmak için WordPress yönetim paneli >> Yazılar >> Kategoriler sekmesinden girin. Açılan sayfada yayınlayacağınız içeriklerinize uygun kategori ismini yazarak, yeni kategori ekle butonuna basın. Daha sonra sağ tarafta kategorilerinizin sıralanacağını göreceksiniz. 

Kategorileri burada oluşturduğunuz gibi silme işlemini de yapabilirsiniz. Kategorinizin üzerine gelin üzerinde düzenle ve sil seçeneklerini göreceksiniz.

Wordpress kullanımı

Düzenle diyerek oluşturduğunuz kategori sayfasına isterseniz içerik dahi girebilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz kategoriyi tıklayarak girin ve istediğiniz içeriği girin. İçeriklerinizi girdikten sonra güncelle diyerek kaydedin.

Şimdide oluşturduğunuz kategorilerinizi sitenizde konumlandırmak hemde kategori listeleme yapmak için WordPress yönetim paneli >> görünüm >> menüler sekmesinden kategorilerinizi istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz.  

Sayfalar sekmesinden oluşturduğunuz kategorileri burada kategoriler başlığının altında göreceksiniz. Kategorileri seçerek istediğiniz gibi yani alt alta bile oluşturabilirsiniz. Daha sonra menüyü kaydet butonuna basarak kaydedin.

Wordpress kullanımı

Birde en alt kısımda bulunan Menü ayarları başlığından sitenizdeki konumunu belirlemek için burayı belirlemelisiniz. Header kutusunu seçerseniz, sitenizin üst kısmında menünüz oluşacaktır. Footer kutusunu seçerseniz, sitenizin alt kısmında menünüz oluşacaktır. Mobile seçeneği de mobil içindir.

 2 – WordPress Sayfa Oluşturma Sayfa Ayarlama Sayfa Silme?

Sayfa oluşturma ve sayfa ayarlama yapmak için WordPress yönetim paneli >> Tüm sayfalar >> Yeni ekle sekmesinden sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfanın üzerine gelerek düzenle ve sil seçenekleri çıkacaktır. Buradan sayfa silme ve düzenleme işlemi yapabilirsiniz.

Wordpress kullanımı

3 – WordPress Yazı Ekleme İçerik Girme?

Sitenize yazı eklemek için WordPress yönetim paneli >> Tüm yazılar >> Yeni ekle sekmesinden yazı sayfası oluşturarak yazılarınızı yazabilirsiniz. Yazı sayfasında içeriklerinize etiket eklemek, görsel eklemek, istediği gün ve saatte yayınlamak ve yazılarınızı sitenizin hangi kategorisinde yayınlayacağınızı belirleyeceğiniz kısım bulunmaktadır.

Wordpress kullanımı

Yayımla: Bu kısımda yazılarınızı kaydedebilir, zamanlayabilir, görünürlüğü ayarlayabilir ve sosyal medyada paylaşacağınız adresleri belirleyebilirsiniz.

Taslak olarak kaydet: Bu kısımda yazılarınızı taslak olarak kaydedebilirsiniz. Yani daha sonra yazılarınızı tamamlamak için bu butonu kullanabilirsiniz.

Taslak: Bu kısımda yazınıza şerh koyabilirsiniz. İnceleme bekliyor ya da taslak olarak ayarlayabilirsiniz.

Görünürlük: Burada da yazınızı anasayfaya sabitleyebilirsiniz. Yazılarınıza özel görünürlük yapabilirsiniz. Birde parolalı koruma koyabilirsiniz.

Yayımla: Bu kısımda yazınızın istediğiniz tarih, gün ve saatte yayınlamak için ayarlama yapabilirsiniz. Ayarlamaları yaptıktan sonra alt tarafta zamanla butonu çıkacak bu butona basarak zamanlamayı etkinleştirebilirsiniz.

Duyuru: Bu kısımda yazılarınızı paylaşacağınız sosyal medya araçlarını seçerek sitenizde yayınlayacağınız anda sosyal medyada da yayınlayabilirsiniz.

a) WordPress Etiket Ekleme?

Yazılarınıza etiket eklemek için yazılarınızı oluşturduğunuz sayfanın sağ alt kısmında bulunan etiket ekleme yeri bulunmaktadır. Etiketlerinizi bu kısıma aralarına virgül koyarak yazmaya dikkat edin.

Etiket kullanımı hakkında daha geniş bilgi edinmek için Etiket Kullanımı Nedir | Tag Kullanımı Nasıl Olmalı? yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

Wordpress kullanımı

Etiketlerinizi daha rahat kullanmak için WordPress Simple Tags Eklentisi Kurulumu ve Ayarları? yazıma bakarak bu eklentiyi eklemenizi öneririm.

b) WordPress Fotoğraf Yükleme Yazıya Resim Ekleme?

WordPress sitenize yüklemek için WordPress Yönetim Paneli >> Ortam >> Kütüphane sekmesinden açılan sayfada üst kısımda bulunan Yeni ekle butonuyla fotoğraf yükleyebilirsiniz. 

Yazılarınıza resim eklemek için de yazı sayfanızda üst kısımda bulunan ortam ekle butonuyla içeriklerinize bilgisayarınızdan görsel ekleyebilirsiniz. 

Wordpress kullanımı

WordPress Sitenizi Kurduktan Sonra SEO Uyumlu Yazı Yazmak İçin Altın Kurallar?

1 – Yazılarınızı SEO uyumlu yazmanızı ve Google’de üst sıralara çıkmanız için yoast SEO eklentisini kurmanızı tavsiye ederim.  Bu eklentiyi kurmak için WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu? yazıma bakarak eklentiyi detaylı bir şekilde kurabilirsiniz.

2 – Yazılarınızı SEO uyumlu hale getirmek ve bu eklentiyi kullanmayı öğrenmek için Yoast SEO Eklentisi Kullanımı ve Makale Yazımı? yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

3 – Yazılarınızı yazmadan önce SEO Uyumlu Yazı Taslağı Hazırlamada 12 Altın Madde? bu yazıma bakarak yazılarınızı SEO uyumlu nasıl planlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

4 – Yazılarınızı SEO uyumlu yamak içinde SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır | 15 Altın Madde? yazıma bakmanızı tavsiye ederim.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: