Google XML Site Haritaları (Sitemap) Kurulumu?

wordpress sayfa içi link verme eklentisi
WordPress Sayfa İçi Link Verme Eklentisi Ayarları?
6 Şubat 2019
Wordpress simple tags eklentisi
WordPress Simple Tags Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019

Google XML Site Haritaları (Sitemap) Kurulumu?

google xml site haritaları

Google XML Site Haritaları (Sitemap)

Google xml site haritaları nedir, Google xml site haritaları kurulumu ve Google xml site haritaları ayarları nasıl yapılır ile Google xml site haritaları neden önemli olduğu hakkında bahsedeceğim.

Google xml-sitemap eklentisini kurup, ayarlamaları yaptıktan sonra Google kayıt olup sitenizi google eklemeyi unutmayın. Google kayıt olup, sitenizi eklemek için Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak? yazıma bakarak halledebilirsiniz.

Google XML Site Haritaları (sitemap) Nedir?

Google xml-sitemap sitenizde bulunan içeriklerinizin, sayfalarınızın, kategorilerinizin ve ortam dosyalarınız ile diğer ekleyerek oluşacak her adresin yer aldığı dosyadır. Web siteleri için SEO açısından olmazsa olmaz olan bir dosyadır.

Google xml-sitemap eklentisi sayesinde artık site haritalarınızı tek tek google bildirmenize gerek yoktur. Çünkü bu eklenti sayesinde Google botlarına sitenizi çok rahat bulabilecektir.

Google XML Site Haritaları Kurulumu?

google xml site haritaları

# Google xml-sitemap eklentisini iki şekilde yükleyebilirsiniz. Birincisi WordPress admin paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle bölümüne gelerek eklentiyi arayın. Eklenti ekrana gelince hemen yükle butonuna basarak yükleyin ve ardından hemen etkinleştirin.

# İkincisi de Google xml-sitemap eklentisini, cPanel ya da Filezilla programlarını kullanarak sitenizin ana dizininde bulunan public_html >> wp_content >> plugins klasörünün içerisine atarak yükleyebilirsiniz.

Google XML Site Haritaları Ayarları?

Google sitemap eklentisini etkinleştirdikten sonra WordPress admin paneli >> Ayarlar >> XML-Sitemap gelerek gerekli ayarlamaları yapalım.

1 – Temel Ayarlar: Google xml-sitemap eklentisini etkinleştirdikten sonra otomatik olarak aktif ve kurulu olarak çalışmaktadır. Bu kısımda birşey yapmanıza gerek yoktur.

 google xml site haritaları

2 – Additional Pages (Ek Sayfalar): Bu kısımda sitenizde blog olmayan yani farklı oluşturduğunuz sayfalarınız varsa buradaki yeni sayfa ekle butonuyla ekleyebilirsiniz.

 google xml site haritaları

3 – Yazı Önceliği: Burada 3 seçenek bulunmaktadır. Sitenizin durumuna göre istediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

Otomatik Öncelik Hesaplamasını Kullanma: Burada yazdığımız yazıların öncelikli olarak Google tarafından indexlenmesi için bu seçeneği seçebilirsiniz.

Yorum Sayımı: Bu seçeneği seçerseniz yorum alan yazılarınızın Google tarafından index almasını sağlarsınız.

Yorum Ortalaması: Bu seçeneği seçerseniz yazılarınızdaki yorum ortalamasına göre Google indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

 google xml site haritaları

4 – Site Haritası İçeriği: Bu kısımda Google tarafından sitenizde indexlenip, indexlenmemesini istemediğiniz yerleri buradan seçebilirsiniz.

 google xml site haritaları

5 – Excluded Items (Hariç Tutulan Öğeler): Bu kısımda da yukarıdaki gibi Google tarafından sitenizde indexlenip, indexlenmemesini istemediğiniz yerleri buradan seçebilirsiniz.

google xml site haritaları

6 – Change Frequencies (Frekansları Değiştir): Bu kısımda bulunan yerlerin, Google botları tarafından ne kadar zamanda bir indexlemesini istiyorsanız seçebilirsiniz. Bu kısım çok önemlidir. Aşağıda bulunan resimdeki gibi ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

 google xml site haritaları

7 – Öncelikler: Sürekli güncellenen içerikleriniz için bu kısımda Google xml sitemap önceliklerinizi seçebilirsiniz. buradaki zamanlama en yakın 1,0 >> 0,0 en uzak zamana göre ayarlayabilirsiniz.

 google xml site haritaları

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: