iThemes Security (Formerly Better WP Security) Eklentisi?

Wordfence Security – Firewall & Malware Scan
Wordfence Security – Firewall & Malware Scan Kurulumu?
6 Şubat 2019
WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?
6 Şubat 2019

iThemes Security (Formerly Better WP Security) Eklentisi?

iThemes security

iThemes Security (formerly Better WP Security)?

Her sitenin güvenlik ihtiyacı mutlaka vardır. Sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden bir tanesi de güvenlik eklentisi eklemek olmalıdır. iThemes Security (formerly Better WP Security) eklentisi siteniz için çok güzel bir güvenlik eklentisidir.

Nasıl ki insan dünyada dış saldırılardan korunmak için bir ev inşa edip; yağmur, kar, fırtına gibi etkenlerden korunmaya çalışıyor ise aynısı web dünyasında bir site içinde geçerlidir.

Demek istediğimi anladınız zaten. Web sitenizin de güvende olması için kesinlikle bir güvenlik eklentisini ekleyerek, her türlü saldırılara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

WordPress birçok eklentiyi ücretsiz olarak sunmaktadır. WordPress En İyi Güvenlik Eklentileri? yazıma bakarak en iyi wordpress güvenlik eklentileri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dikkat: Her zaman sitenize bir eklenti yükleyip ayar ve kurulumu yapmadan ve kod ayarları yapmadan sitenizin yedeğini almayı unutmayın. Her ihtimale karşı bunu yapmanızı tavsiye ederim. Site yedek almayı bilmiyorsanız. Aşağıdaki yazılarımı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

cPanel İle WordPress Yedek Alma Ve Geri Yükleme?

Filezilla İle WordPress Yedek Alma Ve Geri Yükleme?

MySQL Veritabanı Yedek Alma Ve Geri Yükleme?

WordPress’te ilk önce isterseniz nasıl eklenti yüklenir? anlatıp, sonra da  iThemes Security (formerly Better WP Security) eklentisinin detaylı kurulumunu yapalım.

A – iThemes Security (formerly Better WP Security) Eklentisi Yükleme

# WordPress Admin Paneli>Eklentiler>Yeni Ekle sekmesini tıklayın.

iThemes security 

# Açılan sayfada sayfanın sağ üst kısmındaki Eklentilerde Ara kutusuna iThemes Security (formerly Better WP Security) eklentisinin adını girerek eklentiyi bulun. Eklentinin sağ üst kısmında Hemen yükle butonuna basarak yükleyin ve yine aynı yerde çıkacak olan Etkinleştir butonuna basarakta etkinleştirin.

  

B – iThemes Security (formerly Better WP Security) Eklentisi Detaylı Kurulumu

# Wordpress admin panelinizin Security bölümüne gelin. Burada iThemes Security eklentisinin 3 sekmesi bulunmaktadır. Bunlar;

1 – Settings (Ayarlar)

2 – Security Check (Güvenlik Kontrolü)

3 – Logs (Kayıtlar

1 – Settings (Ayarlar)

# Bu bölümde birçok sekme var ve gerekli alanları etkinleştirerek iThemes Security eklentimizi aktif çalışır hale getireceğiz.

 iThemes security

a – (2) Security Check (Güvenlik Kontrolü)

# Bu sekmede aşağıda belirtilen başlıkları aktif hale getirmelisiniz. Bunun için Secure Site (Güvenli Site) butonuna ve güvenlik eklentisini çalıştırın.

  • Yasaklı Kullanıcılar
  • Veritabanı Yedeklemeleri
  • Yerel Brüt Kuvvetleri Koruması
  • Ağ Brute Force Protection
  • Güçlü Şifreler
  • WordPress Tweaks

# Eklentiniz etkin olduktan sonra Activate Network Brute Force Protection butonuna basın. Web sitelere en çok saldıran Brute Force saldırılarından da korunmak için etkin hale getirmiş olacaksınız. Diğer sekmeye geçin.

iThemes security 

b – Global Settings

# Bu sekmede aşağıdaki resimdeki işaretlemeleri yaparak Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Sitenize izinsiz girenlerin, 7 günde 15 dakika içerisinde 3 kez ban yerse iThemes Security tarafından kara listeye alınması sağlanıyor.

iThemes security

c – Notification Center (Bildirim Merkezi)

# Bu kısım bildirim kısmıdır. Yapılacak olan bildirimleri hangi adresinize yapılmasını belirtmenizi istiyor. Database BackupSecurity Digest ve Site Lockouts sekmeleriyle ilgili bildirimleri size gönderecektir.

# Burada size veritabanınızın yedeğini ve güvenlik ile ilgili problemleri size iletecektir. Gerekli yerleri doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

iThemes security 

d – 404 Detection 

# Bu kısım SEO açısından da çok önemlidir.  404 sorunu yaşayan sayfalarınızı otomatik olarak anasayfaya yönlendireceksiniz. Bunun için Enable butonuna basın ve etkinleştirin. Açılan sayfada aşağıda vermiş olduğum kodu girin. Çünkü Favicon herhangi bir sebeple bozulur ya da silinirse ban yemenizi böylece önlemiş oluyoruz.

/favicon.ico
/robots.txt
/apple-touch-icon.png
/apple-touch-icon-precomposed.png
/wp-content/cache
/browserconfig.xml
/crossdomain.xml
/labels.rdf
/trafficbasedsspsitemap.xml

 

# Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 iThemes security

e – Away Mode (Uzak Mod)

# Bu sekmede admin giriş panelinizi bir zaman aralığı belirterek kapalı tutmalısınız. Sitenize yapılacak saldırıları bu şekilde azaltabilirsiniz. Günlük seçmenizi öneririm. Saat aralığı size kalmıştır. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 iThemes security

f – Banned Users (Yasaklı Kullanıcılar)

# Bu sekmede sitenize saldıran kötü bodları adreslerini aşağıda belirtilen alana ekleyerek engelleyebilirsiniz. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

iThemes security 

g – Database Backup (Veritabanı Yedekleme)

# Burada E-Postamıza gönderilecek olan veritabanı yedeğimizi kaç günde hangi boyutta alacağımızı belirliyoruz. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 iThemes security

h – File Change Detection (Dosya Değiştirme Algılama)

# Bu kısımda sitenizde herhangi bir dosya değişikliği olması halinde bu sekmeyi Enable butonuna basarak etkinleştirirseniz size bilgi verecektir.

ı – File Permissions (Dosya İzinleri) 

# Bu kısımda puclic_html klasöründeki dosyaları görme izni istiyor burayı es geçiyoruz.

i – Local Brute Force Protection (Yerel Brüt Kuvvetleri Koruması)

# Burada Brute Force botlatının sitenize, kullanıcı adınıza ve ban süresinin limitlerini belirliyoruz. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 iThemes security

j – Network Brute Force Protection (Ağ Brute Force Protection)

# Bu sekmede de ağ tarafından bir sorun olarak bildirilen IP’leri otomatik olarak yasaklar. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 k – SSL

# Sitenizde SSL kullanmıyorsanız bunu atlayın. Sitenizi bir bozukluk oluşmaması için enable yapmıyoruz.

 iThemes security

l – Strong Password Enforcement (Güçlü Şifre Yürütme)

# Bu kısımı etkinleştirerek yönetici ya da seçeceğiniz editörlerinizin güçlü şifre girmelerini zorlayacaksınız. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

m – System Tweaks

# Bu eklentiyi daha da güçlü hale getirmek için enable butonuna basarak resimdeki gibi işaretlemeyi yapın. Dikkat burada hepsini işaretlemeyin aksi halde sitenizin bozulmasına sebep verirsiniz. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

 iThemes security

n – WordPress Salts (WordPress Tuzları)

# Gizli bir anahtar, sitenizi, şifreye rasgele unsurlar ekleyerek kesmek ve erişimi zorlaştırır. Bu kısım size kalmış. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin. Admin panelinden çıkarır bilginiz olsun. Tekrar bağlanmanızı ister.

 iThemes security

o – WordPress Tweaks

# Bu sekmede, windows live writer kullanıyorsanız kutuyu boş bırakın. Sitenizi flicker veya benzeri sitelerle entegre ettiyseniz tıklayabilirsiniz. Yokksa bunu da boş bırakın. Gerekli yerleri işaretleyip doldurduktan sonra Save Settings butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

iThemes security 

3 – Logs (Kayıtlar)

# Bu son bölümde sitenizde olan olayların bilgisini size dökünman sunarak bilgi edinmenizi sağlar.

iThemes security

ve böylece iThemes Security Eklentisi Ayarları Ve Detaylı Kurulumu yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Wordpress güvenlik eklentisi bunu denemelisiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: