WordPress Backup Plugin Yedek Alma Eklentisi?

WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?
6 Şubat 2019
akismet anti-spam
Akismet Anti Spam Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019

WordPress Backup Plugin Yedek Alma Eklentisi?

wordpress backup plugin

WordPress Backup Plugin?

WordPress yedek alma eklentisi kullanarak çok kolay otomatik bir yedek alma işlemi yapmak çok kolay artık. Sitemizin yedeğini istediğimiz gün ve saatte alacağımız bir eklenti olan BackWPup – WordPress Backup Plugin eklentisi bizim tam aradığımız eklentidir.

WordPress yedek alma eklentisi sayesinde artık wordpress sitenizin yedeklerinizi güvenli bir ortamda saklayabilirisiniz. Otomatik olarak yedeğinizi alması sizi rahatlatacak harika bir eklentidir.

WordPress Yedek Alma Eklentisi BackWPup – WordPress Backup Plugin Eklentisi Yükleme Ve Kurulumu?

# Hemen bu eklentiyi wordpress sitemize yükleyip çalıştıralım. İlk önce wordpress sitenizin admin panelinden Eklentiler bölümünden Yeni Ekle butonuna basarak girin.

WordPress Backup Plugin

# Açılan sayfada sayfanın sağ üst kısmındaki eklentilerde ara kutusuna BackWPup – WordPress Backup Plugin yazın. WordPress yedek alma eklentisi çıkacaktır.

# Eklentinin sağ üst kısmında Hemen yükle butonuna basarak yükleyin ve yine aynı yerde çıkacak olan Etkinleştir butonuna basarakta etkinleştirin.

 WordPress Backup Plugin

# Etkinleştirdikten sonra wordpress admin panelinize yüklendiğini göreceksiniz. Burada ilk olarak Dashboard (Gösterge Paneli) bölümüne giriş yapın.

 WordPress Backup Plugin

# Dashboard bölümünde Download Database Backup (Veritabanı yedeklemesini indir) butonundan sitenizin tüm veritabanını tek tıkla bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

# Veritabanını indirmek için cPanele girip phpMyAdmine girmenize gerek kalmadan bu eklenti size tek tıkla tüm veritabanınızı yedeklemenizi sağlıyor.

 WordPress Backup Plugin

# BackWPup eklentisinin Add New Job bölümüne gidin. General sekmesinde please name this job kutucusuna bir görev adı belirleyin. Bu sitenizin indireceği klasörün, zipin adı olacaktır. Bu bölümde istediğiniz kadar job üretebilirsiniz. Job Tasks (Bu iş bir) başlığındaki seçenekleri de seçin. Bunlar;

Database backup: seçeneği sitenizin veritabanını, 

File backup: sitenizin tüm dosyalarını,

WordPress XML export: XML dosyalarınızı 

İnstalled plugins list: eklentilerinizin adlarını kopyalamaya yaramaktadır.

Archive Format: Bu başlığa dokunmayın, size önerim varsayılan olarak kalmasıdır. Yinede seçim size aittir.

# Sayfanın alt kısmına doğru inin ve where should your backup file be stored başlığında sitenizin yedeğini nereye indirileceği kısmını seçin.

# Burada sitenizin dosyalarını Dropbox’a yedeklemenizi öneririm. Güvenli bir alana almana almanız herşeyden önemlidir. Tüm işlemleri ve gerekli yerleri doldurduktan sonra en altta bulunan save changes (Değişiklikleri kaydet) butonuna basarak kaydedin.

 WordPress Backup Plugin

WordPress Backup Plugin Eklentisi?

# Şimdide sitemizin yedeğini alacağımız saati ve gününü nasıl ayarlayacağımıza. Yine aynı sayfada Schedule sekmesine geliyoruz. Burada Start job başlığındaki with wordpress cron seçeneğini seçip açılan ekranda istediğiniz zamanı seçebilirsiniz. Gerekli yerleri doldurduktan sonra save changes (Değişiklikleri kaydet) butonuna basarak kaydedin.

 WordPress Backup Plugin

# DB Backup (DB yedekleme) sekmesine gelin. Bu kısım sizin sitenizin MySQL veritabanınızın table’larının olduğu kısımdır. Sitenizin veritabanı tablelarının hepsini seçmelisiniz. Gerekli yerleri doldurduktan sonra save changes (Değişiklikleri kaydet) butonuna basarak kaydedin.

 WordPress Backup Plugin

# Diğer bir sekme Files (Dosyalar) sekmesine gelerek sitenizin hangi dosyalarını yedekleyip yedeklemeyeceğinizi seçin. Burada önbellek dosyalarınız hariç herşeyi yedekleyin. Exclude (dışla) yaparak cache dosyaları hariç yapabilirsiniz. Yinede tercih sizindir.

 WordPress Backup Plugin

# Yukarıda sitemizin yedekleneceği yeri  Dropbox olarak seçmiştik, bu yüzden aynı sayfada yukarıda To: Dropbox adında bir sekme oluşacak, burayı tıklayın. Burada hesabınızı Drepbox’a bağlayarak full Dropbox butonunu seçin ve gerekli yerleri doldurduktan sonra save changes (Değişiklikleri kaydet) butonuna basarak kaydedin. Yedekleme işleme bu kadar isterseniz bir manuel olarak nasıl yaparız birde ona bakalım.

 WordPress Backup Plugin

# Eklentinizin Jobs bölümüne gelin ve ürettiğiniz. jobların burada olduğunu göreceksiniz. Bir job’un üzerine gelin ve altında çıkacak olan Run now butonuna basarak manuel olarak anında yedekleme işlemi başlatabilirsiniz.

WordPress Backup Plugin

BackWPup – WordPress Backup Plugin Hata Verirse Nasıl Düzeltilir?

# BackWPup işlemi hata verirse yedeklemeniz de yarıda kalır demektir. Bunun yüzden Php memory limitinizi arttırmanız gerekmektedir. Bunu yapmanız içinde BackWPup eklentinize gidin.

# Setting bölümünedeki jobs sekmesinde bulunan maximum number of retries for job steps kısmını 3 olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği 5 ya da 6 yapıp, tekrar deneyin.

# Daha sonra da sayfanın alt kısmında bulunan Reduce Servis Load seçeneğine gelin ve medium veya minimum seçeneğini seçip halledin. Gerekli yerleri doldurduktan sonra save changes (Değişiklikleri kaydet) butonuna basarak kaydedin.

# Wordpress sitenizin yedek almak için başka yöntemler de bulunmaktadır. cPanel ile WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme? yazım ile Filezilla İle WordPress Yedek Alma | Geri Yükleme? yazıma bakarak öğrenebilirsiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: