WordPress CSS ve JavaScript Küçültme Eklentileri | En İyiler

Blogger Yerleşim Alanı Düzenleme
Blogger Yerleşim Alanı Düzenleme | Blogger Gadget Ekleme
6 Mart 2019
Blogger İletişim Sayfası Oluşturma
Blogger İletişim Sayfası Oluşturma Nasıl Yapılır?
7 Mart 2019

WordPress CSS ve JavaScript Küçültme Eklentileri | En İyiler

Wordpress CSS ve JavaScript Küçültme

WordPress CSS ve JavaScript Küçültme Eklentileri?

WordPress sitenizi hızlandırmak için yapmanız bazı eklentiler kullanmanız gerekiyor. WordPress CSS ve JavaScript küçültme yapmanız siteniz açısından önem arz etmektedir.

WordPress sitenizin hem yönetim paneli kullanımınız hemde ziyaretçileriniz için sitenizin hızlı açılmasını ve sorunsuz olarak gezinmesini sağlamanız gerekmektedir.

Bu nedenle WordPress ya da her hangi bir web site tabanı kullananlar için hız gerçekten çok ama çok önemlidir. WordPress hızlandırma sorununuzu ücretsiz WordPress eklentileri ile halledebilirsiniz.

Bu eklentiler ile CSS ve JavaScript dosyalarınızı birleştirebilirsiniz. Böylece sunucularınız daha az istekle uğraşmak zorunda kalacaktır. Bu da onları küçültecek ve daha hızlı yükleme süreleri sağlamak için önbelleğe kopyalar oluşturacaktır.

Tavsiye Yazı: WordPress En İyi Güvenlik Eklentileri Hangileri | Tıkla Öğren

CSS ve JavaScript dosyalarının oluşturacağı yavaşlatma sorunları gerçekten problem olmaktadır. WordPress CSS küçültme ve WordPress JavaScript küçültme yapmak için Wordpres küçültme eklentisi kullanmalısınız.

İşte bu eklentiler Fast Velocity Minify ve Merge + Minify + Refresh eklentileridir. Bu eklentilerin kurulumu ve ayarları için başlayalım:

WordPress CSS ve JavaScript Küçültme Eklentileri

1 – Fast Velocity Minify Eklentisi Ayarları

Bu eklenti ile GTmetrix, Pingdom ve Google PageSpeed Insights gibi araçlarda WordPress sitenizin hız puanını arttırabilirsiniz.

WordPress Fast Velocity Minify (Hızlı Hız Küçült) eklentisini yüklemek için WordPress yönetim paneli >> eklentiler >> yeni ekle bölümünden bu eklentiyi yükleyerek, etkinleştirin.

Daha sonra yüklediğiniz eklentinin ayarlarını yapmak için WordPress yönetim paneli >> ayarlar >> Fast Velocity Minify adında yeni bir bölüm oluşacaktır. Bu başlığa tıklayın.

Açılan sayfada js. ve css. dosyalarını göreceksiniz. Burada Delete butonuna basarak silme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Wordpress CSS ve JavaScript Küçültme

 

2 – Merge + Minify + Refresh Eklentisi Ayarları

Bu eklenti sayesinde CSS ve Javascript’i birleştirir ve ardında da bu dosyaları küçülterek sitenizin daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

WordPress Merge + Minify + Refresh (Birleştir + Küçült + Yenile) eklentisini yüklemek için WordPress yönetim paneli >> eklentiler >> yeni ekle bölümünden bu eklentiyi yükleyerek, etkinleştirin.

Wordpress CSS ve JavaScript Küçültme

Daha sonra yüklediğiniz eklentinin ayarlarını yapmak için WordPress yönetim paneli >> ayarlar >> Fast Velocity Minify adında yeni bir bölüm oluşacaktır. Buraya tıklayın ve girin.

Açılan sayfada js. ve css. dosyalarını göreceksiniz. Temanız bu dosyaları çok problem olarak sıkıntı çıkarıyorsa Don’t Merge CSS ve Don’t Merge JS kutularını işaretleyebilirsiniz.

Gzip kodlamasını etkinleştirmek içinde Enable Gzip Encoding kutusunu işaretleyerek sayfanın sol alt kısmında bulunan save butonuna basarak kaydedin.

Wordpress CSS ve JavaScript Küçültme

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: