WordPress İletişim Formu Eklemek | reCAPTCHA Kurulumu?

sucuri security eklentisi
Sucuri Security Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019
Wordpress WP Mail Smtp
WordPress WP Mail Smtp Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019

WordPress İletişim Formu Eklemek | reCAPTCHA Kurulumu?

Wordpress İletişim Formu Eklemek

WordPress İletişim Formu Eklemek?

WordPress iletişim formu eklemek oldukça basit bir işlemdir. Birde şimdilerde iletişim formuna ”ben robot değilim” güvenli giriş ekranı yapılmaktadır.

Bu güvenli girişi bize sağlayan Google’nin ta kendisidir. Bu güvenli giriş bizlere Google tarfından ücretsiz olarak sunulmakta ve adı da reCAPTCHA‘dır. 

reCAPTCHA ne işe yaramaktadır. Bilmeyenler için kısa bir açıklayalım: Blog sitenize kayıt olmak için gelen ziyaretçilerinizin bot mu, yoksa insan mı yani sahte mi, yoksa gerçek kullanıcı mı olduğunu ayırt etmek için kullanılmaktadır. İnternette gezinen botlar bu sayede sitenize geldiklerinde çok zorlanacaktır.

Ayrıca Google kayıt olmadıysanız kayıt olmak için Site Haritası Oluşturmak ve Google Kayıt Olmak? yazıma bakarak kayıt olabilirsiniz.

Burada WordPress siteler için Contact Form 7 eklentisi ile bir iletişim sayfası oluşturarak, ardından reCAPTHA’a kayıt olup, ”ben robot değilim” kodunu iletişim formuna ekleyelim.

1 – WordPress iletişim Formu Eklemek

2 – reCAPTCHA Kurulumu?

3 – Contact Form 7 Hatası ve Çözüm Yolu

1 – WordPress iletişim Formu Eklemek (Contact Form 7 Eklentisi Kurulumu ve Ayarları)?

# WordPress Admin Paneli>Eklentiler>Yeni Ekle sekmesini tıklayın.

wordpress iletişim formu eklemek

# Açılan sayfada sayfanın sağ üst kısmındaki Eklentilerde Ara kutusuna Contact Form 7 eklentisinin adını girerek eklentiyi bulun. Eklentinin sağ üst kısmında Hemen yükle butonuna basarak yükleyin ve yine aynı yerde çıkacak olan Etkinleştir butonuna basarakta etkinleştirin. Admin panelinizde İletişim adında bir bölüm oluşacaktır.

wordpress iletişim formu eklemek 

# Contact Form 7 eklentisini etkinleştirdikten sonra Admin panelinizde bir iletişim bölümü açılacaktır. Bu bölüme gelerek iletişim formları sekmesine girin. Burada sağ tarafta iletişim formu 1 adlı yazının üzerine gelin ve düzenle yazısı çıkacak ve bunu tıklayın.

wordpress iletişim formu eklemek 

# Açılan ekranda aşağıdaki resimde 1 numarada belirtilen yerdeki kodu kopyalayın ve Admin panelinizin sayfalar bölümüne giderek resim 2′deki gibi bir İLETİŞİM sayfası açın. 

# Sayafanızı oluşturduktan sonra içerisine kopyalamış olduğunuz kodu resim 3′teki gibi kopyalayarak sayfanın sağ tarafında bulunan yayınla butonuna basarak formunuzu yayınlayın.

wordpress iletişim formu eklemek 

# Sitenizin iletişim sayfasını görüntülediğiniz de resim 4′te bulunan iletişim formunuz hazır olacaktır. Bu kadar kolay bir eklentidir. 

wordpress iletişim formu eklemek  

# Contact Form 7 eklentisine tekrar gelin. Form: Bölümünde bulunan kodlar iletişim formunun bölümleridir. Bunlar adınız, e-posta adresiniz, konu, iletiniz ve gönder butonudur. Bu bölüme dokunmanıza gerek yok. Yani bu kısım sitenize kayıt olmak isteyen ziyaretçilerinizin dolduracağı bölümü göstermektedir.

# İkinci sekme olan posta kısmında de yer alan kime kutusuna e-postanızı doğru bir şekilde kaydettiğinizden emin olun. Çünkü ziyaretçileriniz sizin buradaki adresinize mesaj yollayacaktır. 

# DİKKAT: Burası çok önemli sonra bana niye mesaj gelmiyor, bu eklenti işe yaramıyor diye heyecana kapılıp, telaşa düşmeyin. Hatta hemen şimdi iletişim formuna girerek bir mesaj yollayarak çalışıp, çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

wordpress iletişim formu eklemek 

 

2 – reCAPTCHA Kurulumu?

# Admin panelinizden iletişim bölümüne gelerek, bütünleştirme sekmesine girin. Açılan sayfada sağ üst tarafta bulunan CAPTCHA yazısının altındaki Google linkine tıklayıp girin ve yine açılan sayfada sağ üst tarafta bulunan Get reCAPTCHA butonuna basın.

 wordpress iletişim formu eklemek

# Açılan sayfada Label kısmına etiketinizi yazıyorsunuz. reCAPTCHA V2 başlığını işaretleyerek sitenize kayıt olacak ziyaretçilerinize görünecek olan ”ben robot değilim” işaretini buradan işaretleyerek, ziyaretçilerinize kayıt esnasında bu butonun çıkmasına izin verin. 

# Daha sonra alt kısımda yeni bölme açılacak, buraya da reCAPTCHA’nın hangi sitenizde görünmesini isterseniz o sitenin adresini yazın. En altta bulunan register butonuna basarak kayıt edin.

 wordpress iletişim formu eklemek

# Yeni bir sayfa açılacak ve site key ve secret key buradaki kodları tekrar admin paneli>>iletişim>>bütünleştirme bölümüne gelerek yapılandırma anahtarları butonuna basarak gerekli yerlere yapıştırıp, kaydet butonuna basın.

 wordpress iletişim formu eklemek

# Admin paneli>>iletişim>>iletişim formları kısmına gelin. Mauseniz ile önce etiketi ekleyeceğiniz gönder butonunun üstünü tıklayın. Daha sonra form sekmesinde ve form başlığının hemen altında bulunan reCAPTCHA butonuna basarak etiketi ekle deyin ve kaydedin.

 wordpress iletişim formu eklemek

# Sitenizin iletişim sayfasına giderek kontrol edebilirsiniz. Gönder butonunun üstünde reCAPTCHA ”ben robot değilim” ekini görebilirsiniz.

wordpress iletişim formu eklemek

3 – Contact Form 7 Hatası ve Çözüm Yolu

# Contact form eklentisi kullananlar mutlaka “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” hatasını alıyorsunuzdur.  Bu şekilde kesinlikle ziyaretçilerinizden bir mesaj alamazsınız.

# Bunu halletmenin yolu ek bir eklenti yükleyerek, ziyaretçilerinizin size tekrar e-posta göndermesini sağlayabilirsiniz. O yüzden kuracağınız eklenti WP Mail SMTP by WPForms eklentisidir.

# Bunun kurulumu ve detaylı ayarları için WordPress WP Mail Smtp Kurulumu ve Ayarları? yazıma bakarak sorununuzu halledebilirsiniz.

ve böylece WordPress iletişim formu eklemek | reCAPTCHA Kurulumu? yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: