WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

wordpress eklentileri
WordPress Eklentileri Her Sitede Olması Gereken Eklentiler?
6 Şubat 2019
nofollow link
Nofollow Link Nasıl Yapılır | External Links Eklenti Kullanımı?
6 Şubat 2019

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Wordpress tema Türkçeleştirme

WordPress Tema Türkçeleştirme?

WordPress tema Türkçeleştirme için yapmanız gereken çok basit. WordPress’te harika bir eklenti ile hemde ücretsiz olarak temanızı istediğiniz gibi Türkçeleştirebilirsiniz. Ayrıca bu eklenti sadece temanız için değil birçok eklentiyi de Türkçeleştirmenizi sağlayacaktır.

WordPress tema Türkçeleştirme yapmanız için gerekli olan eklenti Loco Translate eklentisi sayesinde birçok kelimeyi Türkçeye dönüştürebilirsiniz. Şimdi bu eklenti nasıl kurulur ve kullanılır bakalım.

Hala istediğiniz temayı bulamadıysanız WordPress Ücretsiz Tema En Çok Kullanılanlar | Hızlı 30+ yazıma bakarak istediğiniz temayı seçebilirsiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentisi Loco Translate Ayarları?

1 – Bu eklentiyi yüklemek için, WordPress admin paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle bölümüne giderek, eklentiyi arayıp hemen yükle diyerek yükleyebilirsiniz. Daha sonrada etkinleştirin.

Wordpress tema Türkçeleştirme

2 – Loco Translate kurulumu ve etkinleştirdikten sonra WordPress Admin Paneli>> Loco Translate sekmesinden eklentiye gelerek istediğiniz gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Loco Translate Eklentisinin Bölümleri?

a – Home (Ev)

b – Themes (Tema)

c – Plugins (Eklentiler)

d – WordPress 

e – Languages (Diller)

f – Ayarlar

 

3 – Tema Türkçeleştirmek için Home sekmesine gelin. Burada sitenizde yüklü bulunan temanızın üzerine gelerek tıklayıp girin. Ayrıca yukarıda belirmiş olduğum bölümlerden tema kısmından temanızı ve eklentiler kısmından da eklentilerinizi çeviri yapabilirsiniz.

4 – Açılan sayfada New Language butonuna basın.

Wordpress tema Türkçeleştirme

 

5 – Tekrar açılan sayfada WordPress Language başlığından temanızı çevireceğiniz dili seçebilirsiniz. Daha sonra Start Translating butonuna basarak çeviri işlemine başlayabilirsiniz.

Wordpress tema Türkçeleştirme

6 – Açılan sayfadan ise çevirimizi yapmaya başlayabiliriz. İngilizce terimlerin üzerine tek tek tıklayarak en alttaki Translation: alanına çevirilerimizi yazıyoruz.

# Seurce txt: Bu kısım temanızın yazılarının bulunduğu kaynak kısmıdır. Buradan çeviri yapmak istediğiniz kelimeleri tek tek seçerek çeviri yapabilirsiniz.

# Context: Bu kısımda Seurce txt kısmında seçmiş olduğunuz kelimelerin çevirmek istediğiniz kelimeyi yazacağınız kısımdır.

# Save: Her çeviri işlemini yaptıktan sonra bu butona basarak çeviriyi kaydediyoruz.

NOT: Cache eklentisi kullanıyorsanız önbelleğinizi temizlemeyi unutmayın.

# Sync: Ara kayıt yapma butonudur.

# Revert: Yaptığınız çeviriyi bu butona basarak geri alabilirsiniz.

# Fuzzy: Yapacağınız çeviriden emin olmadığınız zaman bu butona basın. Böylece çevirisini yapmış olduğunuz kelimeyi renklendirerek, belirgin hale getirmiş olursunuz. Daha sonra da rahat bulmanıza yarayacaktır.

# Filter Translations: Temanızın kaynak kısmında bulunan kelimeleri bu kutu sayesinde istediğiniz terimi bulmanıza yarar.

Wordpress tema Türkçeleştirme

NOT: Çeviri işlemi bittikten sonra çeviri yaptığınız kelimenin başında yıldız işareti çıkacaktır. Bu yıldız işareti sizin çeviriyi doğru yaptığınız anlamına gelmektedir.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: