WordPress WP Mail Smtp Kurulumu ve Ayarları?

Wordpress İletişim Formu Eklemek
WordPress İletişim Formu Eklemek | reCAPTCHA Kurulumu?
6 Şubat 2019
all in one seo pack ayarları
All İn One SEO Pack Ayarları ve Detaylı Kurulumu?
6 Şubat 2019

WordPress WP Mail Smtp Kurulumu ve Ayarları?

Wordpress WP Mail Smtp

WordPress WP Mail Smtp?

WordPress sitenizden Contact Form 7 ile sorunlar mı yaşıyorsunuz? Ziyaretçilerinizden size hiçbir mesaj gelmiyor mu? İşte bu sorunlarınızı WordPress WP Mail SMTP eklentisini sitenize kurarak sorununuzu Contact Form 7 hatasını halledebiliriz.

SMTP nedir? SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) hakkında sizlere kısa bir bilgi verelim. Bir e-posta göndermenize yarayan protokoldür. Yani, sunucu ile istemci arasındaki iletişim şeklini belirlemektedir.

İletişim formunuza güvenlik amaçlı ”ben robot değilim” ekini eklemek isterseniz. WordPress İletişim Formu Eklemek ve reCAPTCHA Kurulumu? yazıma bakarak, iletişim formunuza bir güvenlik eki ekleyebilirsiniz.

WordPress WP Mail SMTP Ayarları | Detaylı Kurulumu?

1 – WP Mail SMTP Eklentisi Kurulumu?

# WordPress Admin Paneli>Eklentiler>Yeni Ekle sekmesini tıklayın. Açılan sayfada sayfanın sağ üst kısmındaki Eklentilerde Ara kutusuna WP Mail SMTP eklentisinin adını girerek eklentiyi bulun.

wordpress wp mail smtp

# Eklentinin sağ üst kısmında Hemen yükle butonuna basarak yükleyin ve yine aynı yerde çıkacak olan Etkinleştir butonuna basarakta etkinleştirin. Admin panelinizde Ayarlar bölümünde WP Mail SMTP adında bir bölüm oluşacaktır.

2 – WordPress WP Mail SMTP Ayarları

# WP Mail SMTP eklentisinin 3 bölümü bulunmaktadır. Bu bölümleri tek tek inceleyerek eklentimizi hazır hale getirelim.

a) Settings  

b) Email Test  

c) Misc

 

a) Settings

# From Email: Bu kısıma gelen e-postaların hangi adrese gitmesini istiyorsanız o adresi yazın. Örneğin, iletişim@siteadresiniz.com

# From Name: Bu kısıma da e-postaların gönderileceği adı yazın. Örneğin, reflatun iletişim formu

 wordpress wp mail smtp

# Mailer kısmında 5 seçenek bulunmaktadır.

Default (none): Burada wp_mail () PHP işlevini yeniden yapılandırıp e-postanızın ulaşma sorununu düzeltir. Fakat burada iletişim eklentisi PHP posta yolunu kullandığında WordPress için sorun oluşturacaktır.

WordPress sunucuları, PHP e-postalarını göndermek için doğru yapılandırılmamış olduğundan ötürü e-posta ulaşma problemi kaçınılmaz olmaktadır.Yinede bu yolu kullanarak e-postalarınızı alabilirsiniz. Burada problem yaşamaya devam ederseniz, diğer yollara başvurabilirsiniz.

Gmail: Giriş kimlik bilgileriniz güvende olurken, Gmail yada G Suite hesabınızı yani burada Google API kullanarak e-posta göndermeniz sağlanmaktadır. Gmail belgelerini okuyabilirsiniz.

Mailgun: Her ay 10.000 e-posta ücretsiz olarak gönderim yapmanızı sağlayan SMTP servis sağlayıcıdır. Burada yapmanız gereken Mailgum sitene giderek kayıt olmalısınız. Size verilen anahtarı bu eklentiye ekleyerek bu servisten faydalanabilirsiniz. Mailgum belgerini okuyabilirsiniz.

WordPress WP Mail Smtp?

SendGrid: Üye olan herkese aylık 100 e-posta ücretsiz gönderim hakkı vermektedir. Burada da yapmanız gereken SendGrid sitene giderek kayıt olmalısınız. SendGrid belgelerini okuyabilirsiniz.

Other SMTP: Burada kendi hostinginizin SMTP hizmetini kullanarak bu bölümü aktif hale getirmenizi tavsiye ederim. Aktif hale getirmeniz için hosting firmanızın sitesine girerek,

 wordpress wp mail smtp

# SMTP Host: Hosting firmanızın yani ana serverinizin SMTP sunucusunun adresini girin. Örnek, mail.siteadresiniz.com

 wordpress wp mail smtp

# SMTP Port: Burada en çok kullanılan bağlantılar 587 ve 465 noktalarıdır. Siz SSL kullanacaksanız 465 portunu, yok eğer SSL kullanmayacaksanız 587 portuna bağlantı yapın.

# Encryption: En çok kullanılan SSL ve TLS’dir. E-posta sağlayıcınız eğer her ikisini de sunuyorsa TLS’yi kullanmanızı tavsiye ederim.

# Authentication: Burası kimlik doğrulaması yapılan yerdir.

# SMTP Username: Burada kullanıcı adınızı girin. Bu da e-posta sağlayıcısı için oluşturduğunuz e-posta adresinizdir. Örnek, kullanıcı-adı@siteadresi.com

# SMTP Password: Buraya e-postanız için kulladığınız şifreyi girin. 

wordpress wp mail smtp

# Son olarak sizden aşağıda verdiği kodu wp_confing.php dosyasına eklemenizi istemektedir. Burada şifreniz yerine kendi e-posta şifrenizi yazmayı unutmayın.

define( ‘WPMS_ON’, true );

define( ‘WPMS_SMTP_PASS’, ‘sifreniz‘ );

# Kodu ekledikten sonra sayfanın en alt kısmında bulunan Save Setting butonuna basarak yaptığınız tüm işlemi kaydedin ve sayfayı yenileyin. En alt kısma gelin ve passwort seçeneğinin soluk olduğunu göreceksiniz. 

b) Email Test

 Burada yaptığınız işlemin olup olmadığını e-posta gönderek test edebilirsiniz.

c) Misc

# Bu kısımda da eklenti ile ilgili duyuru ve güncelleme bildirimlerini kapatabilirsiniz.

ve böylece WordPress WP Mail SMTP Ayarları | Detaylı Kurulumu yazımın da sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur…

 

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: