WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?

iThemes security
iThemes Security (Formerly Better WP Security) Eklentisi?
6 Şubat 2019
wordpress backup plugin
WordPress Backup Plugin Yedek Alma Eklentisi?
6 Şubat 2019

WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?

WordPress Yoast SEO Eklentisi?

WordPress Yoast SEO eklentisi her site için kullanılması gereken harika bir yardımcınızdır. Hemen hemen site sahibi SEO eklentisi kullanmaktadır. Sizinde bir siteniz var ise bu eklentiyi kesinlikle kullanmalısınız. Size çok ama çok yardımcı olacaktır.

Neden mi? Bunu yazımda okuyarak ve sitenizde uygulamaya başlayınca çok iyi anlayacaksınız. Her site sahibi içeriklerinin (Yazılarını, videolarını, fotoğraflarını vb. içeriklerini) googlede en üst seviyelerde yer almasını ister.

Tavsiye Yazı: Yoast SEO Eklentisi Kullanımı ve Makale Yazımı?

Eminim sizlerde aynı düşüncedesinizdir. Bir emek verip hazırladığınız içeriklerinizin ziyaretçilerinize ilk ve en başta ulaşmasını istersiniz.

WordPress size bu eklentiyi ücretsiz sunuyor. WordPress Yoast Seo eklentisi için kurulum ve ayar yapmaya başlayalım:

A – WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları Ve Detaylı Kurulumu?

# WordPress Admin Paneli>Eklentiler>Yeni Ekle sekmesinden yükleyebileceğiniz WordPress Yoast Seo Eklentisi kurulumu biraz uzun olsada oldukça basittir.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi

# Eklentilerde ara kutusuna Yoast Seo yazarak eklentiyi bulun ve yükleyeceğiniz eklentinin üzerindeki hemen yükle tuşunu tıklayarak yükleyin.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi

# Yükleme işleminden sonra Etkinleştir tuşuna basarak etkinleştirir.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

# Etkinleştirdikten sonra admin panelinizde yüklendiğini göreceksiniz. Yoast Seo eklentisini tıklayarak eklenin içerisine girin.

B – WordPress Yoast Seo Eklentisi Kurulumu

a – Dashboard

# Dashboard yani gösterge tablosu anlamına gelmektedir ve burada herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Bu göterge panosunda SEO ile ilgili problemleri ve eklentilerle ilgili en son bildirimleri size gösterir. Burayı geçerek Genel ayarlar sekmesine gidin.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

b – Genel

# Genel sekmesinde, yapacak bir şey yok. Burada Yoast SEO’yu yapılandırmak için “Open the Configuration wizard” butonuna tıklayıp, Yoast SEO ekibinden yardım alabilirsiniz diyor. Yardıma gerek yok size tek tek anlatacam.

# Bir de bu sekmede “Restore default settings” butonu bulunmakta bu da varsayılan ayarları buradan sıfırlayabilmeniz içindir. Varsayılana dönmek için en son save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

c – Features

1 – SEO analysis: Bu buton SEO Analizi butonudur. SEO analizi, metninizin SEO’yu iyileştirmek için öneriler sunmaktadır.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

2 – Readability analysis: Bu buton okunabilirlik analizi butonudur. Okunabilirlik analizi, metninizin yapısını ve tarzını iyileştirmek için öneriler sunmaktadır.

3 – Cornerstone content: Bu buton kök taşı içeriği butonudur. Köşe taşı içerik özelliği, web sitenizdeki köşe taşı içeriğini işaretlemenizi ve filtrelemenizi sağlar.

4 – Text link counter: Bu buton metin bağlayıcı sayacı butonudur. Metin bağlantısı sayacı, site yapınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

5 – Advanced settings pages: Bu buton gelişmiş ayarlar sayfaları butonudur. Burada gelişmiş ayarlar, başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın, sosyal meta verilerinizin, site haritalarının ve birçok ayarları içerir.

6 – Ryte integration: Bu buton sabah entegrasyonu butonudur. Siteniz hala arama motorları tarafından dizinlenebilir olup olmadığını Ryte günlük kontrol edebilir ve bu durumda değilse sizi uyarır.

7 – Admin bar menu: Bu buton yönetici çubuğu menüsü  butonudur. Yoast SEO yönetici çubuğu menüsü, sayfaları analiz etmek için üçüncü taraf araçlara yararlı bağlantılar içerir. Yeni bildirimlerin olup olmadığını kolayca görmenizi sağlar. Tüm başlıkları etkin yaparak save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

# Değişikliklerden sonra, SEO başlığında bulunan başlıklar ve metalar, sosyal, XML site haritaları, gelişmiş, araçlar ve arama konsolu olarak 6 adet bölüm bulunmaktadır. Bu bölümleri de tek tek anlatacam.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

d – Your İnfo

# Bu başlıkta, web sitenizin adını ve belirlediğiniz alternatif isim belirtmeniz gerekmektedir. Web sitenizin adı genellikle sitenizin başlığı olmaktadır.

# Web sitenizin bir firma mı yoksa bir kişi tarafından mı çalıştırıldığını seçmeniz gerekiyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

e – Webmaster Tools

# Bu sekme Web Yöneticisi Araçlarıdır. Bing, Google, Yandex gibi farklı web araçlarını bu sekmede doğrulayabilirsiniz. 

# Sitenizi Google eklediğiniz zaman sizden doğrulama yapmanızı istemektedir ve birde arama motorları tarafından sağlanan meta kodunu buraya girmenizi istemektedir.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

f – Güvenlik

# Yoast SEO’da bulunan, meta kutusunun gelişmiş bölümünü buradan isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Bu kutuyu işaretlediğinizde sitenizde beraber çalıştığınız yazarlarınızın ve editörlerin gelişmiş ayarları kullanmasını engellemiş olacaksınız.

# Save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

# Şimdi de yukarıda belirttiğim gibi aşağı kısım anlatacağım dediğim başlıklara sıra geldi bunlar neler ve sekmeleri ne işe yarar bakalım:

C- WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları

Başlık ve Metalar

1 – Genel

# Başlıklar ve metalar sekmesinin ilk alt başlığı ‘genel’ sekmesidir. Burada görmüş olduğunuz gibi 13 adet sembol bulunmaktadır. Bu semboller başlık ayracı olarak kullanılmaktadır. 

# İstediğiniz sembolü seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

# Başlık ayracı bu şekilde görülmektedir.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

2 – Anasayfa

# Başlıklar ve metalar sekmesinin ikinci alt başlığı ‘anasayfa’ sekmesidir. Burada arama motorlarında sitenizin başlığının ve meta açıklamasının neyi görüntülenmesini istiyorsanız onu yazın.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

# Arama motorlarında bu şekilde görülmektedir. Google başlık için 70 karakter ve meta açıklaması için 156 karakter hakkı vermektedir.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

WordPress Yoast SEO ayarları İçin Kullanabileceğiniz Kısa Kodlar

# Aşağıda açıklamaları ile belirtilen bu kısa kodları kullanabilirsiniz.

%%date%%

Yazının veya sayfanın yayınlanma tarihini gösterir.

%%title%%

Yazının veya sayfanın başlığını gösterir.

%%sitename%%

Sitenizin başlığını gösterir.

%%sitedesc%%

Sitenizin açıklamasını gösterir.

%%excerpt%%

Konu başlığını ekler eğer yok ise otomatik olarak oluşturur.

%%excerpt_only%%

Konu başlığını ekler fakat yoksa otomatik oluşturma yapmaz.

%%tag%%

Yazı veya sayfada ki etiketleri gösterir.

%%category%%

Yazının veya sayfanın kategorisini gösterir.

%%category_description%%

Kategoriye ait açıklamayı gösterir.

%%tag_description%%

Etikete ait açıklamayı gösterir.

%%term_description%%

Terime ait açıklamayı gösterir.

%%term_title%%

Terim başlığını gösterir.

%%modified%%

Yazılarınızın ya da sayfalarınızın son düzenlenme tarihi belirtmektedir.

%%id%%

Yazının veya sayfanın ID numarasını gösterir.

%%name%%

Yazının veya sayfanın yazar adını gösterir.

%%userid%%

Yazının veya sayfanın yazara ait ID’sini gösterir.

%%searchphrase%%

Aramada kullanılan kelimeyi gösterir.

%%currenttime%%

Şuanki saati gösterir.

%%currentdate%%

Şuanki tarihi saati gösterir.

%%currentmonth%%

Şuanki ayı saati gösterir.

%%currentyear%%

Şuanki saati gösterir.

%%page%%

Varsa sayfa numarasını gösterir.

%%pagetotal%%

Toplam sayfa sayısını gösterir.

%%pagenumber%%

Bulunduğu sayfa numarasını gösterir.

%%caption%%

Görselin açıklamasını gösterir.

%%focuskw%%

Odaklandığınız anahtar kelimeyi gösterir.

%%cf_<custom-field-name>%%

Özel alan eklemenizi sağlar.

%%ct_<custom-tax-name>%%

Özel taksonomi alanı eklemenizi sağlar.

%%ct_desc_<custom-tax-name>%%

Özel taksonomi açıklamasını gösterir.

%%sep%%

Başlık ayracı ekleminizi sağlar.

3 – Yazı Tipleri

# Başlıklar ve metalar sekmesinin üçüncü alt başlığı ‘yazı tipleri’ sekmesidir.

# Yoast SEO,  posta türleri (WordPress, yayınlar, sayfalar, medya vb.) için meta başlıkları ayarlama yapmanıza izin vermektedir. Aşağıdaki resimde belirtilen gibi ayarlamalarınızı yapınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

# Yoast SEO eklentisi, her yazı ve sayfa için ayrı olarak başlık ve meta açıklaması belirlemenizi sağlar. Post editörü altında Yoast SEO Meta Box ekliyor. SEO için her yazı/sayfa için meta başlığını ve açıklamasını manuel olarak ayarlamalısınız. Bu ayarlamaları kendiniz tek tek girmelisiniz.

Meta Robots: Bu seçenek arama motorları tarafından içeriklerinizin, sayfalarınızın, kategorilerimizin ve yazılarınızın vs. indexlenip indexlenmeyeceğini seçebilirsiniz. Noindex indexlenmemesini ve index ise indexlenmesi gerektiğini belirtmektedir.

Kod Parçacığı Ön İzlemesindeki Tarih: Bu seçenek arama motorlarına gönderdiğiniz yazının ya da sayfanın hangi tarihte yayımlandığını ziyaretçilere gösterir.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

Yoast Seo Meta Kutusu: Bu seçenek, her yazı veya sayfa altında yer alan Yoast SEO kutusunun görünü görünmeyeceğini seçebilirsiniz.

a – Yazılar

# Bu seçekte yazılarınız için üç seçeneği de aktif edin. Yazılarınızın indexlenmesini, yayınlanma tarihlerini ve her yazının altında meta kutusu olması için resimdeki gibi ayarlamalarınızı yapın.

b – Sayfalar

# Bu seçenekte sayfalarınızın indexlenmesini sağlarsınız. Sayfanın yayınlanma tarihlerine gerek yoktur. Meta kutusu da olsun ki, her sayfayı da düzenleyebilirsiz. Sayfalarınızın da SEO uyumlu olarak düzenlemesi gerekmektedir.

c – Ortam

# Bu seçenekte kalitesiz attachment sayfaları olduğu için index alması gerekmez. Noindex yapmanız halinde de, yazılara eklediğimiz fotoların index almasını herhangi bir şekilde engellememektedir. Bunun için diğer seçenekleri de deaktif ediyoruz.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

4 – Kategoriler

# Başlıklar ve metalar sekmesinin dördüncü alt başlığı ‘katagoriler’ sekmesidir.

Katagoriler: Çok kullanıcı siteniz varsa index yapmalısınız. Bu kısımdaki sayfaları, sadece listeleme için kullananlar noindex yapabilir.

Meta kutusunu aktif edin. Çünkü kategorilerinizi de aynı yazılar ve sayfalar da olduğu gibi SEO uyumlu yaparak, gerekli başlık ve açıklamaları girmelisiniz.

Etiketler: Buradaki seçenekte etiketlerin indexlenmemesi için noindex seçeneğini tıklayınız.

Biçim: Bu seçeneğe dokunmuyoruz.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

5 – Arşivler

# Başlıklar ve metalar sekmesinin beşinci alt başlığı ‘arşivler’ sekmesidir. Noindex şeklinde ayarlayınız çünkü duplicate content (yenilenen içerik) problemini ortadan kaldırmak içindir. Bu neden yazar arşivlerini hem de tarih arşivlerinin saklanmasını kapatıyoruz.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

Sosyal

1 – Hesaplar

# Sosyal sekmesinin ilk alt başlığı ‘hesaplar’ sekmesidir. İyi bir SEO ayarı için mutlaka doldurmanız gerekmektedir. Google’a sosyal profilleriniz hakkında bilgi vermek için mevcut sosyal profillerinizin URL’lerini yazmanız gerekir. Bu sekme sayesinde, her sayfa ve yayına özel grafikler yüklemenizi sağlayarak, sosyal medyada paylaşıldığında küçük resim biçimini düzenlemeyi sağlar.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

2 – Facebook

# Sosyal sekmesinin ikinci alt başlığı ‘facebook’ sekmesidir. Burada yapmanız gereken “Open Graph Meta verisi ekle” seçeneğini etkinleştirin.

# Sitenizin <head> bölümüne bir meta veri ekleyecektir. Facebook, sitenizin bir sayfası Facebook’ta paylaşıldığında bu verileri kullanacaktır.

# Facebook’ta yayınladığınız yazılarınıza resim ekleyebilir ya da yazılarınıza ait resim yoksa kendi logonuzu da yayınlayabilirsiniz. Logonuzun URL’sini kutucuğa eklemeniz gerekmektedir.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

3 – Twitter

# Sosyal sekmesinin üçüncü alt başlığı ‘twitter’ sekmesidir. Burada yapmanız gereken meta verilerini etkinleştirip, kullanılan varsayılan kart tipini seçmeniz olacaktır.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi  

4 – Pinterest

# Sosyal sekmesinin dördüncü alt başlığı ‘pinterest’ sekmesidir. Burada pinterest hesabınızı doğrulamak için web sitenizin sahipliğini onaymanız gerekmektedir.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

5 – Google+

# Sosyal sekmesinin beşinci alt başlığı ‘google+’ sekmesidir. Burada Google+ sayfanızın URL’sini buraya girin.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

XML Site Haritaları

1 – Genel

# XML site haritaları sekmesinin birinci alt başlığı ‘genel’ sekmesidir. Bu eklenti sitenizdeki sayfaların/gönderilerin URL’lerini içerir.

# Burada XML site haritası becerisi etkinleştirildiğinden emin olun ve sonra otomatik sitenize bir site haritası oluşturur. XML sitemap bağlantısını tıklayarak site haritanızı görüntüleyebilirsiniz.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

2 – Yazı Tipleri

# XML site haritaları sekmesinin ikinci alt başlığı ‘yazı tipleri’ sekmesidir. Burada, site haritanıza eklemek istemediğiniz, posta türlerini devre dışı bırakmanızı sağlamaktadır.

# Bu eklenti varsayılan olarak, site haritalarındaki ortamı devre dışı bırakmaktadır. Çünkü, yazılar ve sayfalar sitemap içerisinde olmalıdır.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

3 – Hariç Tutulan Yazılar

# XML site haritaları sekmesinin üçüncü alt başlığı ‘hariç tutulan yazılar’ sekmesidir. Bu sekmede site haritasındaki yayınları hariç tutarak, site haritasında göstermek istemediğiniz yazı ID’si girmeniz yeterli olacaktır.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

4 – Kategoriler

# XML site haritaları sekmesinin dördüncü alt başlığı ‘kategoriler’ sekmesidir. Bu sekmede Site haritasında etiketler, kategoriler gibi taksonomileri içermemesi için Yoast SEO ayarınızı resimdeki gibi yapmanız daha uygundur.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

Gelişmiş

1 – Yol Haritası

# XML site haritaları sekmesinin birinci alt başlığı ‘yol haritası’ sekmesidir. Burası Önemlidir. Temanızda varsayılan olarak breadcrumbs (yol haritası-dolaşım etiketi) bulunuyorsa bu seçeneği kapatın.

# Temanızda yok ise aktif etmeliziniz. Çünkü kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizi ve site yapınızı öğrenmelerine yardımcı olmasını sağlamaktadır.

# Ayarları resimdeki gibi uygulayın. Daha sonra aşağıdaki kodu, breadcrumbs nerde gözükmesini istiyorsanız oraya gelecek şekilde single.php dosyasının içerisinde uygun yere ekleyerek yapabilirsiniz.

# single.php yada page.php ekleyeceğiniz kod:

1

2

3

4

5

6

7

<?php

if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {

yoast_breadcrumb(‘

<p id=”breadcrumbs”>’,'</p>

‘);

}

?>

# Breadcrumbs yol haritasını belirlediğiniz sayfalarda veya belirlediğiniz yazılarda göstermek mi istiyorsunuz? Hemen aşağıda vermiş olduğum kodu istediğiniz yazı yada sayfaya ekleyerek yapabilirsiniz.

1

Ana sayfa » WordPress Yoast SEO Eklentisi Ayarları ve Kurulumu?

# Dikkat eğer kod bilginiz yok ise bir profesyonelden yardım alın ve yedeğinizi almayı unutmayınız! Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

2 – Kalıcı Bağlantılar

# XML site haritaları sekmesinin ikinci alt başlığı ‘kalıcı bağlantılar’ sekmesidir. Bu sekmede en önemli yer ‘/category/’ etiketinin kaldırılıp kaldırılmaması. Eğer sitenizi yeni açtıysanız bu seçeneği yukarıda ki gibi yapmanız SEO’nuza katkı sağlamaktadır. Fakat çok fazla sayıda içeriğiniz varsa ve içerikleriniz kategori etiketi ile biçimlendirilmiş ise bu seçeneği o zaman tutun.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

Wordpress Yoast Seo Eklentisi 

3 – RSS

# XML site haritaları sekmesinin üçüncü alt başlığı ‘RSS’ sekmesidir. Bu sekmede otomatik olarak blogunuzun bağlantılarını feed içeriğinize eklemektedir. Birisi içeriğinizi feed’den çalarsa, geri dönüş alırsınız ve Google içeriğin orijinal kaynağını tabiki bilecektir.

# Gerekli seçenekleri seçtikten sonra save changes (Değişiklikleri Kaydedin) butonuna basmayı unutmayınız.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

 

Araçlar

Dosya Düzenleyicisi: Bu başlıkta, .htaccess ve robots.txt dosyası gibi dosyaları değiştirmenizi sağlamaktadır. Düzenleme yapmadan önce her zaman WordPress blogunuzun bir yedeğini almayı unutmayın.

Toplu Düzenleyici: Bu başlıkta da, içeriklerinizi açıklama ve başlıklarını değiştirmenizi sağlamaktadır.

İçeri Al / Dışarı Aktar: Burada, diğer eklentilerden SEO ayarlarınızı içe aktarmanızı sağlar. Birde yine diğer bloglarda yeniden kullanım için SEO ayarlarını dışa aktarmanızı sağlamaktadır.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

Arama Konsolu

# Bu sekmede 4 başlık bulunmaktadır. Bunlardan ilk üç başlık; masaüstü, akıllı telefon ve özellikli telefonda işlem yapmak için Google Search Console‘ye bağlanarak yapmanız gerekmektedir. Site Haritası Oluşturmak Ve Site Doğrulamak? yazıma bakarak google search’a sitenizi yükleyerek bu işlemi rahatça yapabilirsiniz.

 Wordpress Yoast Seo Eklentisi

# Arama konsolu sekmesinin ayarlar başlığında yapmanız gereken Google doğrulama kodu edinin butonona basın. Ve size verilecek kodu boş olan kutucuğa yapıştırın ve yetkilendir butonuna tıklayarak son defada profili kaydet diyerek kaydedin.

# Böylece wordpress yoast seo eklentisi ile sitenizi google bağlayarak seo açısından önemli olan son adımı da yaparak bitirmiş oluyoruz. 

Wordpress Yoast Seo Eklentisi

ve böylece WordPress Yoast Seo Eklentisi Ayarları Ve Detaylı Kurulumu yazımın sonuna geldik. Umarın faydalı olmuştur.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???