WP Fastest Cache Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?

akismet anti-spam
Akismet Anti Spam Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019
Bulletproof Security eklentisi
Bulletproof Security Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?
6 Şubat 2019

WP Fastest Cache Eklentisi Kurulumu ve Ayarları?

WP Fastest Cache eklentisi yüklemek

WP Fastest Cache Eklentisi?

WP Fastest Cache eklentisi blogunuzun hızı ve google açısından çok önemli olan bu eklenti önbellekleme uygulamasıdır. WordPress için güzel bir önbellek uygulamasıdır. Blogunuzun hızının artması ve google’de en üst sıralara çıkmasında yardımcınız olacak bu eklentiyi eklemeyi kesinlikle unutmayın.

  •  CSS, Minify HTML ve JS özelliği olduğundan sitenizdeki stil ve javascript sistemleri küçültme işlemini sağlamaktadır.
  • Kendi oluşturduğu statik sayfaları da sıkıştırarak sunmaktadır. Bu yüzden daha hızlı bir veri aktarımı sağlamaktadır.
  • Eklenti veya kodlama ile gerçekleştirebileceğiniz GZİP sıkıştırma işlemlerini yaparak sizin yerinize bu işlemleri halleder.
  • Browser Cache özelliği ile indirilebilir içeriklerin geçici olarak sitenize gelen ziyaretçilerin tarayıcısında hafızaya alınıp, saklanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden hem veri tasarrufu sağlar ve de siteniz hız kazanır.

WordPress sitenizde güvenlik eklentisi yoksa yüklemenizi tavsiye ederim. WordPress En İyi Güvenlik Eklentileri? yazıma bakarak güvenlik sorununuzu halledebilirisiniz.

WP Fastest Cache Eklentisi Ayarları ve Detaylı Kurulumu İçin Başlayalım:

# WordPress Admin Paneli>Eklentiler>Yeni Ekle sekmesinden yükleyebileceğiniz Cache eklentisi WP Fastest Cache güzel ve ayarlaması kolay bir önbellekleme eklentisidir.

WP Fastest Cache Eklentisi

# Eklentilerde ara kutusuna WP Fastest Cache yazarak eklentiyi bulun ve yükleyeceğiniz eklentinin üzerindeki hemen yükle tuşunu tıklayarak yükleyin. 

 WP Fastest Cache Eklentisi

# Yükleme işleminden sonra Etkinleştir tuşuna basarak etkinleştirir.

WP Fastest Cache Eklentisi 

# Etkinleştirdikten sonra admin panelinizde yüklendiğini göreceksiniz. Fastest cache eklentisini tıklayarak eklenin içerisine girin.

 WP Fastest Cache Eklentisi

# Fastest cache eklentisine girdikten sonra language (diller) kısmından türkçe seçerek submit tuşuna basarak aktif edebilirisiniz.

WP Fastest Cache Eklentisi 

# Burada tek tek işaretleme yaparken dikkat edeceğimiz noktaları da es geçmeyin. Bunlarda ilki önyükleme aşağıdaki resimdeki gibi işaretlemeyi yaparak dakika başı önbellekleme sayısını buradan yapıyoruz. Yapmanız gereken 4‘ten aşağı ve 6 yukarı olmamasına dikkat etmeniz. Çünkü burada yapacağınız yanlış sunucu performansını olumsuz etkiler.

# Gerekli işaretlemeyi yaptıktan sonra OK butonuna basın.

WP Fastest Cache Eklentisi 

# İkincisi yeni yazı başlığıdır. Burada ise bir içerik yayınladığınız zaman tüm önbelleğin temizlenmesini istiyorsanız Clear All Cache, butonunu işaretleyebilirsiniz. Eğer sadece anasyafa, kategoriler ve etiket sayfalarının önbelleklerinin temizlenmesini istiyorsanız diğer diğer butonu işaretleyebilirsiniz.

WP Fastest Cache Eklentisi 

# Üçüncü de update post başlığıdır. Sayfanızı veya yazınızı güncellediğinizde sayfa ya da yazı için oluşturulan önbellek temizlenmesini sağlar. Yine burada Clear All Cache seçeneği ile tüm önbelleği temizleyebilirsiniz. Seçim size kalmıştır.

 WP Fastest Cache Eklentisi

# Gerekli olan tüm işaretlenecek yerleri işaretledikten sonra gönder butonuna basarak eklentiyi aktif hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki resimdeki gibi işaretlemeleri yapmanızı tavsiye ederim.

# Çünkü sitenizin önbellekleme sorununu halledecek ve sitenize gelecek ziyaretçilerinizin sitenize daha hızlı giriş yapmasını sağlamış olacaksınız.

 WP Fastest Cache Eklentisi

WP Fastest Cache Önbellek Manuel Temizleme?

# Manuel olarak önbellek temizleme iki ayrı buton ile yapılmaktadır. Bunlar Delete Cache ve Delete Cache and Minified CSS/JS butonlarıdır. Bu butonlar hem eklenti içerisinde hemde wordpress admin panelinizin üst kısmında WPFC yazısında yer almaktadır.

1 –  Delete Cache: Bu butonu tıklayarak önbelleğe alınan dosyalarınızı temizler.

2 – Delete Cache and Minified CSS/JS: Bu buton ise sıkıştırılarak önbelleğe alınan CSS/JS dosyaları silmenize yarar.

 WP Fastest Cache Eklentisi

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: