Mailchimp Kullanımı ve WordPress’e Entegresi Nasıl Yapılır?

Wordpress düzenleyici geri getirme
WordPress Düzenleyici Geri Getirme Nasıl Yapılır?
4 Şubat 2019
telif hakkı olmayan resim
Telif Hakkı Olmayan Resim Nasıl Bulunur | Tıkla Öğren
5 Şubat 2019

Mailchimp Kullanımı ve WordPress’e Entegresi Nasıl Yapılır?

mailchimp

Mailchimp Kullanımı ve WordPress’e Entegresi?

WordPress email aboneliği için mailchimp kullanmanız en doğru seçimdir. Çünkü wordpress’te bu firma üzerinden email aboneliği anlatımını yapmaktadır. Üstelik ücretsiz sunduğu kota bile sizlere yeterli olacaktır.

Bu firma sizlere toplu mail gönderimlerinizde 2,000 abone kotası ile aylık 12,000 e-posta gönderimini ücretsiz olarak sunmaktadır.

Tavsiye Yazı: WordPress İletişim Formu Eklemek ve reCAPTCHA Kurulumu?

1 – Mailchimp Kayıt?

# Mailchimp kullanımı için TIKLAYARAK siteye gidip kayıt olmalısınız. Açılan sayfada Email, Username ve password bölümlerini doldurun.

# Password bölümünde sizden çok güçlü şifre kurmanızı istemektedir. Örneğin; ‘#*?.,+$&’ gibi karakterler kullanarak oluşturun. Güçlü şifre oluşturduysanız ardından Get Started butonuna basın.

# Formda belirttiğiniz e-malinize Activa Account butonu adında bir aktivasyon maili gelecektir. E-mailinize giderek bu butona basın.

# Açılan sayfada ilk önce I’m Not A Robot yazısını tıklıyoruz ve sonra bizden istediği bilgileri yazarak ilerliyoruz. Adınızı ve soyadınızı, işletmenizin ve web sitenizin adını, adres bilgilerinizi girin.

# Does your business sell anything online? Bu sayfada size herhangi birşeyler satıp satmadığınızı soruyor. Eğer e-ticaret site sahibi değilseniz, No kutusunu işaretleyerek Contune butonuna basarak devam edin.

# Sosyal medya hesaplarına bağlanma kısmını es geçebilirsiniz. Yeni açılan sayfada size hesabınızın hazır olduğunu söyleyecek burada da Let’s Go butonuna basarak hazır olan hesabınıza girin.

2 – Mailchimp Abone Listesi Oluşturmak?

# Aşağıdaki resimdeki gibi sayfa açılacaktır, bu sayfada yukarı kısımda bulanan lists başlığını tıklayın.

mailchimp

# Bu kısımda sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Create List butonunu tıklayın ve sayfanın ortasına yeni bir sayfa daha açılacak. Burada da Create List butonuna tıklayın.

mailchimp

# List Name: Listenize isim vermelisiniz. Örneğin; “reflatun.com wordpress email aboneliği listesi” gibi istediğiniz şekilde yazabilirsiniz.

# Default From email address: Burada da toplu mail için geçerli bir domain uzantılı adres girmelisiniz. Örnek; “blogger@reflatun.com” aksi takdirde mailleriniz gitmeyecektir.

# Default From name: Buraya göndericinin adını yazmalısınız. Ben reflatun.com adını kullanıyorum.

# Remind people how they signed up to your list: Bu kısımda mesajı alacakların neden aldıklarını belirten kısa bir yazı yazmalısınız. Örneğin “Bu mesajı, reflatun.com’da blogger-reflatun aboneliğine kayıt olduğunuz için almaktasınız.” gibi.

# Company / organization: Bu kısma site adımı yazıyorum. Siz istediğinizi yazabilirsiniz.

# Form Settings: Burada abone olacaklara bir giriş onay e-posta almaları içindir. Tercih size kalmıştır.

# Notifications: Bu kısımda abonelik sistemine abone olan ve abonelikten çıkanların günlük bilgisini almak için Daily Summary kutusunu işaretleyin.

# Yeni abone olanların bilgisini almak isterseniz One-by-one kutusunu ya da sadece abonelikten çıkanların bilgisini almak isterseniz One-by-one kutusunu işaretleyebilirsiniz.

# Tüm formu doldurduktan sonra sayfanın en alt kısmında bulunan Save butonuna basın. E-mail aboneliği listeniz hazır olmuş oluyor.

3 – Mailchimp Abonelik listelerini Yönetme?

# Sayfanın üst kısmında bulunan lists butonuna basarak bu bölüme girin. Açılan sayfada eklemiş olduğunuz listenizin adını tıklayın.

mailchimp

# Açılacak olan sayfa sizin oluşturduğunuz abone listesi yönetim kısmıdır. Burada istatistikleri, kişileri silmeyi ve kişi eklemeyi kayıt formu gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

mailchimp

4 – Abonelere Toplu Mesaj Gönderme?

# Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Create Campaign butonuna basın ve açılan ekranda Create an Email butonunu tıklayın. Campaigns bölümüne gelerek, aşağıdaki resimde görülen kısma gelmiş olacaksınız. Buradan toplu mesaj oluşturup yollayabilirsiniz.

a – To sekmesinde Edit Recipients butonunu tıklayarak, oluşturacağınız mesajın kimlere ulaşmasını istiyorsanız onları seçebilirsiniz. Save butonuna basarak kaydedin.

b – From sekmesinde Edit From butonunu tıklayarak, gödericinin adını ve e-mailini seçin ve save butonuna basarak kaydedin.

c – Subject sekmesinde Add Subject butonunu tıklayarak, mesajınızın konusunu ve metnini bu kısma ekleyip, save butonuna basarak kaydedin.

d – Content sekmesinde Resolve butonunu tıklayarak, bu kısımdan yazınızı önizleyerek mesajınızın abonelere nasıl gideceğini görebilirsiniz.

# Mesajınızı hazırladıysanız sayfanın sağ üst kısmında bulunan sent butonuna basarak mesajınızı abonelerinize gönderebilirsiniz.

mailchimp

5 – Mailchimp Servisini WordPress Siteye Bağlama?

# Wordpress sitemize bağlamak için wordpress admin paneline giderek eklentiler bölümünden WordPress To MailChimp eklentisini yükleyerek etkinleştiriyoruz.

# Wordpress To MailChimp bu eklenti sayesinde abone listemizi mailchimp hesabımıza aktarabiliriz. Etkinleştirdiğimiz eklenti MailChimp API Keys anahtarını isteyecek. Bu anahatarı almak içim mailchimp hesabımıza tekrar döneceğiz.

# Mailchimp hesabımızda sağ üst köşede bulunan Profile butonuna tıklayın. Açılan sayfada Extras sekmesinin altındaki API keys butonuna da tıklayın. Son olarak sayfanın alt kısımlarına doğru Create A Key butonuna basarak Apı Keys anahtarını oluşturun.

# Yeni sayfa açılacak burada Your API keys başlığının altından anahtarı kopyalayın ve wordpress admin panelinize gidin.

mailchimp

# Admin panelinizde etkinleştirdiğiniz eklentinizi tıklayın ve kopyalamış olduğunuz API Key anahtarınızı yapıştırarak, Değişiklikleri Kaydet butonuna basıyoruz.

mailchimp

# Bu eklenti ile mailchimp hesabınıza bağlanarak aboneliklerinizi senkronizesini sağlayacaktır. Hesabınızdaki abone listesine giderek abonelerinizi görebilir, ekleme ve çıkarma işlemlerini yapıp düzenleyebilirsiniz.

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: