SSL Sertifikası Kurulumu Ücretsiz Nasıl Yapılır | WordPress

telif hakkı olmayan resim
Telif Hakkı Olmayan Resim Nasıl Bulunur | Tıkla Öğren
5 Şubat 2019
hosting nedir
Hosting Nedir, Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Alınır?
5 Şubat 2019

SSL Sertifikası Kurulumu Ücretsiz Nasıl Yapılır | WordPress

ssl sertifikası kurulumu

SSL Sertifikası Kurulumu Ücretsiz?

WordPress SSL ile sitenizin güvenli girişe sahip olduğunu kullanıcılarınıza yansıtmalısınız. Çünkü kullanıcılarınızın sitenizde kalmasını ve kalıcı olması konusunda güvenli girişe sahip olması bir etken olmaktadır. İşte bu yazımda WordPress siteye ücretsiz SSL sertifikası kurulumu nasıl yapılır anlatıyorum.

Neden SSL kullanmalısınız kısaca bundan da bahsetmek gerekirse, yukarıda da bahsettiğim gibi WordPress sitenize gelecek ziyaretçilerinizin sitenizin güvenli girişe sahip olup olmadıklarına dikkat etmektedirler. 

Bu yüzden artık SSL kullanımı her site sahibinin kullanması gerekli bir şart oluştur. Sizinde bir siteniz var ama SSL bulunmuyor diyorsanız, size iki ayrı ücretsiz SSL sertifikası yükleme işlemini göstereceğim.

Sitenize hala profilinizi eklemediyseniz Gravatar Profil Resmi Yüklemek Nasıl Yapılır? yazıma bakarak yazar profilinizi ekleyebilirsiniz.

Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu?

1 –  SSL For Free Sitesi ile Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu?

Ücretsiz SSL sertifikası kurulumu için SSL For Free siteye buradan tıklayarak girebilirsiniz. Şimdi WordPress siteye ücretsiz SSL kurulumu yapabiliriz.

Siteye girin ve açılacak sayfada kutuya sitenizin linkini yazarak, Create Free SSL Certificate butonuna basın ve devam edin. Örn: reflatun.com gibi yazın.

ssl sertifikası kurulumu

Daha sonra açılan sayfada Manual Verification butonuna basın. Tekrar alt kısımda açılacak ekranda da Manually Verify Domain butonuna basın. 

ssl sertifikası kurulumu

Yine alt kısımda bir ekran açılacak. Burada yapmanız gereken 1 – Download File #1 ile 2 – Download File #2 yazılarına basarak, dosyaları indirin. 

ssl sertifikası kurulumu

Daha sonra 2. cümlede geçen ”.well-known” ve 3. cümlede geçen ”.acme-challenge” bu isimlerde WordPress sitenizin ana serverinde klasör oluşturmalısınız.

DİKKAT: Klasör adlarını oluştururken nokta ve işaretlemelere dikkat edin. Aksi takdirde yapacağınız işlem olumsuz sonuçlanacaktır.

cPanelinizin Dosya Yöneticisi kısmında Public_html klasörünün içerisine 2. cümlede geçen ”.well-known” kelime adında bir klasör kurup, içerisine 3. cümlede geçen ”.acme-challenge” kelime adında klasör kurarak, bu son klasörün içerisine de yukarıda indirdiğiniz dosyaları yükleyin. Ardından Download SSL Certificate butonuna basın.

ssl sertifikası kurulumu

Sitede 3 adet şifre kısmı açılacak bu şifreleri cPanelinizde SSL/TLS bölümüne giriş yapın. Açılan sayfada en alt kısımda SSL sitelerini yönetin başlığına tıklayın.

ssl sertifikası kurulumu

SSL Sertifikası Kurulumu?

Alt kısıma ekran açılacak burada Etki Alanı kutusundan sitenizin adresini seçin. Daha sonra SSL For Free sitesindeki kodları aşağıdaki gibi eşleştirerek yapıştırın.

1 – Sertifika: (CRT) buraya < = > Certificate

2 – Özel Anahtar (KEY) < = > Private Key

3 – Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE) < = > CA Bundle 

Bu kısımlara kodları yapıştırdıktan sonra en alt kısımda bulunan sertifikaları yükle butonuna basın. SSL sertifikası başarıyla güncellendi uyarı sayfası çıkacaktır. Tamam butonuna basın. 

ssl sertifikası kurulumu

Tamam dedikten sonra sayfada yukarı kısıma çıkın ve sertifika ayarıntıları başlığına tıklayın ve size SSL ayrıntılarını size gösterecektir. Bu işlem bu kadar sitenizin ücretsiz SSL sertikası kurulumu artık hazır. Bu SSL sertifikasını her 3 ayda bir bu kısımdan sertifikayı güncelle diyerek güncellemelisiniz.

Okumaya devam edin. Aşağıda belirttiğim iki işlemide yaparak tüm sitenizin URL’sini https yapınız. 

ssl sertifikası kurulumu

DİKKAT: 1 – Bu ayarları yaptıktan sonra WordPress admin paneli >> Ayarlar >> Genel kısmında bulunan sitenizin URL’lerini https olarak ayarlamayı unutmayın.

2 – Ayrıca sitenizdeki tüm yazılarınızı http ayarından https ayarına döndürmek için WordPress admin paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle diyerek force https eklentisini kurarak etkinleştirin. Şimdi tüm adresleriniz https olarak ayarlanmış olacaktır.

2 – Cloud Flare SSL Kurulumu?

1 yıllık ücretsiz SSL sertifikası yüklemek için Cloud Flare sitesine gidin. Burada açılacak ekranda e-mail ve pasaport yazarak siteye kayıt olun. Açılacak ekranda sitenizin linkini girin ve devam edin.

ssl sertifikası kurulumu

 

 

Sitenizi tanımlatma işlemi ardından açılacak ekranda nex/sonraki butonuna basın ve devam edin.

ssl sertifikası kurulumu

 

Yine açılacak sayfada FREE olan ücretsiz SSL’yi seçerek, Confirm Plan butonuna basın ve devam edin.

ssl sertifikası kurulumu

Sitenizin DNS ayarlarını ve IP’lerinizi tanımladığını göreceksiniz. Sayfanın alt kısmına gelerek Continue butonuna basın ve devam edin.

ssl sertifikası kurulumu

 

Açılacak ekranda Continue butonuna basmayın. Önce yeni serverleri kopyalayarak, hosting firmanızın sitesine gidip bu serverlerle değiştirin. 

ssl sertifikası kurulumu

Hosting firmanızdaki DNS ayarlarınızı değiştirdikten sonra Nameserver Kayıtlarını Güncelle butonuna basın. Burada 24 saat ile 48 arası SSL sertifika kurulumunuz güncellenecektir şeklinde uyarı alacaksınız.

ssl sertifikası kurulumu

Daha sonra cloud flare sitesine gidin ve Continue butonuna basın. Açılan ekranda Recheck Nameservers butonuna basarak 24 saat içerisinde SSL kurulumunun olduğunu göreceksiniz. Okumaya devam edin ve aşağıdaki işlemleri de yaparak tüm siteyi https olarak ayarlayın. 

ssl sertifikası kurulumu

DİKKAT: 1 – Bu ayarları yaptıktan sonra WordPress admin paneli >> Ayarlar >> Genel kısmında bulunan sitenizin URL’lerini https:// olarak ayarlamayı unutmayın.

2 – Ayrıca sitenizdeki tüm yazılarınızı http ayarından https ayarına döndürmek için WordPress admin paneli >> Eklentiler >> Yeni Ekle diyerek Really Simple SSL eklentisini kurarak etkinleştirin. Hemen sitenizde SSL olduğunu fark edecek ve Go aheed, Activate SSL butonuna basın. Tüm adresleriniz https olarak ayarlanmış olacaktır.

SSL Kurulumu Sorgulama?

WordPress sitenizin SSL sertifikasının olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki butona basarak kontrol edebilirsiniz.

SSL Sorgulama İçin Tıklayınız

ssl sertifikası kurulumu

 

wpwebblogger
wpwebblogger
Wordpress, Blogger ve Seo konuları hakkında özgün ve kaliteli içerikler sunmaya çalışan, her zaman kendini yenileyen ve geliştiren bir blogger. Tüm içerikler kişisel ve tamamen bilgi amaçlıdır.

Yorum Yazarak Katkı Sunabilirsiniz???

tr Turkish
X
%d blogcu bunu beğendi: